Elsöprő győzelmet aratott Litvánia elnöke
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Litvánia hivatalban lévő elnöke, Gitanas Nauseda vasárnap este bejelentette győzelmét az államfőválasztás második fordulójában. Kihívója, Ingrida Simonyte jelenlegi miniszterelnök már a szavazatösszesítés alatt elismerte vereségét tekintettel Nauseda behozhatatlan előnyére, és gratulált neki választási győzelméhez – jelentette a BNS helyi hírügynökség.
A balti állam központi választási bizottságának (VRK) honlapján közzétett előzetes eredmények szerint a voksok több mint 98 százalékos feldolgozottsága mellett Nauseda a szavazatok 75,55 százalékát, míg Simonyte 22,92 százalékát szerezte meg. A választási részvétel 49 százalék volt. A május 12-én tartott első fordulóban Nauseda a szavazatok 44,19 százalékát, míg Simonyte a voksok 19,78 százalékát szerezte meg.
A két jelölt több kérdésben – a többi között biztonsági kérdésekben és külpolitikában – ugyanazt az álláspontot képviseli, így például mindketten támogatják azt is, hogy Litvánia az idénre tervezett 2,75 százalékról a bruttó hazai terméke (GDP) 3 százalékára emelje védelmi kiadásait. A mindössze 2,8 millió lakosú Litvánia közvetlenül határos az Oroszországhoz tartozó exklávéval, a Kalinyingrádi megyével.
A litván államfőnek végrehajtó szerepe is van
Az MTI beszámolója szerint a két politikus egyebek között az abortuszhoz való jog és az azonos neműek élettársi kapcsolatának elismerésében tér el. A 49 éves Simonyte, aki 2020 óta tölti be a kormányfői tisztséget, liberálisabb álláspontot képvisel ezen kérdésekben, mint a 60 éves Nauseda, akivel már 2019-ben is ringbe szállt az elnökségért.
A litván kormányzati rendszerben az államfőnek végrehajtó szerepe is van. Ő a fegyveres erők főparancsnoka, ő vezeti az ország legfelső védelmi és nemzetbiztonsági testületét, és képviseli országát az EU- és NATO-csúcstalálkozókon. A kormánnyal közösen alakítja az ország kül- és biztonságpolitikáját, törvényeket vétózhat meg, és beleszólása van Litvánia legfőbb köztisztviselőinek (bírák, legfőbb ügyész, jegybankelnök) kinevezésébe.
Mint írtuk, a litván választás eredményei az idén esedékes EP- és parlamenti választások mellett Ukrajna sorsát is befolyásolhatják a jövőben. Nauseda egy igazi atlantista, EU-barát politikus, aki elnökként többek között elérte, hogy több NATO-csapat állomásozzon az ukrajnai háborúban közvetve részt vevő Belarusszal szomszédos Litvániában, ezenkívül menedékjogot adott a 2020-as belarusz elnökválasztás után hazáját elhagyni kényszerülő belorusz ellenzéki vezetőnek, Szvjatlana Cihanouszkajának.