A britek hadrendbe állítanák a fegyvert, amellyel percek alatt a világ bármely pontjára csapást lehet mérni
További Külföld cikkek
- Ha nem térnek haza az elrabolt izraeli túszok, akkor Gázában kitör a pokol
- Videón, ahogy megalázta Szlovákia elnökét egy középiskolás diák, mert „hazugnak és csalónak” tartja
- Vegyiüzemet talált el Ukrajna egy fontos területen, óriási robbanás történt
- Donald Trump már a beiktatása napján felhatalmazást kapna Grönlandról tárgyalni
- Földrengés volt Japánban, cunamira figyelmeztették a lakosságot
Az Egyesült Királyság hiperszonikus rakétákat fejleszt, hogy 2030-ra utolérje Kínát, az Egyesült Államokat és Oroszországot. A védelmi minisztérium azt szeretné, ha a rakétát az Egyesült Királyságban terveznék és gyártanák, és 2030-ig hadrendbe állítanák – írja a Sky News.
A lap szerint a tervek korai stádiumban vannak, és arról még nincs döntés, hogy a rakétát szárazföldről, tengerről vagy a levegőből indítják-e.
Hiperszonikusnak nevezünk minden repülő testet, amely legalább a hangsebesség ötszörösére, vagyis Mach 5-ös sebességre képes gyorsulni, a technológia megfelelő használatával pedig olyan fegyvereket lehet létrehozni, amelyekkel a világ bármely pontjára percek alatt csapást lehet mérni anélkül, hogy arra bárki fel tudna készülni.
A ballisztikus fegyverek is elérhetik a hiperszonikus sebességet, de a különbség a manőverezőképességben rejlik – a ballisztikus fegyverek általában rögzített pályán mozognak, de a hiperszonikus fegyverek pályája a kilövés után megváltoztatható, ez megnehezíti a megsemmisítésüket.
Three stories
— Sky News (@SkyNews) April 28, 2024
🔴 Rishi Sunak has failed to rule out holding a general election in July, as speculation remains rife over the timing of the national vote https://t.co/NUts0eYD6O
🔴 UK to develop hypersonic missiles to catch up with China and Russia by 2030 https://t.co/Gb6JRXD0xJ… pic.twitter.com/1jTD5GU86o
A jelentés szerint Nagy-Britannia az évtized végére tervezi felszerelni saját fejlesztésű hiperszonikus cirkálórakétákkal a fegyveres erőit. Azt írják, hogy a katonai vezetők nyomás alatt állnak, hogy felzárkózzanak Kínához, Oroszországhoz és az Egyesült Államokhoz egy olyan fegyver fejlesztésével, amely képes a Mach 5-nél nagyobb sebességgel repülni.
Korábban Rishi Sunak miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy 2030-ig a bruttó hazai össztermék 2,5 százalékát fordítják védelmi kiadásokra.
A hiperszonikus fegyverek versenye
A hiperszonikus fegyverek versenyének főszereplői az Amerikai Egyesült Államok, Oroszország és Kína, de más országok, például Észak-Korea is azt állítja, hogy teszteltek már hiperszonikus fegyvereket.
A hiperszonikus képességek fejlesztése az Egyesült Királyság, Ausztrália és az Egyesült Államok közötti védelmi és biztonsági paktum, az AUKUS második pillérének része.
A múlt hónapban az Egyesült Államok hiperszonikus cirkálórakétát tesztelt a Marshall-szigetek egyik atollján (vagyis egy korallzátonyokból felépülő, gyűrű alakú sziget közelében), ezzel üzenve csendes-óceáni riválisának, Kínának. Ez volt az ország elmúlt években végzett legutóbbi ilyen jellegű tesztje.
A brit Honvédelmi Minisztérium szóvivője a nemzetbiztonságra hivatkozva nem részletezte Nagy-Britannia hiperszonikusrakéta-képességének fejlesztését, de megerősítette, hogy „az ilyen irányú hiperszonikus technológiákat” keresik.
Továbbra is beruházunk a felszereléseinkbe, hogy felelni tudjunk a jelenlegi és jövőbeli fenyegetésekre
– tették hozzá.