Már most elviselhetetlen vízhiányra panaszkodnak egy dalmát faluban
További Külföld cikkek
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
- Ketten meghaltak az osztrák Alpokban egy lavinában
- Jóslatok 2025-re: háború tör ki Nagy-Britanniában, visszatér a pestis, majd eljön a világvége
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
A Split környéki Sevid az egyedüli település a térségben, amely önellátó, és nem csatlakozik a fővezetékre. Uniós támogatásból épül a vízvezeték-hálózat, a helyieket azonban felháborította, hogy ennek ellenére házanként kétezer eurót, napi árfolyamon nagyjából 770 ezer forintot kértek tőlük a hálózat befejezéséért – írta néhány napja a Slobodna Dalmacija.
A tudósításra felfigyelt a Frankfurter Rundschau is, amely a helyszínen készült riportban arról számolt be, hogy az „Adria egyik gyöngyszemének” tartott Sevidben súlyos vízellátási gondokkal szembesültek.
A cikk aggodalmat keltett Dalmáciában, ahol attól tartanak, hogy a körülmények elriasztják a turistákat. Sevid ismerőit azonban a jelek szerint nehéz eltántorítani látogatási szándékuktól.
Egyfelől ugyanis kristálytiszta tenger, végtelen számú strand és védett öblök várják őket – na meg a vízhiány Sevidben, ahol a helyiek már több mint egy hete vezetékes víz nélkül élnek.
Ez nem ritka jelenség az Adria mindkét partján – Olaszországban például a vízhiány miatt szükségállapotot hirdettek.
A helyzet elviselhetetlen
– panaszolta az egyik sevidi lakos, aki szerint a domboldalon épült házakban kiszáradtak a csapok.
Hasonló a helyzet az emeletes házak földszintnél magasabb részein.
A helyi vízművek kezdetben válaszra sem méltatták a reklamáló lakosságot. Utóbb kiderült: a hálózatot üzemeltető szolgáltató sem tudja, meddig tarthatnak az áldatlan állapotok.
Kétségbeesettek vagyunk
– kesergett egy másik helybeli, aki szóvá tette, hogy a számláikat ki kell ugyan fizetniük, viszont ha nincs víz, nincs kihez fordulniuk.
„Visszatérnénk”
A jelenség nem új keletű. A lakosság egy része tartályokban tárolja a felgyülemlett esővizet, aszályos nyár esetén azonban nem lesz vízutánpótlás. Ha kiürülnek a ciszternák, teljesen leáll a vízellátás.
Tavaly tartályhajókkal szállították a vizet, hogy úgy-ahogy helyreállítsák a nyomást a vezetékekben. Ha azonban a helyi vízgyűjtők kiürülnek, a szükséges mennyiséget már a hajók sem pótolhatják.
A vízvezeték és az ivóvíz hiánya a turisták életét is megkeseríti.
Tavaly voltunk Sevidben. Annyira megtetszett, hogy visszatérnénk
– írta egy nő a dalmáciai település nyilvános közösségi felületén. De a végső döntés meghozatala előtt elmerengett az ivóvíz minőségén.
Palackozott víz
A helyiektől kérdezte, hogy az idén sikerült-e már szűrni a csapvizet, vagy érdemesebb palackozott vizet vinni.
Hozzatok magatokkal vizet
– javasolta magvasan az egyik hozzászóló.
Egy másik magyarázatul hozzáfűzte, hogy amennyiben tartálykocsikban a közeli Rogoznicából érkezik víz, az iható, és nem kell szűrni.
A csapon azonban, ugyebár, semmi sem jelzi a víz származási helyét.
Sevid a mai napig nem kapcsolódik a térség vízvezeték-hálózatához.
A településnek 160 állandó lakosa van, az idényben azonban a turisták száma meghaladja az 1400-at, és évek óta folyamatosan növekszik. A vízhiány viszont évtizedes probléma.
Csaknem másfél év kell a 11 kilométeres vezeték kiépítéséhez.
(Borítókép: Sevid, Horvátország 2018 augusztusában. Fotó: Shutterstock)