Berlin jóváhagyta: német fegyvereket is bevethetnek orosz célpontok ellen
További Külföld cikkek
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
- Elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
„Ez a helyes döntés. Németország az ukrajnai háború kezdete óta folyamatosan így cselekszik, hozzáigazítja a stratégiáját a változó helyzethez” – nyilatkozta a német tárcavezető. A német kormány és partnerei egészen egyértelműen megfogalmazták, Ukrajna hogyan vetheti be a nyugati fegyvereket orosz területek ellen.
Elsősorban a Harkiv környéki ellentámadásokról van szó, mert ott különösen egyértelmű, hogy mennyire közel van a határ
– tette hozzá Pistorius. Steffen Hebestreit kormányszóvivő pénteken jelentette be Berlinben: a német kormány felhatalmazta Ukrajnát, hogy Németország által szállított fegyvereket vessen be oroszországi katonai célpontok ellen.
A NATO-főtitkár már döntött
A szóvivő arra is kitért, hogy a nemzetközi joggal összhangban Ukrajna felhasználhatja a támadások elleni védekezésre neki szállított fegyvereket, köztük a Németországból kapottakat is. Boris Pistorius a moldovai védelmi miniszterrel találkozott. Ellátogatott a német fejlesztési projektekben felépült laktanyákba, illetve megtekintette azokat a páncélozott járműveket, amelyeket Moldova német pénzből vásárolt.
A német védelmi miniszter további támogatást ígért Moldovának, hogy megfelelő ellenálló képessége legyen „az orosz fenyegetéssel szemben”. További 14 Piranha-3H típusú páncélozott szállító jármű átadásáról is aláírt egy megállapodást, a már tavaly átadott 19 darabon felül.
Jövőre kezdődik meg légvédelmi rendszerek szállítása, és Berlin a dróntámadások elhárításához is támogatást nyújt. Illetve elsősegélynyújtási kiképzésről is szó van a moldovai fegyveres erők számára – összegezte az MTI.
Mint korábban írtuk, a NATO-főtitkár szerint is joga van Kijevnek nyugati fegyvereket használni az oroszok ellen. Jens Stoltenberg kijelentette: „Több szövetséges soha nem szabott semmilyen korlátozást Ukrajnának a segélycsomagokkal kapcsolatban. És ismétlem, ez a nemzetközi jog, Ukrajna önvédelemhez való jogának fenntartásáról szól. Oroszország támadott, Ukrajna megpróbálta megvédeni magát, és ez magában foglalja az Oroszországon belüli legitim célpontok megtámadását is.”