Novák Katalin Davosban beszélt arról, hogy mire lehet szükség a béketárgyalásokhoz
További Külföld cikkek
- Lengyelország példátlan lépésre készül Magyarországgal szemben
- Kórházat kellett evakuálni, állítólag az „a Hamász terroristáinak fellegvára”
- Drámai videóval jelentkezett az azeri utasszállítót ért baleset egyik túlélője
- A német elnök feloszlatta a Bundestagot, kiírták az új választásokat
- Többrendbeli gyilkossági kísérlettel vádolják a férfit, aki gyalogosok közé hajtott Londonban
„Kulcsfontosságú, hogy utat találjunk a béke felé, de rendkívül nehéz lesz. Sőt ki merem jelenteni, akár lehetetlen mindkét fél bevonása nélkül a béketárgyalásokig eljutni. Anélkül, hogy beszélnénk Oroszországgal, vagy megpróbálnánk tárgyalóasztalhoz ültetni, nem hiszem, hogy ez sikerülni fog" – mondta az államfő Steve Sedgwicknek, a CNBC riporterének az MTI szerint.
Magunknak kell megtalálnunk a módját, hogyan juthatnánk konszenzusra, és hogyan közelíthetnénk meg Oroszországot Kínán vagy másokon keresztül, vagy akár közvetlenül, hogy tárgyalhassunk. Mert a béketárgyalás és a tűzszünet fog végre elvezetni a békéhez, amelyre mindannyian vágyunk
– tette hozzá a köztársasági elnök.
A módszerekben vannak különbségek
Az interjúban arra is kitért, hogy Magyarország és a többi európai uniós tagállam véleménye számos dologban egyezik, a többi közt az ukrajnai háború megítélését illetően is, de a módszerekben már lehetnek különbségek.
„A mi álláspontunk Ukrajnát és Oroszországot illetően ugyanaz, mint a többi 26 EU-tagállamnak. Mi is a kezdetektől fogva elítéljük Oroszország Ukrajna elleni agresszióját, ezt eléggé egyértelművé tettük” – hangsúlyozta Novák Katalin, jelezve: Magyarország mindent megtesz, hogy támogassa Ukrajnát.
A köztársasági elnök rámutatott, „Magyarország földrajzi elhelyezkedését tekintve Ukrajna közvetlen szomszédja. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy 150 ezer fős magyar kisebbség él Ukrajna területén. Tehát nem csak közvetetten, de közvetlenül is érint bennünket az ukrajnai háború. Magyar életeket veszítünk el”.
Ukrajnát támogatni kell. Ez bizonyos. Ez a személyes véleményem és Magyarország véleménye is. És bízom benne, hogy a következő EU-csúcson megtalálják ennek a módját
– húzta alá köztársasági elnök, aki közölte azt is, „szeretném hangsúlyozni, hogy Európa és a NATO-tagállamok nem állnak háborúban. Tehát ha támogatjuk is Ukrajnát, nem szabad katonailag belefolynunk ebbe a háborúba, és el kell kerülnünk a háború eszkalációját. El kell kerülnünk egy harmadik világháborút. 2024-ből nem lehet 1914. 2024-nek a béke évének kell lennie, és nem a háború évének”.
A másik fontos kihívás
Novák Katalin az interjúban emellett leszögezte, hogy Európa egy másik fontos kihívásának a népességcsökkenés problémáját tartja, mellyel szerinte a kontinens minden országának szembe kell néznie. Mint mondta, bár a legtöbb fiatal akar családot, sokuknak mégsem lesz, ezért a legfontosabb megérteni az e döntés mögött rejlő okokat. Ilyen oknak nevezte, hogy sokan összeegyeztethetetlennek tartják a karriert és a családi életet. Fontosnak tartja megmutatni – a többi között mint olyan köztársasági elnök, akinek három gyereke van –, hogy a kettő nem zárja ki egymást.
Novák Katalin úgy látja, „jóléti társadalomban nincs gazdasági indoka a gyerekvállalásnak”, s azok, akik így döntenek, sokszor több nehézséggel néznek szembe, mint gyereket nem vállaló társaik. „Ezt a hátrányt akarja Magyarország felszámolni” – közölte az államfő, és a magyar kormány családtámogató intézkedései között említette, hogy a négy vagy több gyereket vállaló nőknek nem kell jövedelemadót fizetniük.