Kíméletlen precíziós csapásokat mértek a britek és az amerikaiak húszi célpontokra
További Külföld cikkek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miatt
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
A brit-amerikai akcióhoz Ausztrália, Bahrein, Kanada, Dánia, Hollandia és Új-Zéland nyújtott támogatást. A londoni védelmi tárca ismertetése szerint a katonai célpontok támadásában a brit királyi légierő (RAF) Typhoon FGR4 harci repülőgépekkel vett részt, amelyek az RAF ciprusi támaszpontjáról szálltak fel.
A brit kötelék – amelynek tevékenységét Voyager típusú légi üzemanyag-utántöltő gépek támogatták – Paveway IV precíziós irányított bombákat vetett be három jemeni helyszínen számos katonai célpont ellen – írja az MTI a londoni védelmi minisztérium jelentése alapján.
Nem hagyják a vörös-tengeri stabilitás felbillentését
A brit és az amerikai kormány közleményt is kiadott a támadásról: eszerint a mostani támadás elsődleges célpontjai között voltak a húszik által mélyen a föld alá rejtett fegyverraktárak, valamint rakétarendszerek, indítóállások, légvédelmi és radarrendszerek is.
A közös közlemény szerint a húszik november közepe óta harmincnál több támadást intéztek kereskedelmi és hadihajók ellen. Az alábbi felvételen az látható, amint a húszik megtámadnak egy amerikai hajót Bab ul Mandeb közelében.
🚨🇺🇲 🇾🇪HOUTHIS ATTACK US SHIP IN RED SEA
— GeoPolitics (@GeoPolitics52) February 3, 2024
Houthis attacked a US ship in Red Sea near Bab ul Mandeb
Attack is carried out in response to US led coalition airstriking on Houthis assets
in Yemen
Ship is currently burning as missiles directly hit ship 🚢 🚀
Source: Ambrey… pic.twitter.com/WFvCrc5sf1
A brit királyi légierő harmadszor vett részt a húszi lázadók jemeni állásai ellen az amerikai légierővel közösen végrehajtott támadásokban; előzőleg január 12-én, illetve január 22-én volt hasonló közös művelet.
Célunk a feszültség enyhítése és a vörös-tengeri stabilitás helyreállítása, de megerősítjük a húszi vezetés címére intézett figyelmeztetésünket: a továbbiakban is habozás nélkül az emberéletek és az akadálytalan kereskedelmi forgalom védelmére kelünk a világ egyik legkritikusabb fontosságú vízi útvonalán a fenyegetettség folytatódása esetén
– fogalmaz a közlemény.
Nem ez volt az egyetlen légitámadás eddig a hétvégén, mint írtuk, az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága közölte, hogy péntek éjjel légicsapásokat hajtottak végre Irakban és Szíriában, az iráni Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) Quds erői és a hozzá kapcsolódó milíciacsoportok ellen.
A megtorló akció válasz a korábbi, három amerikai katona életét követelő dróntámadásra. Hogy mit érdemes tudni a vörös-tengeri válságról, arról itt írtunk bővebben.
(Borítókép: Az amerikai hadsereg központi parancsnoksága által 2024. február 3-án közzétett képen az amerikai központi parancsnokság erői az Egyesült Királyság fegyveres erőivel együtt, valamint Ausztrália, Bahrein, Kanada, Dánia, Hollandia és Új-Zéland támogatásával 36 húszi célpont ellen hajtottak végre csapásokat 13 helyszínen az Irán támogatta húszik által ellenőrzött jemeni területeken. Fotó: US Central Command (CENTCOM) / AFP)