Mintha a tálibok építenék újjá a New York-i ikertornyokat – nem csillapodik a belgrádiak dühe
További Külföld cikkek
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos baleset történt Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
Jared Kushner az előrehaladott tárgyalások alapján 99 évre kapna használati jogot az egykori védelmi minisztérium romos maradványainak és a környező ingatlanok telkére, amelyen luxusszállodát, magas színvonalú lakóépületeket és egy múzeumot tervez építeni.
A védelmi minisztériumot – más létesítményekkel együtt – a NATO bombázta le 1999-ben, és ezzel megakadályozta a koszovói vérontás további terjedését.
A belgrádi ingatlanfejlesztés bevételének 22 százaléka – a megállapodástervezet alapján – a szerb államot illeti meg.
Olyan, mintha a tálibok építenék újjá a 2001-ben, a két eltérített utasszállító becsapódásával földig rombolt Világkereskedelmi Központ ikertornyait – háborognak sokan Szerbiában.
A belgrádi tervek szerint teljesen eltüntetik a bombázásban megsérült épület maradványait, amelyek mementóként emlékeztetnek – igaz, csak a szerbek szenvedésére. A helyén és környékén egy Trump Tower stílusú, luxuslakásokból, -üzletekből, -szállodából és egy emlékmúzeumból álló új negyed épülne.
A projektben részt kíván venni Mohamed Alabbar, akinek a nevéhez a világ legmagasabb épülete, a 828 méteres dubaji Burdzs Kalifa, a Kalifa-torony kötődik, és aki a Gulf Business értesülései szerint már márciusban elkezdett tárgyalni Kushnerrel.
Pozitívan tekintek az együttműködésre
– nyilatkozta Alabbar a Reutersnek, és hozzátette: „izgatottan várom a csúcskategóriás fejlesztéseket”. Az esetleges partnerség elemeit nem részletezte, sőt azt sem tartotta kizártnak, hogy az együttműködés esetleg zátonyra fut.
Az emírségekbeli üzletember egyébként javában építi a Belgrade Waterfront, a Belgrád a vízparton-negyedet – ehhez lesz hasonló a rákosrendezői maxi-Dubaj is –, ezzel párhuzamosan azonban a jelek szerint Donald Trump vejével is szövetkezne.
Izgatott várakozás
A védelmi minisztérium körüli ingatlanfejlesztésnek nagy a visszhangja Szerbiában. Nem tapsolnak neki.
Hallott már valaki olyan helyről, amit lebombáztak, emberek haltak meg, majd a helyére jakuzzikat és kaszinót építenek?
– méltatlankodott egy igazán szemléletes példával egy ellenzéki politikus, aki az elsők között szivárogtatta ki még februárban az építkezés tervét.
Az Aleksandar Jovanović Ćutához eljutott dokumentumok szerint a tárgyalások 2022 óta folynak, és azóta már jelentős előrelépések történtek. Tavaly Kushner két céget alapított Delaware államban, és ezek lesznek a csaknem egy évszázados bérleti szerződés haszonélvezői.
A megszellőztetett tervek megjelenése után már Trump veje sem titkolta céljait, és az X-en osztott meg néhány látványtervet ingatlanfejlesztési elképzeléseiről az albán tengerparton és a szerb főváros szívében.
Excited to share some early design images for development projects we have been creating for the Albanian coast and downtown Belgrade. @nytimes @business pic.twitter.com/o0HIYLkZWV
— Jared Kushner (@jaredkushner) March 15, 2024
„Izgatottan osztok meg néhány részletet a kezdeti tervekről” – írta Kushner.
A petíció
A köznyelvben csak „vezérkarként” emlegetett épület egykor a már megboldogult Jugoszlávia katonai hírszerzésének központja is volt. Sok szerb számára a romok emlékeztetnek a NATO bombázásaira, amelyek katonai és politikai célpontok ellen irányultak Szerbiában, Montenegróban és Koszovóban azzal a szándékkal, hogy megfékezzék Szlobodan Milosevics elnök etnikai tisztogatását, azaz a koszovói vérfürdőt.
A többszintes épület maradványai a városközpont fontos útkereszteződésében találhatók.
A leomlott betonszerkezet évtizedek óta érintetlen annak ellenére, hogy a szerb kormány és a külügyminisztérium tőszomszédságában nyugszik.
Donald Trump – akkor még ingatanmágnásként – már 2013-ban szemet vetett a romokra, amelyeknek a helyén luxusszálloda építése iránt érdeklődött.
Az elképzelést négy éve melegítette fel Richard Grenell, aki Trump elnöki ciklusa alatt szerbiai és koszovói megbízott volt.
Az ötlet azonban nem nyerte el a szerbek tetszését. Eddig huszonkétezren írták alá azt a petíciót, amelyben a projekt leállítását követelik.
(Borítókép: A jugoszláv védelmi minisztérium épülete. Fotó: Medin Halilovic / Anadolu Agency / Getty Images)