Hegedűs Dániel: Magyar Péterrel eljöhet a NER 2.0 is

2024.05.31. 06:05
Hegedűs Dániel, a Német Marshall Alapítvány közép-európai elemzője a 444-nek adott interjút, amelyben többek között az európai szélsőjobb áttöréséről, Orbán Viktor miniszterelnök személyéről és egy új Európai Bizottságról is beszélt.

Mint írtuk, hamarosan egyesülhet az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) és a szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia (ID) képviselőcsoportja, miután az ID a múlt héten kitette soraiból a német AfD-t. Ezzel egy jobboldali-szélsőjobboldali frakciót hoznának létre, ami a választások után az EP második legnagyobbja lenne. 

„A történtek fényében biztos, hogy az Identitás és Demokrácia frakció nem fog korábbi formában létezni az EP-választások után. Sokkal valószínűbbnek látszik a közeledés az ECR és az ID két vezető ereje, a Giorgia Meloni vezette olasz kormánypárt Fratelli d’Italia (Olasz Testvériség) és Le Pen RN-je között” – mondta a Német Marshall Alapítvány elemzője a 444-nek adott interjúban.

Hegedűs Dániel többek között arról is beszélt, hogy:

  • Reális forgatókönyv lehet, hogy az Európai Néppárttal létrejöhet egy alternatív többség, miközben a Néppárt, a Szocialisták és a liberálisok klasszikus nagykoalíciója is megmarad. Alternatív többséggel a Néppártnak arra nyílna esélye, hogy egyes ügyekben koalíciós partnereket válasszon magának. 
  • Orbán Viktor szerint napirenden van a Fidesz belépése az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsoportjába. A magyar kormány „oroszbarát álláspontja” az ECR egyik jelenlegi vezető pártjának sem elfogadhatatlan, ameddig az „orbáni provokációk” egy bizonyos szint alatt maradnak.
  • Orbán Viktor személye egyértelműen meghatározó a jobboldalon, de az elemző szerint a miniszterelnök sem kerülheti el a kis államok vezetőinek sorsát.
  • Európai nézőpontból a Fidesz egy szélsőjobboldali, radikális párt. Orbán Viktor megmutatta, hogy egy illiberális programmal is kormányzóképesnek lehet maradni az Európai Unióban.
  • Orbán Viktornak jelenleg nagyobb a befolyása nemzetközi színtéren, mint egy átlagos magyar miniszterelnöknek. Ez Magyarország számára nem előnyös, hanem káros, mivel nem a nemzeti érdeket, hanem a saját érdekeit mozdítja elő vele.
  • Ursula von der Leyen esélyes arra, hogy ismét az Európai Bizottság vezetője legyen, de az új bizottság valószínűleg nem helyez majd akkora nyomást Magyarországra, mint eddig.
  • Valószínűleg három illiberális kormány által delegált tag is lesz az Európai Bizottságban. Ennyien még nem voltak, és ennek hatását a belső politikai dinamikára nehezen lehet túlbecsülni.
  • A világrend átalakulásába egyébként Oroszország gyengülése is beletartozik, és bár a magyar kormány folyamatosan elmondja, a szankciók nem működnek, a Gazprom 20 év után először generált egy majdnem 7 milliárd dolláros veszteséget.
  • Az elemző arról is beszélt, hogy „a Tisza Párt és a Fidesz alapvetően koalíciókompatibilis”, és szerinte fennáll a lehetőség Magyar Péter számára, hogy meghatározó szerepet kapjon „a rezsim fenntartásában”, amennyiben hajlandó egy meggyengült Fidesszel együttműködni. A Tisza Párt alelnöke szerinte ahhoz is kiváló pozícióban van, hogy hosszú távon átvegye a rezsim üzemeltetését anélkül, hogy az valódi demokratikus reformokhoz vezetne.
  • A kérdésre, hogy ez azt jelenti-e, hogy jön a „NER 2.0, ahol szinte minden ugyanaz”, csak más a főnök, Hegedűs Dániel úgy válaszolt: „Igen, más a főnök, egy kicsit szoftosabb formátumban, vonzóbb PR-ral”. Az elemző elismerte, hogy ez „provokatív kijelentés”, de szerinte ez is egy „létező forgatókönyv”. Ugyanakkor hozzáfűzte: nem állítja, „hogy ez lenne Magyar Péter fő stratégiája”.