A német titkosszolgálat szerint nagyon nagy bajban van Ukrajna
További Külföld cikkek
- Még a beiktatása előtt ítéletet hoznak Donald Trump büntetőperes ügyében
- Katonai segítség érkezett Haitire az elharapódzó bandaháborúk miatt
- Szexuális visszaélés miatt 167 beteg perelt be egy amerikai szülész-nőgyógyászt
- Donald Trump megint beszólt a briteknek, ezúttal kényes szektort bírált
- „Szlovákia, vigyázz, a megszállás megkezdődött” – több ezren tüntettek Fico oroszbarát politikája ellen
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) birtokába jutott értékelés szerint
Ukrajnáról „az összkép” jelenleg „sötét” a harctéri orosz dominancia következtében.
Roderich Kiesewetter, a titkosszolgálatokat ellenőrző parlamenti bizottság alelnöke megerősítette, hogy Ukrajnának problémái vannak a lőszerutánpótlással és a mozgósítással. Azonban azt is elmondta, hogy az orosz propagandisták jelenleg pesszimista helyzetjelentéseket terjesztenek, amelyek nyilvánvalóan azt sugallják, hogy a helyzet reménytelen, és a katonai támogatással már semmit nem lehet elérni. Ennek az a célja, hogy „finoman, de kegyetlenül” rákényszerítse Kijevet a területek átengedésére − írja a Die Welt.
A titkosszolgálati értékelés szerint nem várható, hogy Kijev 2024-ben „vissza tudja nyerni a kezdeményezést”. Ukrajna valószínűleg „jelentősen nagyobb területveszteséget” szenved majd az év végére, mint a január óta eltelt hónapokban. Az oroszok tüzérsége „jelentősen” erősebb, mint az ukránoké, és mindenekelőtt Oroszország „több mint kompenzálni tudja” veszteségeit.
Kijev viszont nincs abban a helyzetben, hogy elegendő új katonát hívjon be „a veszteségek kompenzálására és tartalékok képzésére”. A mozgósításra vonatkozó új szabályok „csak a nyár végén fejtik ki hatásukat”, mert először ki kell képezni az újoncokat.
Ezen értékelés szerint Ukrajna várható területveszteségei az ukrán fegyveres erők jelenlegi védelmi irányultságának és az ezzel összefüggő késleltető harcoknak a következményei. Ukrajna „emberanyagot akar megőrizni”, és jelenleg „időt nyer azzal, hogy feladja a területeit”. Kijev abban reménykedik, hogy időt nyerhet a mozgósításra és saját hadiipari komplexumának újjáépítésére.
(Borítókép: Egy rakétatámadás helyszíne Harkivban 2024. május 23-án. Fotó: Sergey Bobok / AFP)