Lábadozó ukrán sebesülteket látogatott meg Budapesten a kárpátaljai kormányzó

További Külföld cikkek
-
Vlagyimir Putyin döntött, 160 ezer sorköteles férfi behívását rendelte el
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Magyarország elkötelezett a Nyugat-Balkán békéje és stabilitása iránt
- Donald Trump a jegyüzéreket vette célba, új rendelet szabályozza a koncertjegyek eladását
- Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot
- Svédországban korszerűsítik a bunkereket
Bár nem felhőtlen a viszony Magyarország és Ukrajna között, az elvitathatatlan, hogy mindkét részről vannak törekvések ennek a nexusnak a javítására. Mikola Sziruk ukrán katonai szakértő például még néhány hete is úgy fogalmazott egy interjúban, hogy „nagyon-nagyon dühösek vagyunk Magyarországra, különösen azután, hogy blokkolta az Európai Unió Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatását”. De nagy valószínűséggel ez a düh enyhült valamennyit, ugyanis Orbán Viktor a február 1-jei csúcson már nem vétózta meg az 50 milliárd eurós segélyt.
A másik nagy feszültségforrás a két ország között – amelyre Sziruk is kitért –, hogy a kárpátaljai magyarok jogai korlátozva vannak az ukrán törvények által – gondolva itt a magyar nyelv használatának korlátozására, a kötelező ukrán oktatásra; hogy nem lehet magyarul érettségizni; hogy a magyar zászlókat levették, és kirúgtak több pedagógust egyik napról a másikra; hogy egy turulszobrot ukrán jelképre cseréltek. Sziruk szerint viszont
senki nem veszi el a magyarok jogait. Csak annyit kérnek tőlük, hogy tanuljanak meg ukránul, ahogy a horvátországi magyarok horvátul vagy a szlovákiai magyarok szlovákul.
Magyar oldalról felesleges provokációnak tartja ezen dolgok egy részét Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, viszont a magyar kisebbség jogainak visszaállításától nem tágít. Az Indexnek adott tavalyi interjújában elmondta, hogy
mi egyszerűen meg tudjuk mondani, hogy mit szeretnénk ebben az ügyben. Azt szeretnénk, ha a magyarok visszakapnák azokat a jogokat, amelyekkel 2014-ben még rendelkeztek Ukrajnában. Tehát lehessen magyarul tanulni egészen az egyetemig, lehessen anyanyelven érettségizni, ne kelljen kárpátaljai művelődési házakban magyar előadásokat ukrán szinkrontolmácsolással elrontani.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig úgy fogalmazott az MCC (Mathias Corvinus Collegium) Beregszászi Képzési Központjának évnyitóján tavaly szeptemberben, hogy „Magyarország számára fontos a jószomszédi viszony, Ukrajna barátja szeretne lenni, de ezt a gesztusok egyoldalúsága, szándékos félreértések és a magyar közösség jogait sértő lépések nem teszik lehetővé”. És miközben Ukrajna alappal sérelmezi a nemzetközi jogra hivatkozva a szuverenitása megsértését, „figyelmen kívül hagyja a területén élő nemzeti kisebbségeket megillető alapvető jogokat és nemzetközi normákat” – fogalmazott.
Ebben a helyzetben áll gyakorlatilag középen Viktor Mikita, aki Kárpátalja kormányzójaként próbálja elsimítani a dolgokat a két ország között.
Haladás
Bár az tény, hogy már több mint 35 milliárd forintnyi humanitárius segélyt küldött a magyar kormány Ukrajnába, befogadott több mint egymillió menekültet, magyar intézményekben tanul több ezer ukrán gyermek, és Orbán Viktor a segélyt sem vétózta meg újból, de úgy tűnik, hogy még mindig van mit csiszolni a két ország kapcsolatrendszerén.
Az újabb lépés ebben az ügyben Szijjártó Péter Ungváron tett látogatása, ahol kollégájával, Dmitro Kulebával és Andrij Jermakkal, az ukrán elnöki hivatal vezetőjével találkozott.
A találkozón szó volt
- a kárpátaljai magyarság helyzetéről,
- az Ukrajnának nyújtott humanitárius segítségről,
- a határon átnyúló infrastruktúra-fejlesztésről
- és az Orbán–Zelenszkij-találkozóról.
Kuleba ezután úgy nyilatkozott a találkozóról, hogy „a lehető legtöbbet hoztuk ki belőle”, viszont továbbra is bizalmatlanság van a két ország között. Szijjártó átadott kollégájának egy 11 pontból álló listát, amelyen felsorolta, hogy a magyar kisebbség pontosan milyen jogait szeretné visszaállíttatni, és amint ezek teljesülnek, javulni fog a két ország viszonya, hiszen ahogy a magyar külügyminiszter fogalmazott a találkozón: „sok dolgunk van bizalmi téren, de Magyarország nyitott és kész folytatni a tárgyalásokat”.
Ebben a légkörben érkezett Budapestre Viktor Mikita február 7-én, hogy többnapos látogatása alkalmával a két ország közös infrastrukturális fejlesztéseiről tárgyaljon Magyar Levente külgazdasági és külügyminiszter-helyettessel.
Folyamatos enyhülés
A Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás vezetője először a Belügyminisztérium Központi Kórházának rehabilitációs központjába látogatott, ahol ukrán katonák fekszenek, akik a harctéren sebesültek meg. Bucsánszky Attila, a központ vezetője arról beszélgetett Mikitával, hogy „Magyarország előrehaladott tapasztalatokkal rendelkezik a rehabilitáció terén, így az ez irányú együttműködés az egyik prioritás” – írta meg a Kárpáti Igaz Szó. Ezután Mikita Budapesten tanuló ukrán diákoknak vitt tankönyveket.
A magyarországi munkaút keretében olyan oktatási központokat látogattam meg, ahol a háború miatt áttelepülni kényszerült ukrán menekültek jelenleg is ukrán nyelven tanulnak
– mondta a kormányzó. Többek között az Ukrán Hagyományok Házát kereste fel, ahol 121 ukrán diák tanul 5–11. osztályokban.
Végül találkozott Magyar Levente külgazdasági és külügyminiszter-helyettessel, akivel a közös infrastruktúra-fejlesztésről egyeztettek.
Bővítjük Ukrajna és Magyarország logisztikai és tranzitképességeit. Az Asztély–Beregsurány ellenőrző ponton megkezdjük az üres kamionok tömegkorlátozás nélküli áthaladását. Terveink szerint a projektet 2024 áprilisának végéig elindítjuk
– mondta Mikita, és kitért arra is, hogy „készülünk a Nagypalád–Nagyhódos közötti új ellenőrző pont elindítására, amely a 3,5 tonnáig terjedő járművek számára lesz elérhető”. Kárpátalja számára a határon átnyúló forgalom és a határon átnyúló összeköttetések szempontjából fontos a magyarországi Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyével kialakított közvetlen kapcsolat lehetősége.
Magyar Levente szerint az ellenőrző pont munkáját biztosító infrastrukturális támogatás a magyar partnerek részéről lehetséges, illetve hozzátette, hogy „ezzel egyidejűleg megkezdjük az ellenőrző pont felé vezető útszakasz és a terület bővítését, a forgalmi irányok rendezését az új átkelőhely határain belül”. Emellett kifejtette, hogy
Magyarország emellett partner lesz a kárpátaljai 4.5.0 Recovery Center rehabilitációs központ létrehozására irányuló projektben is.
Az intézmény építése márciusban kezdődik, és a célja, hogy az egykori ungvári szülészetet rehabilitációs központtá alakítsák, és Mikita szerint ez azért nagyon fontos, mert az elmúlt két évben egyáltalán nem kaptak erre semmilyen támogatást.
Ezért nagy előrelépés számunkra, hogy a szkepticizmus, a »más elképzelések« és a jelenlegi nehézségek ellenére egy csapattá alakultunk, el tudtuk indítani a megvalósítást, és költségvetésen kívüli finanszírozást találtunk egy olyan projekthez, amelynek minden esélye megvan arra, hogy a legjobb legyen az országban
– összegezte reménységeit a kormányzó, aki még azt sem tartja kizártnak, hogy Magyarországon képezzék majd ki azokat az orvosokat, akik ennek a központnak a magját fogják alkotni.
Ezekből is látható tehát, hogy a két ország részéről megvannak a lépések, és a jég is egyre jobban vékonyodik, de igaza volt Szijjártónak, amikor azt mondta, hogy még van hova fejlődjön a két ország bizalomfaktora egymás iránt. A négy témából, amit Ungváron tárgyaltak a külügyminiszterek, így már csak egyetlenegy maradt, amely még nem lépett a megvalósulás irányába (legalábbis az eddigi információk szerint), az pedig a két kormányfő, Volodimir Zelenszkij és Orbán Viktor találkozója.
(Borítókép: Viktor Mikita, Kárpátalja megye kormányzója Beregszászon 2022. február 18-án. Fotó: Nemes János / MTI)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg
Előtte izraeli telepesek támadtak rá és társaira.
március 25., 20:48
- Külföld
Kiderült, miért titkolta a CIA a Kennedy-gyilkosság aktáit
Nem véletlenül aggódott az ügynökség.
március 25., 20:50
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Mindeközben
Nagy Feró keményen beszólt A Nagy Duett zsűrijének: „Először is: ki az a Szabó Zsófi? Nem ismerem!”
16 perce
- Mindeközben
A Nagy Ő korábbi szereplője, Péntek-Gyulai Virág: „Bekaptam a legyet, ahogy mondják, nincs mit szépíteni”
2 órája
- Címlapon
Orbán Viktor bevetette a titkos fegyvert, és nem a poloskázás volt az
Mérföldkövek kapujában.
2 órája
- Címlapon
Putyin üzent Grönlanddal kapcsolatban: Moszkva figyel és készül
Erőpróba az Északi-sarkvidéken, az orosz elnök kijelölte a határokat.
7 órája
- Címlapon
Lecsapott a TEK Veszprémi Jimmyre, a balatoni alvilág ismert alakjára
Az otthonában ütöttek rajta.
55 perce
- Mindeközben
Szakad a TikTok népe Aurelio videóján, aki a „roma Albert Einstennek” kiáltotta ki Gáspár Győzőt, nem véletlenül
3 órája
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Külföld
Nagyszabású hekkertámadás érte az egyik legnagyobb orosz vállalatot, teljes a káosz a cégnél
március 26., 06:12
- Külföld
Vlagyimir Putyin döntött, 160 ezer sorköteles férfi behívását rendelte el
A sorkatonaság minden 18 és 30 év közötti állampolgárra vonatkozik Oroszországban.
15 perce
- Külföld
Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét
Két órája repültek, mikor kiderült a baki.
március 25., 06:27
- Címlapon
Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás
Április elsején folytatódott az ügy tárgyalása.
7 órája
- Címlapon
Napvilágot látott a felmérés Trumpról, aminek senki sem fog örülni az amerikai kormányban
10 órája
- Címlapon
Az anya egészsége foroghat kockán, ha nem jókor szül
Az Index új cikksorozatában feltárja, mi az ideális korkülönbség a testvérek között.
42 perce
- Külföld
Zelenszkij már a feltétel nélküli tűzszünetet sem vetné el – jönnek a részletek a megállapodásról
Egy lépéssel közelebb lehet a béke.
március 25., 18:19
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Külföld
Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt
Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követelte.
március 25., 06:37
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Címlapon
Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia
Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója szerint jók a szektor kilátásai.
5 órája
- Címlapon
Itt a kormány új drogtörvény-javaslata, akár az ingatlant is elkobozhatja a rendőrség
Még a kábítószer fogalma is változik.
2 órája
- Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?
Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.
március 25., 08:51
- Címlapon
Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot
Az Európai Parlament már régóta kritizálja emiatt Ursula von der Leyenéket.
3 órája
- Címlapon
Megáll az ész, már a horoszkópunk miatt is hátrányba kerülhetünk egy állásinterjún
Az asztrológiai diszkrimináció a munkahelyeken is felütötte a fejét.
18 perce
- Külföld
A japán legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek ítélte az azonos neműek házasságának tilalmát
Az LMBTQ-közösség és támogatói egyre erősebb nyomást gyakorolnak a változtatás érdekében.
március 25., 12:12
- Külföld
Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen
A szerb kormány tavaly kötött megállapodást Jared Kushner befektetési cégével.
március 25., 07:26
- Külföld
Rekordösszegű kártérítést kapott a férfi, aki évtizedekig várta a kivégzését ártatlanul
Senki nem töltött ennyi időt a halálsoron.
március 25., 15:26
- Címlapon
Indonézia leggazdagabb nője három nap alatt vesztette el vagyona felét
Pedig amikor 7,5 milliárd dolláros vagyonra tett szert, még minden szépnek tűnt.
5 órája
- Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak
A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.
március 25., 07:49
- Külföld
Meghalt Mia Love, az első afroamerikai republikánus kongresszusi képviselőnő
A politikust 2014-ben választották be az amerikai képviselőházba.
március 25., 12:10
- Címlapon
„Jó kis p…a!” Gyomorforgató szexizmus és megalázó kínzások a ritmikusgimnasztika-válogatottban
Lemondatták a szövetségi kapitányt, rezeg a léc az elnöknek is.
2 órája