Két kihívója is lett az uniós biztosnak
További Külföld cikkek
- Az amerikaiak többsége már nem bízik a hagyományos hírforrásokban
- Elon Musk megépíti a saját csillagbázisát, amelynek már most 500 lakosa van
- Kínai repülőgépek és hajók megközelítették Tajvant
- Meghalt Manmohan Szingh volt indiai kormányfő
- Olyan ambiciózus projektet indított el Kína, hogy abból még durva konfliktusa lehet Indiával
Szerdán járt le a határideje, hogy a tagállamok megnevezzék jelöltjeiket az Európa Tanács főtitkári pozíciójára. Az Európai Unión kívüli regionális, nemzetközi szervezetnek jelenleg 46 tagállama van, és legfőbb feladatai közé az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság védelme tartozik – egyik legnagyobb sikere az 1949-ben alapított szervezetnek az emberi jogok európai egyezményének az elfogadása, amivel felállították a Strasbourgban működő Emberi Jogok Európai Bíróságát is.
Mint korábban beszámoltunk róla, a belga sajtó még a hét elején lebegtette be, hogy a belga kormány az Európai Bizottság jelenlegi igazságügyi biztosát, Didier Reynderst jelöli, aki már 2019-ben is jelölt volt, azonban akkor végül alulmaradt a horvát Marija Pejcinovic Buriccsal szemben.
Reyndersen idén újra megpróbálkozik elnyerni a főtitkári pozíciót, miután kétségessé vált, hogy az európai parlamenti választásokat követően folytathatná munkáját az Európai Bizottságban, ugyanakkor, mint arról az Euractiv beszámolt, rajta kívül még két másik személy is elindul a pozícióért:
Svájc korábbi belügyminiszterét és elnökét, Alain Bersetet, míg Észtország Indrek Saar korábbi színészt és kulturális minisztert szeretné látni a nemzetközi szervezet élén.
Mint amire a lap emlékeztet, Berset még tavaly decemberben mondott le parlamenti mandátumáról a Svájci Nemzeti Tanácsban, míg Saar jelenleg is az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének tagja, ami ugyan segíthet neki, hogy támogatókat szerezzen az Európa Tanácsban, ugyanakkor a legtöbb vezetői tapasztalattal egyértelműen Berset rendelkezik.
A jelöltek felállítását követően először a 46 tagállam külügyminisztereiből álló Miniszteri Bizottság fogja meghallgatni a három jelöltet márciusban, majd ezután fogalmazzák meg javaslatukat az Európa Tanács közgyűlésének, ami júniusban választja meg a szervezet új vezetőjét.