- Külföld
- volodimir zelenszkij
- interjú
- ukrajnai háború
- ukrajna
- vlagyimir putyin
- joe biden
- donald trump
Zelenszkij szerint akkora a népszerűsége, hogy ha ma lennének a választások, maradna az elnöki székben
További Külföld cikkek
- Meghalt Ceausescu rettegett propagandafőnöke, akit „Istennek” becéztek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Fox Newsnak adott exkluzív interjújában felszólította Joe Biden amerikai elnököt és Donald Trump republikánus elnökjelöltet, hogy látogassanak el Ukrajnába, és saját szemükkel győződjenek meg „a tragédiáról” a frontvonalból.
Örülnék, ha minden jelölt és minden olyan ember, aki döntéshozó, vagy támogatni tud, nem lenne ellene, csak megértené, mit jelent az ukrajnai háború
– mondta Zelenszkij a Fox News politikai műsorvezetőjének, Bret Baiernek.
„Ki nyitotta meg ezt a háborút, ki kezdte el, és mi folyik, mi van körülötte? – kérdezte Zelenszkij. – Milyen ragyogó Ukrajnánk volt! Van egy gyönyörű országunk, de a háborúban ez egészen más képet fest” – tette hozzá, majd elmondta, hogy a jelölteknek „el kellene jönniük megnézni az embereket, csak azért, hogy lássák őket az utcán”.
Baier a frontvonal közelében, Harkivban találkozott Zelenszkijjel, mindössze néhány kilométerre a heves harcoktól. Távoli tüzérségi lövések és robbanások tarkították a beszélgetést és az egész délelőttöt, amikor a csapat az interjúra készült. Zelenszkij kiemelte az interjú ilyen bizonytalan helyen történő megrendezésének értékét, mondván: „nagyon fontos számomra, ahogyan azt már a kezdés előtt is mondtam, hogy az Egyesült Államoknak szüksége van arra, hogy más háborút lásson a tévében otthonról és itt, közelebb a frontvonalhoz”.
Trump terve
Baier emlékeztette Zelenszkijt Trump már-már híressé vált mondatára, amelyben azt állította, hogy 24 órán belül véget vet a háborúnak, amit az ukrán elnök még mindig úgy kommentált, hogy „nem értem, hogyan érhetne el Trump egy ilyen bravúrt. Ezt a problémát, ezt a tragédiát nem tudja velem együtt megoldani” – mondta Zelenszkij. Elmondta, hogy vendégül látná a volt elnököt a frontvonalon, ahol „mindent meg fog magyarázni, és elmondja, hogy mik a gondolatai, talán vannak ötletei. Nem tudom”.
Úgy folytatta:
Látni fogja, mi folyik itt, és azután, úgy gondolom, meg fogja változtatni a véleményét. Mi mindannyian megértettük, hogy ennek a háborúnak nincs két oldala: csak egy ellenség van, és ez Putyin
– hangsúlyozta Zelenszkij, aki szerint az orosz nép lenne képes csak változást teremteni országán belül, és eltávolítani Putyint, de ez még hosszú és nehéz út, különösen azért, mert
Putyin csak az erősektől fél, és nem fogad el semmilyen gyengeséget,
ami azt jelenti, hogy Ukrajnának „erősnek kell lennie a harctéren, meg kell akadályoznia, hogy Oroszország bármit is elfoglaljon”.
Veszteségek, „nyereségek”
Amikor az erői által elszenvedett veszteségekről kérdezték, Zelenszkij nem fogalmazott egyértelműen, „tízezreket” említett, de úgy forgatta a veszteségeket, mintha kevesebb lenne, mint amennyit Oroszország elszenvedett, és azt állította – amit független forrásból nem sikerült ellenőrizni –, hogy Oroszország öt katonát veszít minden egyes elesett ukrán katonára.
Az ukrán védelmi minisztérium becslése szerint Oroszország több mint 400 ezer katonát vesztett. Szerintük ezek a veszteségek a háború kezdete óta csekély nyereséggel párosultak.
Oroszország egy hullámvasútszerű évet élt át, ami Jevgenyij Prigozsin zsoldos hadúr kínos lázadásával kezdődött – aki később meghalt, amikor repülőgépe spontán felrobbant –, majd hónapokig akadályozta Ukrajna sokat hangoztatott ellentámadását. Putyin annyira magabiztossá vált, hogy véget vetett az ENSZ által közvetített gabonamegállapodásnak – mondta Zelenszkij. Hozzátette, Ukrajna megfordította ezeket a kudarcokat, és az évet az orosz fekete-tengeri flotta feletti jelentős győzelmekkel zárta, ami lehetővé tette Kijev számára, hogy új gabonafolyosót hozzon létre, és arra kényszerítette Putyint, hogy lecserélje a haditengerészeti parancsnokságát.
Emlékeztetek mindenkit arra, hogy azokban a háborús napokban a világon senki sem hitte igazán, hogy meg fogjuk csinálni
– mondta Zelenszkij Baiernek. „Ma pedig jó kapcsolataink vannak, mert sokszor találkoztunk, és azt kérdezgetik: »Mikor? Mikor fejezzük be a háborút? Mikor fogunk győzni? Miért ilyen lassan?«” – fogalmazott az ukrán elnök.
Nyugati támogatók (?)
Az amerikai kongresszus és más nyugati szövetségesek támogatásának folytatására irányuló erőfeszítések folytatódnak, valamint a kongresszusban több, még kitartó szenátor meggyőzésére, akik mindannyian Ukrajna további támogatása ellen emeltek szót. Zelenszkij azt mondta, hogy hálás mindazért, amit az elnök és a kongresszus tett.
Az üzenetem, hogy ha nagyon pragmatikusak akarnak lenni, az ár, amit most kérünk a támogatásért, ez az ár kevesebb, mint amennyit a jövőben fizetni fognak… Sokkal többet fognak fizetni. Mi csak élni akarunk, túlélni. Nincs alternatívánk
– mondta az ukrán elnök.
Zelenszkij a korrupcióval kapcsolatos bírálatokra és azokra a hírekre, amelyek szerint lemondta az országos választásokat, úgy reagált, hogy soha nem mondta le azokat, és megjegyezte, hogy a háborús időkben olyan törvény van érvényben, amely nem tette lehetővé, hogy lefolytassák azokat. Azt is mondta,
hogy jelenlegi népszerűségét tekintve, ha ma lennének a választások, a nép újra megválasztaná.
Az ukrajnai korrupciótól való amerikai félelmekről Zelenszkij azt mondta, hogy „minden tiszta”, megjegyezve, hogy követték az Európai Unió által követelt reformokat. Azt is mondta, hogy nehéz új, „korrupcióellenes reformokat” bevezetni a háborús időkben, miközben kijelentette, hogy az EU vezetői aláírták Ukrajna átláthatóságát.
Zelenszkij továbbra is kitart amellett, hogy a Nyugat segítsége nélkül Ukrajna nem lesz képes fenntartani a védelmi rendszerét. Viszont az ország gazdaságának erejét és stabilitását is lehetővé tennék a támogatások, hogy az ország ismét felfuttassa saját fegyvergyártását. Kijevnek különösen „erős fegyverekre, távolsági fegyverekre, távolsági rakétákra és tüzérségre” van szüksége.
„Nem a típusokról van szó, a gyártásról” – pontosított Zelenszkij. „Növelni mindennap, a légvédelem csak az emberek védelmére kell, hogy lehetőséget adjon, a gazdaság növelése azt jelenti, hogy lehetőséget ad a biztonsági helyzetre” – fogalmazott.
Putyin minden vörös vonalat átlépett
A diplomáciai megoldás kérdése újabb akadályba ütközött egy nemrégiben adott interjú után, amelyben Putyin azt állította, hogy Zelenszkij aláírta az Oroszországgal való tárgyalásokat tiltó rendeletet, és ragaszkodott ahhoz, hogy Moszkva „soha nem utasította el” a tárgyalásokat.
Zelenszkij elutasította Putyin állításait, és hiteltelennek minősítette őt: emlékeztetett arra, hogy Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár is biztosítékot kapott Putyintól, hogy Oroszország nem fogja megszállni Ukrajnát.
Lekicsinyelte Putyin kitartását is, miszerint Oroszországnak nem áll érdekében, hogy Lengyelországba, Lettországba vagy „bárhová máshová” menjen, de hozzátette, hogy a Putyin környezetében lévő emberek azt mondták, hogy „nem hajlandó megállni, amíg el nem éri a céljait”.
BAIER AZ UKRÁN ELNÖK ELLEN ELKÖVETETT MERÉNYLETEKRŐL KÉRDEZTE ZELENSZKIJT, AKI AZT MONDTA, HOGY AZ ÖTÖDIK MERÉNYLET UTÁN EZ „MÁR NEM ÉRDEKES SZÁMOMRA”.
Arra a kérdésre, hogy szerinte mikor ér véget a háború a közel két éve tartó intenzív harcok után, Zelenszkij azt mondta: „A világ nem igazán áll készen arra, hogy Putyin elveszítheti a hatalmát. A világ fél az Orosz Föderációban bekövetkező változásoktól.”
Zelenszkijnek ez volt a figyelmeztetése: „Putyin minden vörös vonalat átlépett. Nem megfelelő személy, fenyegetést jelentett az egész világra, és azt mondta, hogy tönkreteszi a NATO-t. És ezt meg is fogja próbálni. Tehát amikor a világ ezt meg fogja érteni, abban a pillanatban a háború véget ér.”