Hadihajóról lőttek egy forgalmas piacra Mianmarban, tizenketten meghaltak
További Külföld cikkek
-
Több ember megsérült a torontói légiszerencsétlenségben
- Az orosz katonák béke helyett gyilkolnának
- Ausztriában elmarasztalták a Wizz Airt tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt
- Kelet-Európa-kutató: Trump viselkedése arra utal, hogy Putyin győzelmét akarja
- Dermesztő hideg van Németországban, mínusz 20 fok alá csökkent a hőmérséklet
Legalább tizenkét civil vesztette életét, és több mint nyolcvanan sebesültek meg a nyugat-mianmari Rakhine államban csütörtökön, amikor tüzérségi lövedékek csapódtak be egy forgalmas piacon – közölte a katonai junta pénteken, amiről az MTI is beszámolt.
A hadsereg kezében lévő Myawaddy televíziós csatornán egy nyilatkozatot adott ki a katonai junta, amely szerint a lövedékeket egy Sittve közelében található hadihajóról lőtte ki a Rakhine államban működő, Arakán állam autonómiájáért és a rakin népcsoport önrendelkezéséért küzdő buddhista fegyveres csoport, az Arakáni Hadsereg (Arakan Army, AA).
A közleményben nem erősítették meg az áldozatok számát.
Sittve és más rakhine-i városok területén a junta ismét korlátozza az internetet és a mobilhálózatokat.
A mianmari hadsereg, amely 2021-ben katonai puccsal ragadta magához a hatalmat, tavaly óta küzd a lázadó csoportokkal az ország északi területének ellenőrzéséért.
Arakánban és Mianmar indiai határhoz közeli részein gyakoriak az összecsapások, amióta az AA harcosai novemberben megtámadták a kormányerőket, véget vetve a tűzszünetnek, amelyet a junta hatalomra kerülését eredményező katonai hatalomátvétel óta nagyrészt betartottak.
Tavaly októberben az AA és más etnikai kisebbségek harcosaiból álló szövetség közös offenzívát indított Észak-Mianmarban is, és a kínai határon lévő kereskedelem szempontjából kulcsfontosságú helyszíneket foglalt el.
A junta és az AA közötti konfliktus tovább erősödött, a harcok pedig leginkább Sittve kikötője közelében összpontosultak, amely jelentős kikötő és kereskedelmi csomópont a Bengáli-öbölben.
Az Arakáni Hadsereg szóvivője szerint az AA legalább öt városból kiszorította a junta csapatait, köztük a Sittvétől 34 kilométerre fekvő Ponnagjun városából és az Indiával és Bangladessel közös határán fekvő Paletva városból is, mely jelentős kereskedelmi központnak számít.
Január elején a szövetség egy Kína közvetítésével megszületett tűzszünetről számolt be, de annak hatálya nem terjed ki az indiai határhoz közeli területekre, ahol továbbra is folynak a harcok.