- Külföld
- közel-kelet
- konfliktus
- jemen
- húszi felkelők
- egyesült államok
- egyesült királyság
- csapás
- izrael
- gáza
- olajár
- energiasokk
Eszkalálódott a konfliktus, elszabadulhat az olajár, hozzánk is elérhet az energiasokk
![2024-01-12T142404Z 1041991998 RC2ZF5AO6N4Q RTRMADP 3 ISRAEL-PALE](https://kep.index.hu/1/0/5434/54343/543438/54343895_544ada11edb846afbb0a8bf6575b2e47_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Magyarország vetett gátat Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának, itt a külügy válasza, hogy miért
- Földrengések sorozata rázta meg Dél-Olaszországot, készenlétben állnak a hatóságok
- Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
- A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
A Vörös-tengeren azzal az összecsapással feszült pattanásig a helyzet, amely még a hét közepén történt. Akkor már több előrejelzés is azt valószínűsítette, hogy küszöbön állhat egy csapás az iszlamista radikálisok ellen, amennyiben nem változik a helyzet.
Pattanásig feszült a helyzet: minden eddiginél nagyobb összecsapás történt a Vörös-tengeren
A húszi lázadók támadást indítottak az amerikaiak és a britek ellen.
Ez a csapás péntek hajnalban meg is történt. Az amerikai és a brit hadsereg hadihajókról indított tomahawk rakétákat és vadászgépeket vetett be, és többek között logisztikai csomópontokat, légvédelmi rendszereket, fegyverraktárakat bombáztak le. Az akcióban legalább öten meghaltak, hatan megsebesültek a húszi lázadók részéről, akik válaszcsapást ígértek. Eközben a világ szinte összes vezető politikai hatalma reagált a fejleményekre.
Moszkva nagyon ideges lett az amerikai és brit légicsapások miatt
Hamarosan ülésezik az ENSZ BT.
Azóta az amerikai légierő parancsnoka, Alex Grynkewich azt is közölte, hogy összesen 60 különböző célpontra csaptak le 16 különböző helyszínen: a célpontok között voltak drónok és drónhajók, cirkálórakéták, valamint különféle radarok és megfigyelőeszközök is.
Kilőtt az olajár, energiasokktól tartanak
A BBC arról számolt be, hogy a csapás után nagyjából 4 százalékkal nőtt az olaj ára a világpiacon. A Brent-nyersolaj ára – az idei évben először – meghaladta a 80 dollárt. Hozzátették,
nincs kizárva, hogy ennél is nagyobb mértékű lehet az emelkedés, ha a helyzet változatlan marad.
A BBC értesülése szerint a brit pénzügyminisztérium több forgatókönyvet is készített. Ezek egyike szerint ha a szállítmányozás még jobban veszélybe kerülne a vörös-tengeri konfliktus miatt, akkor az újabb „energiasokkot” eredményezne. Ennek következtében a nyersolaj hordókénti ára több mint 10 dollárral nőhetne, a földgázé pedig 25 százalékkal megemelkedhetne.
Eszkalálódott a konfliktus, a húszik nem állnak le
A pénteki csapást a legtöbb külföldi szakértő és lap egyértelműen a gázai konfliktus eszkalációjaként értelmezte (miután a húszik rendszeresen arra hivatkoznak, hogy az Izraelt támogató országokkal szemben folytatnak harcot).
A BBC közel-keleti ügyekben jártas külpolitikai újságírója, Jeremy Bowen is ennek adott hangot véleménycikkében, amelyben a helyzetet elemezte.
Felesleges többé arról beszélni, hogy a gázai háború máshova is kiterjedhet a Közel-Keleten. Ez már megtörtént
– fogalmazott, hozzátéve, a brit miniszterek nyilatkozatai ellenére a húszik elleni csapások nemcsak a szabad kereskedelem védelméről szólnak, hanem kapcsolatban állnak a gázai eseményekkel is, és annak eszkalációjaként értelmezhetőek (még akkor is, ha a legrosszabb forgatókönyvtől, vagyis egy regionális szintű háborútól egyelőre messze vagyunk).
Jeremy Bowen – aki korábban közelről is megismerhette a húszi lázadókat – azt is megjegyezte, hogy a támadásra nemcsak a lázadók, hanem az Irán által Szíriában és Irakban támogatott milíciák is válaszolnak. Nem zárható ki továbbá az sem, hogy a libanoni Hezbollah is fokozza a tevékenységét (miután a felsoroltak mind az Irán által létrehozott „Ellenállási Tengelyhez” tartoznak). Hozzátette azt is, hogy
szerinte Irán és a húszik egyértelműen keresik a fegyveres konfliktust a nyugattal – és ettől egy csapás nem rettenti el őket.
Az újságíró példaként hozta fel, hogy 2015-ben egy szaúdi vezetésű koalíció is hadjáratot indított azért, hogy megdöntsék a húszik jemeni uralmát. Elmondása szerint akkor magas rangú szaúdi tisztviselők négyszemközt elismerték neki: minderre azért van szükség, mert vissza kell szorítani Irán befolyását.
A hadjáratban rendszeresen légicsapásokat hajtottak végre a húszik ellen, de ezek nem törték meg őket, és egy évvel ezelőtt érvénybe lépett a tűzszünet, amely jelenleg is tart a felek közt – vagyis Bowen szerint most néhány olyan csapás, mint amilyet az amerikai–brit erők végrehajtottak, nem töri meg őket, hozzá vannak szokva ehhez. Az újságíró ez alapján úgy véli, a mostani fellépésre a radikálisok csak még több támadással válaszolnak.
De kik azok a húszi felkelők, akik most a Vörös-tengeren randalíroznak?
Rövid válasz: Irán meghosszabbított karja. Hosszabb válasz: a gond az, hogy támadásaikkal könnyen lángba boríthatják a Közel-Kelet egy újabb térségét.
Ezzel kapcsolatban megjegyezte azt is, hogy a lázadók egyértelműen kifinomult fegyvereket kaptak Irántól, és mellé megfelelő kiképzést is: a szervezettségük látszik például azon a videón is, amely arról készült, hogy tavaly novemberben miként foglaltak el egy kereskedőhajót egy helikopterről.
🔴 WATCH: Yemen’s Houthis release footage showing the hijacking of a Japanese operated cargo ship in the Red Sea they believed was Israeli owned pic.twitter.com/Kfq3NbGLQm
— i24NEWS English (@i24NEWS_EN) November 20, 2023
„Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság erejéhez persze nem lehet hasonlítani őket, de az ő hadviselésüknek nem is ez a lényege. Ha a húszik, akiknek az egész régióban vannak támogatóik, képesek továbbra is fenyegetni és lőni a hajókat, akkor azzal azt jelzik a híveiknek, hogy nem hajolnak meg a Nyugat előtt. Ez pedig biztosan újabb megtorlóakciókhoz vezet az Egyesült Államoktól és szövetségeseiktől, ha a húszik nem engedelmeskednek nekik” – írta Jeremy Bowen.
Eddig egy akcióval válaszoltak a lázadók: véletlenül az oroszok olaját szállító hajót lőtték
A britek egyik tengeri kereskedelmi szervezetétől, a UKMTO-tól péntek késő délután érkezett jelentés arról, hogy a Vörös-tengeren, a jemeni Aden városától délre egy rakétát lőttek ki az egyik kereskedőhajó ellen.
A rakéta végül a hajótól 400-500 méterre csapódott be.
A rakéta becsapódásával egy időben a kereskedőhajóról észleltek három másik vízi eszközt (vélhetően drónhajót vagy motorcsónakot) is a közelben.
A robbanóeszközt a lázadók lőhették ki, és utóbb kiderült, hogy tévesen brit hajóként azonosíthatták a tankert. Ugyanis olyan hajóról van szó, amelyet egy öt hónappal ezelőtti adatbázisban még a britek hajójaként tüntettek fel, most viszont orosz olajat szállít panamai zászló alatt.
Jemenben péntek délután tartottak egy tömegdemonstrációt is.
A BBC szerint az országban nem ritkák az ilyen megmozdulások, de a pénteki esemény szokatlanul nagynak volt mondható.
Egyébiránt korábban, nem sokkal a csapás előtt az iráni erők is lefoglaltak egy tankert az Ománi-öbölben. Erről a hajóról azóta nem érkezett hír.
Fegyveresek foglaltak el egy olajszállítót a világ ellátásához nélkülözhetetlen szorosban
Az olajkereskedelem ötödét onnan bonyolítják le.
Az Öböl menti államokban teljes a készültség
A CNN szerint a péntek hajnali fejleményekre reagálva az Arab-öböl államaiban teljes készültséget rendeltek el.
Szaúd-Arábia még korábban mérsékletre szólította fel az érintett feleket. Rajtuk kívül az Egyesült Arab Emírségek is nehéz helyzetbe kerülhetnek, ha jobban elmérgesedik a konfliktus – bár mostanáig egyik ország sem vállalt szerepet a húszik elleni csapásokban, tartják magukat a velük kötött tűzszüneti egyezményhez.
A Pentagon szerint ennek semmi köze Gázához, de nem zárják ki az újabb csapásokat
A CNN beszámolója szerint az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma már pénteken szankciókat léptetett életbe két vállalat ellen, amelyek Iránnak szállítanak katonai eszközöket (és ezzel közvetve a húszik felfegyverzését segítik). A lépések a hongkongi székhelyű Cielo Maritime Ltd-t, valamint az Emírségekben bejegyzett Global Tech Marine Services Inc-et érintik.
Eközben a Pentagon szóvivője még korábban azt közölte, hogy szerintük a mostani csapásoknak semmi köze nincs a gázai konfliktushoz. Patrick Ryder dandártábornok a BBC szerint azt mondta, el kell különíteni egymástól a két konfliktust, mivel a húszik „több mint 50 ország” nemzetközi kereskedelmét veszélyeztetik.
John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője utóbb azt mondta, még elemzik azt, hogy milyen hatása volt a péntek hajnali csapásnak, de nem zárta ki azt, hogy újabb katonai akciók jöhetnek. Leszögezte azt is, hogy az eszkalációért teljes mértékben a húszik a felelősek, és rajtuk múlik az, hogy mi lesz a folytatás.
(Borítókép: A RAF Typhoon repülőgépe felszáll, hogy csatlakozzon az Egyesült Államok vezette koalícióhoz, hogy légicsapásokat hajtson végre jemeni katonai célpontok ellen 2024. január 12-én. Fotó: Uk Mod / Reuters)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Ha Grönland ekkora vihart kavart, akkor mi lesz a norvég koronához tartozó Spitzbergák sorsa?
A szigetcsoporton sem szülni, sem meghalni nem lehet, míg a jegesmedvék miatt kötelező a puska.
február 10., 20:46
- Külföld
Magyarország vetett gátat Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának, itt a külügy válasza, hogy miért
Kijev szívesen megmagyarázza a magyar kormánynak, milyen lépéseket tesznek.
tegnap, 21:35
- Külföld
Sírkő emojikat posztolgat Elon Musk, megkezdődött a nagy darálás
Minden olyan köztisztviselőt, akinek a munkaköri címében, vagy a munkaköri leírásában a gender szó szerepelt, igazgatási szabadságra küldtek.
február 10., 19:32
- Mindeközben
Ábel Anita a Hajdú Péterrel való kapcsolatáról: Ő nekem olyan, mint egy régi gyerekkori barát
tegnap, 21:32
- Mindeközben
Barnai Judit: Pontosan érezzük, hogy aminek kezdete van, annak bizony vége is lesz
tegnap, 20:02
- Címlapon
Egy csodás kísérlet hanyatlásának lehetünk tanúi Budapest közepén
Az Iparművészeti Műzeum nyolc éve nem fogad látogatókat, nem jut pénz a felújítására.
tegnap, 19:49
- Külföld
Leláncolva, megégetve, éheztetve: kegyetlenül bánt túszaival a Hamász
Hónapokig nem láttak napfényt, és a sebesüléseiket sem látták el.
február 10., 19:44
- Külföld
Robert Fico levélben kérte Elon Muskot, hogy listázza azokat a szervezeteket, amelyek USAID-támogatást kaptak
A szlovák miniszterelnök szerint azok a médiumok politikai alapon támadták a kormányt.
február 10., 20:39
- Külföld
Ugrásszerűen megnőtt a szexuális úton terjedő fertőzések száma Európában
Több szifiliszes esetet regisztráltak, a gonorrhoeás megbetegedések aránya pedig rekordot döntött.
február 10., 16:24
- Külföld
Örökre elnyelte a föld a szerencsétlenül járt japán kamionsofőrt
A hatóságok nem keresik tovább.
február 11., 07:19
- Külföld
Kemény felszólítást küldött Oroszországnak és Észak-Koreának a NATO, hatalmas veszélyt jelent a két ország együttműködése
február 10., 06:09
- Címlapon
„Ne keress többé!” – Németh Szilárd csalódott, kemény üzenetet küldött Ruszin-Szendi Romulusznak
„Egy nyavalyás hazaáruló mellé álltál, Tábornok úr” – írta.
tegnap, 19:02
- Címlapon
Toroczkai László Magyar Péter kinevezettjeiről: A Jóisten óvja meg Magyarországot ezektől a kártevőktől
Kemény kritikát kapott Ruszin-Szendi Romulusz és Bódis Kriszta is.
tegnap, 19:53
- Címlapon
Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
Nagy nehézségeket okozott az amerikai elnök döntése.
tegnap, 17:24
- Mindeközben
Selena Gomez vőlegénye nem mindennapi ajándékkal rukkolt elő a szerelmesek napján
tegnap, 17:02
- Címlapon
The Guardian: a hétfői párizsi csúcson Ukrajna automatikus NATO-tagságáról tárgyalnak majd
tegnap, 05:56
- Mindeközben
Berki Mazsi: Fiatalabb koromban spórolós voltam, beosztottam a keresetemet és nem költöttem butaságokra
tegnap, 14:00
- Külföld
Szijjártó Péter a Ria Novosztyinak: Kijev megígérte, hogy nem támadja meg a Török Áramlatot
A külgazdasági és külügyminiszter szerint több kérdésben is megegyeztek Ukrajnával.
február 11., 07:20
- Külföld
Évente 1100 embernél okoz tüdőrákot a légszennyezés az Egyesült Királyságban
A szakértők szerint ezek az adatok „pusztítóak”, és a minisztereknek fel kellene ébredniük.
február 10., 08:45
- Külföld
Történelmi per kezdődik Franciaországban, több száz gyermekáldozatról lehet tudni
A legtöbben 14 év alattiak voltak, az átlagéletkor 11 év volt.
február 10., 13:22
- Külföld
Kitálalt egy volt brit diplomata, politikailag manipulálják Nagy-Britannia fegyverexport-ellenőrzési rendszerét
Elmondása alapján az eladott fegyverekkel több ezer civilt ölhettek meg.
február 10., 15:11
- Külföld
Albin Kurti koszovói miniszterelnök győzelmet hirdetett a koszovói választáson
A szerbek minden lehetséges helyet megszereztek.
február 10., 08:45
- Külföld
Kamerák előtt végzett HIV-tesztet az Egyesült Királyság miniszterelnöke
Keir Starmer történelmet írt a G7-vezetők között.
február 10., 07:26
- Külföld
Kövér László: Nem nagyon szeretjük, ha bárki kioktat bennünket
Szóba került a Szent Korona, valamint a Szovjetunió 1956-os tankrohama is.
február 10., 13:02
- Címlapon
Megnézte, nem éhes-e a három hónapos kisfia, ekkor vette észre, hogy nem lélegzik
Hiába próbálták újraéleszteni, nem tudták megmenteni az életét.
tegnap, 21:41
- Mindeközben
Csak vintage ruhákat hord ez a 13 éves lány - Mia úgy él, mintha 100 évvel ezelőtt lenne
tegnap, 09:30
- Külföld
Jöhet a második forduló az ecuadori elnökválasztáson
Mindkét jelölt a drogkereskedelemmel akar leszámolni.
február 10., 07:30
- Külföld
Egy jóslat után döntött úgy egy magyar pár, hogy kirabol egy trafikot Ausztriában
Három és fél év szabadságvesztésre ítélte őket a bíróság.
február 10., 17:47
- Külföld
Szakadékba zuhant egy autóbusz Guetamalában, legalább 51-en meghaltak
Az ország elnöke háromnapos nemzeti gyászt rendelt el.
február 10., 19:52
- Külföld
Megölt két ukrán nőt egy német házaspár, hogy elrabolhassa a fiatalabb áldozat csecsemőjét
Az elkövetőket életfogytiglani börtönre ítélte a bíróság.
február 10., 19:03
- Mindeközben
Kulcsár Edina a külsőségekről: Sokaknak fontos, köztük nekem is, de az életben nem ez a legfontosabb, hanem a belső békénk és a lelkiállapotunk
tegnap, 08:02
- Külföld
A Hamász szerint Izrael megsértette a tűzszünetet, elhalasztják a további foglyok átadását
Három hete lépett életbe a megállapodás.
február 10., 18:35
- Külföld
Szabadon engedték a közösségi médiás bejegyzései miatt 34 évre ítélt szaúdi nőt
Jogvédők szerint azért ítélték el, mert a siíta kisebbséghez tartozik.
február 10., 16:16
- Címlapon
Buldoggá gyúrta magát, hogy aztán brutális játszmába kezdjen
Az Ezer bokszütés londoni premierjén jártunk.
tegnap, 19:21
- Külföld
Ecstasyt találtak a pénzügyőrök egy cseh autóban Röszkénél
Több kés, vipera és egyzacskónyi euró is előkerült.
február 10., 10:36