A húszik közölték, Jemenben folytathatnák tanulmányaikat a felfüggesztett amerikai diákok
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
A húszi lázadók felajánlották, hogy Jemenben folytathatják tanulmányaikat azok az egyesült államokbeli diákok, akiket az Izrael-ellenes tüntetésekkel kapcsolatban egyetemük felfüggesztett – mondta a szanaai egyetem egy tisztségviselője pénteken a Reuters hírügynökségnek.
Az utóbbi hetekben az Egyesült Államok több száz egyetemén tartottak palesztinbarát megmozdulásokat, számos helyen nyíltan zsidó- vagy Izrael-ellenes megnyilvánulásokkal a Gázai övezetbeli fegyveres konfliktus miatt. A tüntetők azt követelik az intézmények vezetésétől, hogy szakítsák meg kapcsolataikat Izraellel, valamint olyan anyagi támogatókkal, amelyek Izraelhez köthetők. A tüntetések többször erőszakossá váltak, rendőrségi beavatkozás volt szükséges, és a részt vevő diákok egy részét egyetemük felfüggesztette.
Az Irán által támogatott jemeni húszi felkelők hónapok óta drónokkal és rakétákkal támadják a Vörös-tengeren közlekedő – tudomásuk szerint Izrael felé tartó vagy Izraelt védő – kereskedelmi és hadihajókat a palesztinok melletti kiállásként a konfliktusban, amelyet az váltott ki, hogy a Hamász palesztin szélsőséges iszlamista szervezet tavaly október 7-én átfogó terrortámadást követett el dél-izraeli települések ellen.
Komolyan gondoljuk, hogy fogadjuk azokat a diákokat, akiket a palesztinok támogatása miatt függesztettek fel az amerikai egyetemeken
– mondta a húszik által üzemeltetett szanaai egyetem tisztségviselője.
Az egyetem közleményben üdvözölte, hogy van számos „humanitárius” álláspontot képviselő diák az Egyesült Államokban. „Az egyetem vezetősége elítéli a véleménynyilvánítás szabadságának elfojtását amerikai és európai egyetemeken” – írták a közleményben.
A húszik tavaly november óta mintegy ötven hajót támadtak meg, egyet eltérítettek, míg egy másikat elsüllyesztettek. A támadások azonban egyre ritkábbak, egyfelől az Egyesült Államok válaszcsapásai, másfelől a Vörös-tengeren közlekedő teherhajók számának csökkenése miatt, miután sok vállalat inkább körbehajózza Afrikát, annak ellenére, hogy ez sokkal költségesebb és időigényesebb is.