- Külföld
- szerbia
- alekszandar vucsics
- ensz
- ensz bt
- ensz közgyűlés
- németország
- bosznia-hercegovina
- délszláv háború
- srebrenicai mészárlás
Szerbia csatlakozna az ENSZ Biztonsági Tanácsához
További Külföld cikkek
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
- Elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Alekszandar Vucsics szerb elnök kijelentette, hogy amennyiben az ENSZ Közgyűlése elfogadja a srebrenicai népirtásról szóló határozatot, Szerbia még aznap jelölteti magát az ENSZ Biztonsági Tanácsába (BT) nem állandó tagként – írja a Szabad Magyar Szó.
A szerb államfő felháborodását az váltotta ki, hogy májusban az ENSZ Közgyűlése elé terjesztik az ENSZ határozattervezetét, amely július 11-ét az 1995-ös srebrenicai népirtás elmélkedésének és emlékének nemzetközi napjává nyilvánítja, májusban pedig meg is szavazhatja az az ENSZ Közgyűlésének 193 tagállama.
Vucsics bejelentette, hogy amennyiben az ENSZ BT elfogadja a Srebrenica-határozatot, Szerbia pedig tagjává válik az ENSZ BT-nek, minden évben javasolni fogja, hogy a nemzetközi szervezet fogadjon el határozatot a Kragujevacon, Kraljevóban, Jajinciben és Jasenovacon elkövetett népirtásról, ugyanakkor ő nem fogja felemlegetni, hogy ezekért a genocídiumokért ki a felelős.
Nem fogjuk emlegetni a németeket, de határozati javaslatokat fogunk előterjeszteni a Szerbia területén, a Kragujevacon, Kraljevóban, Jajinciben elkövetett népirtás miatt. Hogy ezeket ki követte el, bárki kikövetkeztetheti. Nem támadunk senkit, ez civilizációs érték, van, ahol 90-szer többen vesztették életüket, mint Srebrenicában
– mondta a szerb elnök. Ezzel kapcsolatban azt is bejelentette, hogy különmegbízottjaként Vuk Jeremic hétfőn átadja a szerb államfő levelét az ENSZ főtitkárának.
A végsőkig küzdeni fogunk, kicsi az esélye, hogy győzzünk, de az eredmény meglepő lesz, amikor kiderül, hogy a világ szabadságszerető népei mekkora ellenállást képesek kifejteni, hogy Szerbia zászlaja mennyire népszerű a szabadságszerető embereknél, s hogy az emberek többé nem akarják homokba dugni a fejüket
– fejtette ki Vucsics.
Vucsics szerint amennyiben jelölteti magát, Szerbia meggyőző fölénnyel győzi le a két, kelet-európai NATO-tagállamot, amelyek korábban jelezték, hogy ugyancsak pályáznak a BT nem állandó tagjának tisztségére.