További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Brüsszel nem elégszik meg a műtrágya, az autók és a sajtok szabályozásával, hanem egy uniós űrbeli minősítést is szeretne létrehozni, amelyet a rakétákra és műholdakra használna, hogy a vállalatokat a Föld körüli pályák felelősségteljes használatára kényszerítse.
Az űr egyre jobban hasonlít a vadnyugathoz, és itt az ideje, hogy európai szabályok szülessenek
− mondta Christophe Grudler, az Európai Parlament francia képviselője, aki a SpaceX Starlink műholdas kommunikációs rendszerére adott uniós válasz, az IRIS2 jogalkotási munkáját vezeti.
Az Európai Bizottság várhatóan húsvét után tesz javaslatot a világ első átfogó űrtörvényére.
A Politico által látott dokumentumok szerint a blokk diplomatái tájékoztatást kaptak egy uniós minősítés létrehozásának terveiről. A minősítést a fenntarthatóság és biztonság új szabályait betartó vállalatok megjelölésére használnák, hasonlóan ahhoz, ahogyan a közösség a mosógépek vagy televíziók tanúsítására ökológiai címkéket használ.
Ha az űrcégek üzletet akarnak kötni a blokkal, be kell tartaniuk a szabályokat − mondta Niklas Nienass, a német Zöldek európai parlamenti képviselője, aki régóta szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság állapítson meg szabályokat az űrre vonatkozóan, hozzátéve, hogy a tervezet „egyetlen egységes űrpiac” létrehozását célozza.
Az uniós űrtörvény szabványokat fog meghatározni a növekvő műhold-konstellációk okozta fényszennyezés megfékezésére, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátásának és a rakétakilövések okozta szennyezésnek a korlátozására.
Az Európai Űrügynökség szerint jelenleg mintegy 9000 aktív műhold kering Föld körüli pályán, és ez a szám egyre nő. Az EU idén további négy Galileo űrszondát, valamint Sentinel földmegfigyelő műholdakat bocsát pályára.
Az IRIS2-program eredményeképpen az elkövetkező években több száz további uniós műhold kerül az űrbe.
Elveszve az űrben
Ez a sűrű tevékenység késztette Ursula von der Leyen bizottsági elnököt arra, hogy tavaly bejelentse az űrtörvény tervét.
Kezdetben a fenntarthatóságról és a biztonságról beszéltek, ami szép és igazságos, de nem fedi le azt, amit tenni kell
− mondta Nienass.
Nagyon kevés globálisan elismert szabály létezik az űrre vonatkozóan. A legfontosabb az Egyesült Nemzetek Szervezetében 1967-ben tett kötelezettségvállalás az atomfegyverek világűrben történő telepítésének tilalmáról.
A szabályok megalkotásának szükségessége azonban egyre sürgetőbbé válik, mivel a műholdak száma egyre nő, és az űr gazdasági jelentősége is növekszik; a Morgan Stanley befektetési bank szerint az űrgazdaság 2040-re 1 milliárd dollárt fog kitenni.
Az Egyesült Államok és Kína a saját maguk által preferált szabályaik köré hasonlóan gondolkodó országokból álló koalíciót épít. A legtöbb uniós ország aláírta az amerikai Artemis-megállapodást, amely nem kötelező erejű, és a Hold, a Mars, az üstökösök és az aszteroidák békés célú polgári felderítésében való együttműködésről szól.
Kína saját javaslatot terjesztett elő az űr békés célú felhasználására vonatkozóan.
A blokkok kialakításáért folytatott verseny még sürgetőbbé teszi az EU jogalkotási lépését, és az Európai Bizottság az egységes piac csábító erejét kívánja felhasználni az új szabályok érvényre juttatásához.
A piacra jutás biztosan az egyik olyan szempont, amelyet meg kell vizsgálni. Ez egy olyan elem, amelynek meg kell lennie
− mondta Hermann Ludwig Moeller, az Európai Űrpolitikai Intézet igazgatója.
(Borítókép: Nézők figyelik, amint egy 60 Starlink műholdat szállító SpaceX Falcon 9 rakéta startol a 39A padról a Kennedy Űrközpontban, Cape Canaveralban, Floridában 2020. október 6-án. Fotó: Paul Hennessy / NurPhoto / Getty Images Hungary)