Szlovákia vörösbe borult, Peter Pellegrini lesz a következő köztársasági elnök
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Április 6-án tartották a szlovák elnökválasztás második fordulóját, ahol az első fordulóban váratlan győzelmet arató, függetlenként induló liberális Ivan Korcok, illetve a kormánypárti Hlas, egyben a parlament elnöke, Peter Pellegrini közül dönthettek a választók, ki örökölje meg az egy ciklus után a politikától távozó Zuzana Caputova helyét a Grassalkovich-palotában.
Az eredmények százszázalékos feldolgozottsága után kijelenthető, hogy
Szlovákia következő köztársasági elnöke Peter Pellegrini lesz.
A választók 53,12 százaléka karikázta a szociálpopulista Robert Fico vezette Smer–Hlas–SNS-kormány háborúellenes üzeneteivel kampányoló házelnököt, míg a karrierdiplomata, a Matovic-kormányban külügyminiszteri posztot betöltő Korcok a szavazatok 46,87 százalékát szerezte.
Kormánybarát elnök lesz Pellegriniből
Győzelmi beszédében Pellegrini megköszönte szavazóinak a bizalmat, külön kiemelve a Szlovákiában élő kisebbségeket. Mint fogalmazott, nagyra értékeli az ő szavazatukat, és olyan elnök szeretne lenni, aki óvni és védeni fogja az emberek érdekeit, majd kampányának lényegi mondanivalóját megismételve elmondta:
Mindent megteszek azért, hogy Szlovákia a béke, és ne a háború oldalán álljon, és ezért kritizálhatnak
– mondta a megválasztott köztársasági elnök, aki kijelentette, győzelme elégtétel a kampány során ért támadások miatt. Egyúttal aláhúzta, elnökké választása ellenére továbbra is erős marad a kormánykoalíció, aminek pártja, a Hlas továbbra is tagja marad.
Az államfői felfogadása kapcsán elmondta, a kormánynak nem kell aggódnia azon, hogy leendő hivatala kárt okozna neki, ígéretet tett, hogy a kormányt támogatni fogja programjának teljesítésében, aminek létrehozásában ő is részt vett. Ugyanakkor hangsúlyozta,
Nem leszek kritika nélküli csodálója a kormánynyak, ahonnan érkezem. Megígérhetem önöknek, hogy mindig Szlovákia oldalán fogok állni
– fogalmazott Pellegrini, akinek győzelmi beszédét Robert Fico miniszterelnök és Ivan Gasparovic volt köztársasági elnök társaságában mondta el a színpadon, akik szintén felszólaltak és gratuláltak győzelméhez – Fico az eredményeket úgy értékelte, hogy a választók felismerték, hogy Szlovákiát „a liberális média, aktivisták, nem kormányzati szervezetek és a progresszívek” veszélyeztetik.
Az est folyamán a választáson alulmaradó Ivan Korcok is színpadra állt, hogy elfogadja vereségét, egyúttal pedig gratuláljon Pellegrini győzelmének. Diplomatikusan megköszönte mindenkinek a támogatást, egyúttal kifejezte abbéli reményét, hogy az új államfő független aktor lesz, aki saját meggyőződésből, parancsok nélkül fog dolgozni.
Ugyanakkor a végeredményt és a kampányt értékelő beszédében keményen kritizálta Pellegrinit és a kormánypártokat.
Elmondta, nem fogja elfelejteni, hogy Pellegrini kampánycsapata és a kormánytagok hamisan egy háborút pártoló jelöltként ábrázolták, illetve azzal bírálta a leendő államfőt, hogy kampányának pénzügyei szerinte nem voltak transzparensek, emellett az az indulatok fűtéséről és a gyűlöletkeltésről szólt.
Ugyanakkor az atlantista világnézetű karrierdiplomata hozzátette, sportemberként elfogadja a vereségét, majd arról beszélt, Szlovákia szerinte nincs jó helyzetben. A fiatalok elvándorlását jelölte meg a legfőbb problémának, ami kapcsán ígéretet tett, hogy elsőszámú célja a szlovákok közötti kapcsolatok újraépítése lesz, míg második célja, hogy megerősítse az ország nyugati hovatartozását, mivel szerinte azt immáron sokan megkérdőjelezik – szúrva ezzel oda a Fico-kormánynak.
Csalódott vagyok, de nem megtört. Szlovákiának azt kívánom – ahogy Janko Matuska írta himnuszunk szövegében – hogy térjen magához
– zárta beszédét Korcok, aki később a jövőjét érintő újságírói kérdés kapcsán nem adott egyértelmű választ, hogy folytatja-e a politikát. Mint fogalmazott, azon még gondolkoznia kell.
A szlovákiai magyaroké volt a végső szó
Mint azt a választási felvezetőnkben is megjegyeztük, az előrejelzések nagyon szoros eredményeket vártak, mivel az első forduló után Korcok kampánya lendületet kapott, a győzteshez való húzás miatt pedig az összesen öt elkészített közvélemény-kutatásból három is őt mérte győztesnek – ugyanakkor egy, rögtön az első forduló után készített kutatást leszámítva mindegyiken hibahatáron belül voltak egymással a jelöltek, így tényleg kiszámíthatatlan volt, mely jelölt örülhet majd a nap végén.
Ez végül Pellegrini lett. Mint azt az első forduló után írtuk, a második helyezése ellenére alapvetően Pellegrini várhatta jobb helyzetből kettejük csatáját, mivel a Hlas-elnöknek maradt több tartaléka a választók között – március 23-án a részvételek azon körzetekben voltak átlagon aluliak, ahol a Smerből Ficóval való belső konfliktusa miatt 2020-ban kivált, és új pártot alapító politikus győzött, míg ahol Korcok szerezte a legtöbb szavazatot, ott átlagon felüli volt a részvétel.
Ezúttal Pellegrininek kampánya hibái és olykor fásultsága ellenére sikerült jobban a mozgósítás, hiszen az első fordulós 51,9 százalék után ezúttal a választók 61,2 százaléka ment el szavazni, ami az 1999-es, az autoriter Ivan Meciar végső bukását okozó elnökválasztás után a második legnagyobb részvételt jelenti – akkor a szavazók 75,45 százaléka járult az urnákhoz.
Pellegrini győzelmét részint a szlovákiai magyarok, másrészt pedig az első fordulóban még a harmadik helyezett Stefan Harabint-támogatók szavazatainak köszönheti, de ezen felül is növelni tudta szavazóinak számát.
Egyrészt a jelenlegi kormánypártok bázisának számító járásokban jóval magasabb volt a részvétel az első fordulónál, így ezúttal a Smer- és Hlas-szavazók a szombati jó időt nem kizárólag pihenésre, hanem az államfőválasztásra is felhasználták.
Emellett pedig a már fentebb jelzett két szavazói csoport, a szlovákiai magyarok és a Harabin-támogatók is többségében mellé álltak, amivel összesen több mint félmillió szavazattal szerzett többet az első fordulónál – érdekességképp, a tavalyi parlamenti választáson összesen nem szavaztak annyian a kormánykoalíciót alkotó Smerre, Hlasra és az SNS-re, mint most Pellegrinire.
Mi jöhet ezután?
Szlovákiában a köztársasági elnöknek nincs túl erős hatalma, mivel leginkább ceremoniális funkciókat lát el, de így sem beszélhetünk egy kiüresített, jelentéktelen pozícióról. Kevés jogköre ellenére ugyanis fontos a hivatalosan a pártpolitikán felül álló államfő szava, aki a nyilvánossághoz fordulva olykor a végrehajtó hatalom ellensúlya tud lenni.
Ugyan vélhetően Korcok sem tudta volna megakadályozni Ficót a szlovák köztévé átalakításában – amit az elnökválasztás miatt halasztottak –, illetve a civilszervezetek működését a magyarországinál is szigorúbban szabályozó – valójában korlátozó – terveiben,
de Pellegrini megválasztásával immáron biztos, hogy Ficónak nem kell attól tartania, hogy az államfő túlzottan ellenkezne,
hiszen mindezt az este folyamán maga a leendő államfő is megígérte, bár hozzátette, nem lesz kritika nélküli támogatója a kormánynak.
Fico Pellegrini megválasztásával egyébként kétszer is nyert: nemcsak egy, az ő üzeneteivel kampányoló jelölt veszi át a liberális Caputova helyét a köztársasági elnöki pozícióban, aki támogatja programjában, de a mostani eredmény lényegében a Smerből 2020-ban kivált Hlas bekebelezésével is járhat.
Ugyan a Pellegrini által megalakított párt továbbra is létezni fog, de alapítójuk és elnökük távozásával – Pellegrininek immáron megválasztott államfőként ki kell lépnie, és átadnia a párt vezetését másnak –
kérdéses, hogy a Hlas mennyire tudja majd magát megkülönböztetni a Smertől, így Ficóék ismét egyedüliként leuralhatják a szlovák politika baloldalát.
A jelenlegi elnök, Caputova mandátuma június 15-én fog lejárni, Pellegrinit aznap fogják majd beiktatni Szlovákia hatodik köztársasági elnökének.
(Borítókép: Peter Pellegrini a székházában az országos elnökválasztás eredményhirdetésének napján, Pozsonyban, 2024. április 7-én. Fotó: Radovan Stoklasa / Reuters)