Kína és Oroszország így akarja tönkretenni az amerikai műholdakat
Mivel a világűr és a LEO egyre inkább vitatottá válik, és a kommunikációs és megfigyelő műholdak révén a katonai infrastruktúra létfontosságú része lesz, egyre nagyobb a veszélye annak, hogy a világűr egy jövőbeli konfliktus helyszíneként szolgálhat − írja az Airforce Technology.
2007-ben Kína műholdellenes fegyverrel végzett tesztet, amelynek során egy kinetikus eszközzel megsemmisítette egyik saját műholdját, a platformokat összetörve és több ezer törmelékdarabot szétszórva új, kaotikus pályára állítva.
Oroszország is tesztelt már műholdak elleni fegyverrendszereket , legutóbb 2021-ben, amikor megsemmisítette az egyik, már nem működő LEO platformját, a törmelékfelhő pedig tovább rontotta a Föld körüli, amúgy is bonyolult orbitális környezetet.
A LEO katonai szempontból vitatott jellegének további jeleként 2024. május 21-én a Pentagon szóvivője megerősítette, hogy Oroszország egy amerikai platformmal azonos pályára állított egy műholdat, és úgy ítélte meg, hogy az ASAT-képességgel rendelkezik.
Amit észleltünk, az az, hogy május 16-án Oroszország egy olyan műholdat indított alacsony Föld körüli pályára, amely megítélésünk szerint valószínűleg egy olyan fegyver, amely feltehetően képes más, alacsony Föld körüli pályán lévő műholdak megtámadására
− mondta a védelmi minisztérium szóvivője.