- Külföld
- dél-afrikai köztársaság
- választások
- 2024
- parlamenti választás
- apartheid
- nelson mandela
- afrikai nemzeti kongresszus
Elvesztette többségét az apartheid rendszert megdöntő párt a Dél-afrikai Köztársaságban
További Külföld cikkek
- Vlagyimir Putyin elutasította Donald Trump béketervét, hiába tartaná távol Ukrajnát a NATO-tól
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
- Hogyan került és maradt hatalmon Szíriában egy megvetett, lenézett kisebbség?
- Meghiúsult ünnepi program, síkideg emberek: több órát vesztegeltek egy vonat utasai a Csalagútban
- Egy új orosz videóban rakétát kap az arcába a Moszkva felett vidáman elhúzó Mikulás
Az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) elvesztette parlamenti többségét a szombati, történelmi választási eredmény miatt, amely a 30 évvel ezelőtti, fehér kisebbségi apartheid rendszer megszűnése óta először új politikai útra tereli Dél-Afrikát – korábbi szakértői elemzésünk itt olvasható a témában.
Az AP beszámolója szerint a szavazatok közel 99 százalékának megszámlálása után az egykor domináns ANC alig több mint 40 százalékot kapott a szerdai választáson, ami messze elmarad attól a többségtől, amelyet a híres 1994-es, minden fajra kiterjedő szavazás óta birtokolt, amely véget vetett az apartheidnek, és Nelson Mandela vezetésével hatalomra juttatta a pártot. A végleges eredményeket hivatalosan még nem hirdette ki a választásokat lebonyolító független választási bizottság.
Míg az ellenzéki pártok jelentős áttörésként üdvözölték az eredményt a mélyszegénységgel és egyenlőtlenséggel küzdő ország számára, továbbra is az ANC maradt a legnagyobb párt, de most koalíciós partnert vagy partnereket kell keresnie ahhoz, hogy kormányon maradhasson, és újraválassza Cyril Ramaphosa elnököt egy második és egyben utolsó ciklusra. A dél-afrikai elnököt a parlament választja meg az országos választások után.
30 évnyi uralomnak lett vége
Az eredmény véget vetett az ANC három évtizedes dominanciájának Dél-Afrikában, de a további út bonyolultnak ígérkezik Afrika legfejlettebb gazdasága számára, és egyelőre nincs koalíció az asztalon. A fő ellenzéki párt, a Demokratikus Szövetség (DA) 21 százalék körül volt.
Az egykor általa vezetett ANC ellen fordult Jacob Zuma volt elnök új MK (uMkhonto we Sizwe, azaz a Nemzet Lándzsája) pártja a harmadik helyen végzett, a szavazatok alig több mint 14 százalékával az első választáson, amelyen részt vett.
Most az a legfontosabb kérdés, hogy az ANC mely pártokkal léphet közös kormányzásra, mivel a parlamentnek a választási eredmények hivatalos kihirdetésétől számított 14 napon belül össze kell ülnie, és elnököt kell választania.
A tárgyalások hevesen zajlanak, és valószínűleg bonyolultak lesznek.
Az MK közölte, hogy bármilyen megállapodás egyik feltétele, hogy Ramaphosát leváltsák az ANC éléről és elnöki tisztségéből.
Hajlandóak vagyunk tárgyalni az ANC-vel, de nem Cyril Ramaphosa ANC-jével
– mondta Nhlamulo Ndlela, az MK párt szóvivője. Az országos választásokon több mint 50 párt indult, de tekintve, hogy az ANC a jelek szerint milyen messze van a többségtől, valószínű, hogy a három fő ellenzéki párt valamelyikéhez kell majd közelednie.
Felkészülés a koalícióra
Az MK és a szélsőbaloldali Gazdasági Szabadságharcosok a gazdaság egyes részeinek államosítását követelték. A centrista Demokratikus Szövetséget vállalkozásbarát pártnak tartják, és elemzők szerint egy ANC–DA-koalíciót a külföldi befektetők szívesebben fogadnának.
A bizonytalanság ellenére a dél-afrikai ellenzéki pártok úgy üdvözölték az új politikai képet, mint a 62 milliós ország számára nagyon is szükséges lépést, miközben a Dél-afrikai Köztársaság Afrika legfejlettebb, de egyben a világ egyik legegyenlőtlenebb országa.
Dél-Afrikában széles körben elterjedt a szegénység, és rendkívül magas a munkanélküliség, és az ANC küzdött azért, hogy milliók életszínvonalát emelje. A hivatalos munkanélküliségi ráta 32 százalék, ami az egyik legmagasabb a világon, és a szegénység aránytalanul nagy mértékben sújtja a feketéket, akik a lakosság 80 százalékát teszik ki, és akik évek óta az ANC támogatottságának magját képezik.
Az ANC-t hibáztatták – és a választók nyilvánvalóan megbüntették – az alapvető kormányzati szolgáltatások kudarcáért is, amely milliókat érint, és sokakat víz, áram vagy megfelelő lakhatás nélkül hagy.
Az elmúlt 30 évben azt mondtuk, hogy Dél-Afrika megmentésének módja az ANC többségének megtörése, és ezt meg is tettük
– mondta John Steenhuisen, a Demokratikus Szövetség vezetője. A választásokat irányító független választási bizottság adatai szerint közel 28 millió dél-afrikai regisztrált a szavazásra, és a részvételi arány várhatóan 60 százalék körül lesz.