Egyre több európai ország készül a Putyin elleni háborúra

2024.01.27. 15:55
A német szakértők úgy vélik, egyre inkább terjed a háborútól való félelem Európában. Meglátásuk szerint az európai döntéshozóknak készülniük kell az Oroszországgal való konfrontációra, melynek – véleményük szerint – jelentős esélye lehet, ha Ukrajna elveszíti a háborút ellenük.

Svédország, Norvégia és Nagy-Britannia is arra szólította fel polgárait, hogy készüljenek az Oroszország elleni háborúra, Boris Pistorius német védelmi miniszter pedig háborús készültségbe készül helyezni a német haderőt – írja a Bild.

Thomas Jaeger, a Kölni Egyetem politológusa szerint az európai országok leginkább azért kezdenek egyre jobban tartani a háború közelségétől, mivel

Oroszország az Ukrajna elleni háború kiterjesztését tervezi.

A szakember úgy véli, a balti államok – Litvánia, Lettország, Észtország – lehetnek a legnagyobb veszélyben, ugyanis az orosz ajkú lakosság célponttá teheti őket a Kreml szemében. A növekvő félelem másik okát Jaeger abban látja, hogy „az orosz társadalmat a televízióban nap mint nap az európai államok elleni háborúra készítik”.

A politológus azt a narratívát támogatja, mely szerint Európa döntéshozóit „fel kell ébreszteni a háborús veszélyre való rámutatással” annak érdekében, hogy „cselekedjenek”.

Az uniós államok fegyveres erőinek gyengesége meghívást jelent Oroszország számára a politikai és katonai zsarolásra. Csak a fegyveres erő hat elrettentően az agresszorokra

– fejtette ki véleményét Jaeger a Bildnek.

Carlo Masala, a müncheni Bundeswehr Egyetem katonai szakértője arról beszélt a lapnak, hogy egyre több felelős pozícióban lévő ember ismeri fel, milyen veszélyt jelenthet Oroszország, ha megnyeri a háborút Ukrajna ellen.

Konkrét háborús fenyegetésről beszélünk

– jelentette ki.

A NATO csúcsra járatja az Oroszország elleni készülődést

A hidegháború óta nem vont össze akkora haderőt a NATO, mint amekkorát a Steadfast Defender 24 nevű hadgyakorlaton terveznek Németország, Lengyelország és további három balti állam területén. A Focus szerint a NATO mintegy 90 ezer katonát akar mozgósítani Oroszország elrettentésére.

A gyakorlat forgatókönyve egy szövetséges területet ért orosz támadás, amely a NATO-szerződés 5. cikke értelmében az úgynevezett szövetségi eset kihirdetéséhez vezet. Ez utóbbi a szövetségen belüli segítségnyújtási kötelezettséget szabályozza, és kimondja, hogy egy vagy több szövetséges elleni fegyveres támadás valamennyi szövetséges elleni támadásnak minősül.

Az előkészületeket még elgondolkodtatóbbá teszi, hogy egy kiszivárgott titkos dokumentum szerint a német hadsereg felkészült egy Oroszországgal szembeni nyílt fegyveres konfliktusra. A forgatókönyv szerint már idén februárban eszkalációs folyamat venne kezdetét a NATO tagállamai és Oroszország között. Ez az időszak egybeesik azzal, amelyikre a hadgyakorlatot tervezik a NATO-tagországok.

Az Indexen folyamatosan közvetítjük az orosz–ukrán konfliktus legfontosabb történéseit, melyekről ide kattintva tájékozódhat.