Ezzel a lépéssel puhítaná Orbán Viktort az Európai Bizottság?
További Külföld cikkek
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
- Többezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
Varga Mihály pénzügyminiszter először december végén, majd január elején közölte, hogy több száz milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra.
A Szabad Európa szerint jó okkal feltételezhető, hogy az Európai Bizottság legfelsőbb szintjein volt egy politikai törekvés a pozitív decemberi döntések nyomán felszabaduló pénzek gyors folyósítására. Korábban úgy tűnt, hogy a kormány először a helyreállítási tervhez csatolt 4,6 milliárd eurós REPowerEU-programnak csak az első, tízszázalékos részéhez férhet hozzá előlegként 2024 első heteiben, hogy aztán valamikor az év második felében a húszszázalékos előleg második részletét is megkapja. December 28-án viszont mégis utalt a bizottság majdnem 780 millió eurót, ami a 4,6 milliárdos keret 3,9 milliárd eurós kölcsönrészének húsz százalékát teszi ki. A teljes REPowerEU-keretnek körülbelül 85 százaléka a helyreállítási terv keretében felvehető kölcsön, a maradék 15 százalék (hétszázmillió euró) vissza nem térítendő támogatás.
A hivatalos álláspont úgy szól, hogy a hétszázmillió eurós támogatási részből a húszszázalékos előleget az év végéig utalják, de a Szabad Európa forrásai biztosra veszik, hogy erre jóval előbb sor kerül. A pénzek egy jelentős része ugyanakkor blokkolva marad mindaddig, amíg a kormány nem teljesíti a szupermérföldköveket.
Január 2-án is utalás történt, itt olyan kiadásokat térített meg az Európai Unió, amelyeket a magyar költségvetés előfinanszírozott. Sajtóinformációk szerint a kormány 800 millió euróra nyújtott be számlákat, tehát elvileg a következő időszakban is érkezhetnek források, 355 millió euró értékben.
A lap brüsszeli forrásai úgy tudják, a február elsejei uniós csúcstalálkozóig már túl kevés az idő a jogállamisági feltételességi eljárás lezárásához és a feltételek teljesítéséhez, így nem valószínű, hogy Orbán Viktor az ukrán pénzügyi támogatási csomag jóváhagyásáért cserébe elérhetné ezt.
A magyar kormányfő blokkolhatja az uniós költségvetés módosítását, de ezzel néhány más országnak is szolgálatot tenne, ezért a gyors pénzügyi transzfereket brüsszeli megfigyelők inkább annak a szándéknak tudják be, hogy megpuhítsák Orbán Viktort a csúcstalálkozó előtt. Egyes vélemények szerint az utalásokban az is szerepet játszott, hogy tompítsák a magyar államháztartási hiányt, viszont az összeg érdemben nem javít majd a számokon.
Az Európai Bizottság decemberi döntése alapján a 2021–2027 közötti kohéziós alapból a Magyarországnak járó 22 milliárd euróból 10 milliárd eurót szabadítanak fel.