120 vállalkozás állt ki a baloldali kormányváltás mellett
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Meglepetésre ősz helyett már idén nyáron, július 4-én tartják a parlamenti választásokat az Egyesült Királyságban. Miközben a 14 éve kormányzó, toryknak is nevezett Konzervatív Párt támogatottsága történelmi mélységekben van, a héten mindkét párt elindította a kampányait.
A legfrissebb, YouGov által készített közvélemény-kutatás a Keir Starmer vezette Munkáspártot jelenleg 44 százalékpontra méri, ami egy magabiztos, 22 százalékpontos (!) előny a második helyezett, 22 százalékponton álló torykkal szemben.
így könnyen lehet, hogy a toryk egy történelmi vereségbe szaladnak bele.
A pártot 2020 áprilisa óta irányító Starmer hétfőn tartotta első beszédét, mióta május 22-én Rishi Sunak miniszterelnök bejelentette a választás időpontját, amiben többek között azt állította, hogy vezetésével a párt iránya rendkívül sokat változott, szerinte pozitív irányba. A YouGov erről szóló kutatása szerint a brit válaszadók 35 százaléka gondolja így, 30 százaléka szerint egyáltalán nem változott, további 15 százalékuk pedig úgy véli, változott, de a rossz irányba.
Starmer a kutatások szerint rendkívül elégedetten vágott bele a kampányidőszakba, annak ellenére, hogy pártján belül az Izrael és Hamász közötti háború következtében megjelentek törésvonalak. Ráadásul nehezítő körülmény lehet, hogy elődje, a pártból kitaszított Jeremy Corbyn is ráindul egy körzetben a Starmer irányításával egyfajta Tony Blair-i, harmadikutas, neoliberális fordulatot vevő párt jelöltjére.
Miközben a kutatások szerint a választók majdnem többsége változást szeretne az Egyesült Királyság politikájában, a Munkáspárt elnöke egy újabb segítségnek örülhetett kedden,
a híres jobbközép napilapban, a The Timesban ugyanis 120 nagyvállalat vezetője írta alá azt a közös levelet, ami a Munkáspártot támogatja.
A levél aláírói nem konkrét szakpolitikai ígéretek miatt támogatják a jelenleg ellenzéki pártot, hanem mert szerintük Starmer pártelnök és Rachel Reeves árnyék-pénzügyminiszter stabilitást hozna a vállalatoknak és a gazdaságnak.
Neoliberális fordulat a baloldali párt élén
A levelet olyan korábbi vagy jelenlegi cégvezetők írták alá, mint a JP Morgan, a Heathrow, az Aston Martin, a JD Sports vagy a WPP irányítói – azaz a brit pénzügyi központ, a The City nagyvállalatainak igazgatói, vállalkozók, befektetők és vezető technológiai cégek állítják azt, hogy kormányváltásra van szükség.
Mint a levélben fogalmaznak, az Egyesült Királyságnak lehetősége van rá, hogy a világ egyik legerősebb gazdasága legyen, de a politikai stabilitás, illetve a konzisztens gazdasági stratégia hiánya visszafogta ezt.
„Olyan kormányt várunk, amely a fiskális fegyelem mellett a hosszú távú növekedési stratégiával rendelkezik, és együttműködve a magánszektorral ösztönzi az innovációt és a befektetéseket, hogy digitális és fizikai tőkét építsünk, és javítsuk a készségrendszerünket” – fogalmaznak a közleményben, majd azzal folytatják,
Ez az egyetlen módja annak, hogy a fenntartható növekedés útjára lépjünk. A Munkáspárt megmutatta, hogy változott, és szeretne együttműködni a vállalkozókkal, hogy elérjük az Egyesült Királyság teljes gazdasági potenciálját.
Ezzel kapcsolatban egyébként feltételezhető, hogy Starmer a Munkáspárt klasszikus baloldali, munkásokra és szakszervezetek érdekeire épülő gazdaságpolitikája helyett a vállalatok felé fordul. Ugyan hétfői kampánynyitó beszédében Starmer szocialistának és progresszívnek vallotta magát, de párton belüli kritikusai szakpolitikai nézetei miatt már régóta egy Tony Blair 2.0-hoz hasonlítják – leszámítva az 1997 és 2007 közötti miniszterelnök karizmáját.