Szlovákiában akár magyar is lehet az államfő, minden most dől el
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
A jelölteknek a szavazatok több mint 50 százalékát kell megszerezniük, ami ha egyiküknek sem sikerül, az államfőválasztás egy második forduló keretein belül folytatódik 2024. április 6-án. Ezen az első fordulóban legtöbb szavazatot szerző két jelölt között dől el a választás eredménye.
Az államfőválasztás 11 jelöltje:
- Andrej Danko,
- Patrik Dubovsky,
- Forró Krisztián,
- Stefan Harabin,
- Ivan Korcok,
- Marian Kotleba,
- Jan Kubis,
- Igor Matovic,
- Milan Nahlik,
- Peter Pellegrini és
- Robert Svec.
Mint arról az Index is írt, Forró Krisztián egyedüli magyar jelöltként indult a szlovák államfőválasztáson. Egy korábbi nyilatkozatában arról beszélt, hogy nem tartja hátránynak származását.
A jelenlegi államfő, Zuzana Caputová – aki 2019 óta Szlovákia elnöke – mandátuma 2024. június 15-én jár le. Robert Fico kormányfő még tavaly decemberben tisztázta, hogy nem szeretne indulni a köztársaságielnök-választáson.
Minden rendben a szavazóhelyiségekben
Mind az 5938 szavazóhelyiségben rendben zajlik a szavazás – közölte Eva Chmelova, a belügyminisztérium népszavazásokért és választásokért felelős osztályának vezetője. Denisa Bardyova, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője megerősítette, hogy rendbontást egyelőre nem regisztráltak.
Az államfőválasztáson csak Szlovákia területén lehet szavazni, külföldről – például postai úton – nem; ugyanakkor azok a külföldön élő állampolgárok is szavazhatnak az országban, akiknek nincs állandó lakhelyük.
Kora délutánra több járásban már a 20 százalékot is átlépte a részvételi arány.
Dunaszerdahely 11. számú választókörzetében az Új Szónak nyilatkozó magyar pár azt mondta, hogy „magyarként magyarra szavaznak”.
A lapnak Angyal Béla gútai hely- és politikatörténeti szakíró, etnográfus az elnökválasztással kapcsolatban kifejtette, szerinte „hiányoznak a nők a politikából, pedig Zuzana Caputová bizonyította, hogy igenis szükség lenne rájuk”. A szakértő arra utalt, hogy a 11 jelölt között csupán egyetlen nő szerepel.
A volt államfők és a jelöltek is leadták szavazatukat
Ivan Korcok államfőjelölt szavazata leadásakor elmondta: fontos, hogy a leendő köztársasági elnököt magas részvétel mellett válasszák meg.
Peter Pellegrini szintén a magas részvétel fontosságát hangsúlyozta, mikor Pozsonyban leadta szavazatát. „Minél magasabb a részvétel, annál reprezentatívabb az eredmény” – jelentette ki.
Forró Krisztián Nagymácsédon szavazott. Felbáron a községi hivatal melletti szavazóhelyiség előtt Forró kampányplakátja volt kifüggesztve, amiről az államfőjelölt később újságírói kérdésre elmondta, hogy semmit sem tudott.
Igor Matovic a közösségi oldalán azt írta, hogy természetesen ő is elment voksolni, de nem magára szavazott.
Zuzana Caputovát Bazinban kapták lencsevégre, amint leadja voksát.
A Caputová előtti államfő, Ivan Gasparovic Pozsonyban szavazott, majd rövid nyilatkozatot adott, melyben közölte: „nehéz helyzetben van az ország, szerényebb idők várnak a lakosságra, de az államfő is javíthat a helyzeten”.
A választás fejleményei az Új Szó folyamatosan frissülő cikkében követhetők.