Szuperbaktériumok és halálos gombás fertőzések leselkednek az izraeli katonákra Gázában
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Meghalt egy izraeli katona, aki egy veszélyes gombafajtával fertőződött meg a Gázai övezetben – írta a The Times of Israel.
A katonát két hete szállították az egyik izraeli kórházba, de az éjjel-nappali gondozás ellenére sem tudták megmenteni: a gomba rendkívül ellenállónak bizonyult a kezelésekkel szemben, így a sebesült katona meghalt.
Az orvosok még nem határozták meg a katona halálának konkrét okát, de azt megerősítették, hogy
a Gázából hazatérő sebesült katonák között előfordulnak hasonló gombás fertőzések.
A The Times of Israelnek nyilatkozó polgári szakértők arra figyelmeztettek, hogy a potenciálisan halálos gombás fertőzések – és a katonák körében előforduló egyéb súlyos betegségek – sokkal kevésbé elszigeteltek, mint ahogyan azt először jelentették.
Galia Rahav professzor, az Izraeli Fertőző Betegségek Egyesületének vezetője úgy nyilatkozott, hogy egy korábbi izraeli–gázai közös kutatásnak köszönhetően jól dokumentáltak a rendkívül ellenálló baktériumok Gázában.
Az övezetben lévő kórházak melegágyai ezeknek a szuperbaktériumoknak.
A háború előtt a gázai betegeket izraeli kórházakba szállították, amikor műtétekre és kezelésekre érkeztek, és néha súlyos járványokat okoztak egy-egy osztályon.
Több száz tonna szemét halmozódik fel
A kitelepített gázai lakosok silány, túlzsúfolt téli körülmények között élnek, kevés a tiszta víz az ivásra és a mosakodásra. Egy-egy személy körülbelül naponta összesen három liter vízhez jut hozzá, miközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) napi 50 és 100 liter közötti mennyiséget javasol ezekre a célokra.
Sőt, szinte teljesen hiányzik a szennyvíztisztító berendezések működtetéséhez szükséges üzemanyag és villamos energia, és naponta több száz tonna szemét halmozódik fel Gáza déli részén.
Elegendő mosdóhelyiség hiányában elterjedt a szabadtéri székletürítés, ami növeli a betegségek további terjedésének aggodalmait, különösen esőzések és a kapcsolódó áradások idején
– áll az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) december 22-i jelentésében.
Vérhas, kolera, betegségek egész sora
Az OCHA szerint Gázában az öt éven aluli gyermekek hasmenéses esetei a háború előtti havi átlag 25-szörösét teszik ki. Ronit Calderon-Margalit, a Héber Egyetem Közegészségügyi Iskola és a Hadassah Medical Center igazgatója elmondta, hogy a széklet-orális úton terjedő gyomor-bélrendszeri fertőzéseket okoz, mint például vérhast és kolerát.
Gázában az elmúlt néhány hónapban 160 000 megbetegedést észleltek akut légúti fertőzésekben, beleértve a COVID–19-et is.
De egyre jobban terjednek más betegségek is, például a rüh, tetvek, bárányhimlő és különböző bőrkiütések.
Izrael egészségügyi rendszerének fel kell készülnie arra, hogy náluk is megjelennek
A Hamász ellen harcoló izraeli katonák gázai jelenléte felveti annak lehetőségét, hogy legalább néhányuk megfertőződhet az övezetben keringő betegségektől.
Ha a háború folytatódik, a következő hetekben-hónapokban egyre több interakció lesz a katonák és a helyi közösség között. Nem látok más utat, mert egy humanitárius katasztrófahelyzetben kétmillió embert kell kezelni
– mondta Nadav Davidovitch epidemiológus, a Negev's School of Public Health Ben-Gurion Egyetem vezetője. Szerinte egyre nagyobb a veszélye annak, hogy az izraeli hadsereg tagjai közül sokan megfertőződnek, és ezeket a fertőzéseket hazaviszik Izraelbe – mondta az epidemiológus.
(Borítókép: Hulladék- és szeméthalmok a gázai Al-Sifa kórháza előtt 2023. november 13-án. Fotó: Al-Shifa Hospital / Anadolu / Getty Images Hungary)