A törökök lassan rámondhatják az igent a svédek NATO-csatlakozására
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Jóváhagyta Svédország NATO-csatlakozását a török parlament külügyi bizottsága – számolt be róla a Politico.
Ezzel még közelebb lépett Stockholm a katonai szervezethez való csatlakozáshoz, ugyanis a Recep Tayyip Erdogan vezette ország parlamentje már több mint egy éve húzza az ország NATO-csatlakozásának ratifikálását, mert – Erdoganék szerint – Svédország túl barátságos az általuk terroristaként számon tartott kurd aktivistákkal szemben.
Ugyanakkor Ankarát a háttérben nem kizárólag a svédek kurdokhoz való hozzáállása zavarja: Erdogan korábban azt próbálta elérni, hogy a ratifikálásért cserébe az Egyesült Államok adjon el F–16-os vadászrepülőgépeket Ankarának, amit jelenleg még az Egyesült Államok Kongresszusának jóvá kéne hagyni.
Azonban ezzel még nem ért véget a svéd csatlakozás körüli huzavona: a török parlamentnek még meg kell azt szavaznia, azonban jelenleg még nem tűzték ki erről a szavazás időpontját.
TÖRÖKORSZÁGON KÍVÜL MÉG MAGYARORSZÁG SEM HAGYTA JÓVÁ A SVÉD CSATLAKOZÁST,
ugyanakkor a magyar parlament még el sem kezdte a ratifikációs folyamatot, annak ellenére, hogy az Országgyűlés még egy parlamenti bizottságot is küldött az országba, hogy a Fidesz–KDNP által felvetett aggályokat megvitassák.
Svédország még Finnországgal egyidőben jelentkezett a NATO-ba 2022 nyarán, miután Oroszország inváziót indított Ukrajnával szemben. A két ország sokáig büszke volt katonai függetlenségére, ugyanakkor a háború mindkét ország közvéleményét a NATO felé sorolta. Finnország már április óta a NATO teljeskörű tagja, ugyanakkor Svédország csatlakozása Törökország és Magyarország fenntartásai miatt továbbra is húzódik – egy ország csatlakozása akkor válik teljessé, ha azt minden tagállam parlamentje ratifikálta.
Jens Stoltenberg, a NATO-főtitkára az Indexnek adott exkluzív interjújában arról beszélt pár hete: arra számít, a magyar parlament is támogatni fogja majd a svéd csatlakozást.