Felszámolják a világ leginkább eladósott ingatlanóriását
További Külföld cikkek
- Hetes erősségű földrengés rázta meg Kaliforniát
- Pánikhangulat Ukrajnában, nagy dilemma előtt állnak a tinédzserek
- Emmanuel Macron: Bármennyire nem akarják, kitartok a mandátumom végéig
- Brüsszel lépett: mostantól táppénz, gyes és nyugdíj is jár az örömlányoknak
- Forró nyomon a rendőrség, új felvétel került elő az egészségbiztosító cég vezérigazgatójának merénylőjéről
Az elmúlt bő két évben számtalanszor lehetett hallani a kínai ingatlanpiac nehézségeiről, és az ezeket leginkább megtestesítő építőipari óriásvállalat, az Evergrande fizetésképtelenségéről. A bejelentést követően az Evergrande részvényeinek árfolyama rövid idő alatt 99 százalékot esett, az alapító, az egykor harmadik leggazdagabb kínai, Hui Ka Yan vagyona pedig a 2019-es 42,5 milliárd dolláros csúcsról 3 milliárdra apadt.
A cég 300 milliárd dolláros adósságot halmozott fel, ezzel a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője lett. Most a hongkongi bíróság elrendelte az Evergrande felszámolását.
A bíróság azután hozta meg a döntést, hogy megállapították, hogy az Evergrande több mint két évvel a kötvénytörlesztés nem teljesítése és több bírósági meghallgatás után sem tudott konkrét szerkezetátalakítási tervet kínálni.
Itt az ideje, hogy a bíróság azt mondja, elég volt
– mondta a bíró a Reuters szerint.
Az Evergrande vezérigazgatója, Siu Shawn a kínai médiának elmondta, hogy a vállalat biztosítani fogja, hogy a felszámolási végzés ellenére is megvalósuljanak az otthonépítési projektek.
A döntés előkészíti az alapját egy várhatóan elhúzódó és bonyolult folyamatnak, amely a sok érintett hatóság miatt politikai megfontolásokkal is járhat. Az offshore befektetők arra fognak összpontosítani, hogy a kínai hatóságok hogyan kezelik a külföldi hitelezőket, ha egy vállalat csődbe megy.
Ez nem a vég, hanem az elhúzódó felszámolási folyamat kezdete, ami még nehezebbé teszi az Evergrande mindennapi működését
– mondta Gary Ng, a Natixis vezető közgazdásza.
Peking egy alulteljesítő gazdasággal, az elmúlt kilenc év legrosszabb ingatlanpiacával és egy ötéves mélypont közelében vergődő tőzsdével küzd, így a befektetői bizalom újabb megingása tovább ronthatja a döntéshozók növekedés megfiatalítására irányuló erőfeszítéseit.