- Külföld
- európai unió
- európai unió tanácsa
- magyarország
- soros elnökség
- bóka jános
- kovács zoltán
- sajtótájékoztató
Megvan a terv, mit tesz majd a magyar kormány az Európai Unió élén
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Június 18-án, a Várkert Bazárban mutatta be Bóka János, európai uniós ügyekért felelős miniszter és Kovács Zoltán nemzetközi szóvivő az Európai Unióban július 1-jén kezdődő magyar soros elnökség prioritásait.
Bóka János hét témát jelölt meg, amivel a tagállamok szakminisztereiből álló Európai Unió Tanácsának (röviden: tanács) az elnökeként a magyar kormány szeretne előrelépést elérni:
- új európai versenyképességi megállapodás;
- az európai védelmi ipar megerősítése;
- külső határok védelmének megerősítése, migráció kezelése;
- érdemalapú, objektív előírások szerinti és kiegyensúlyozott bővítéspolitika;
- stratégiai vita a kohéziós politika jövőjéről;
- gazdaközpontú agrárpolitika megvalósítása;
- illetve a demográfiai kihívások kezelése.
Mint azt a miniszter elmondta, Magyarország rendkívüli helyzetben veszi át a soros elnökséget az EU környező kihívásai miatt – példaként többek között az ukrajnai háborút vagy a klímaváltozást nevezte meg –, emellett pedig 2024 az átmenet éve is, hiszen az európai parlamenti választások után most fog felállni az uniós intézmények új vezetése.
120 dossziét adhatnak át a belgák
Elmondta, hogy a soros elnökség kötelezettség, de a magyar kormány lehetőségként tekint rá. Jelenleg úgy számolnak, a kormány több mint 120 dossziét örököl meg az előző, belga elnökségtől – ebből 50 dosszié jelenleg a tanács előtt áll, 30 dosszié pedig az EP és a tanács közötti egyeztetésnél tart.
Bóka János továbbá elmondta, Magyarország számára fontos, hogy a soros elnökség alatt elfogadjanak a mesterséges intelligencia kapcsán egy európai egyezményt, bővítsék a személyek és javak szabad mozgását lehetővé tevő schengeni egyezményt, illetve azt is szeretnék elérni, hogy az EU Roamingot kiterjesszék a tagjelölt státusszal rendelkező országokra is.
A bővítéspolitikával kapcsolatban elmondta: a kormány célja, hogy az EU-ban lévő bővítési kedvet illetően a Nyugat-Balkánra is kerüljön figyelem. Egyúttal aláhúzta, hogy a bővítésnek érdemalapúnak, objektívnek és hitelesnek kell lennie.
Bóka János ezenkívül elmondta, az Európai-bajnokság és az olimpia éve miatt a sport népszerűsítését is célként tűzték ki, ahogy az antiszemitizmus elleni küzdelmet is felkarolják.
Magyarország Európa valódi problémáira valódi megoldásokat keres
– fogalmazott a miniszter, aki hozzátette, szerinte a magyar elnökség sikere Európa sikere lesz.
Kovács Zoltán, aki egyben a soros elnökség operatív feladatainak az előkészítéséért és lebonyolításért kormánybiztosként is felel, elmondta, hogy a soros elnökség alatt a Kormányinfókhoz hasonlóan EU-infókat is fognak majd tartani. A kormánybiztos ezenkívül elmondta, a magyar kormány már két éve készül a soros elnökség átvételére.
Kovács bemutatójában kifejtette: Magyarország összesen 177 eseményt fog rendezni soros elnökként, amiből 16 informális miniszteri ülés lesz – ezek többsége júliusban, illetve szeptemberben lesz.
A magyar soros elnökség logója a Rubik-kocka lesz, a szlogenje pedig a Make Europe Great Again, amit Bóka János úgy fordított magyarra, hogy Tegyük naggyá Európát. A szlogen szerinte jól leírja a magyar kormány célkitűzéseit, mivel szerinte Magyarország egy cselekvő, aktív elnökségre készül.
Kovács Zoltán a Rubik-kockáról elmondta, az a magyar innováció egyik szimbóluma, emellett a kocka szerinte azt is kifejezi, hogy ugyan az EU 27 tagállamból áll, de képesek közös nevezőre jutni, miközben az erős tagállamok akarata érvényesül.
(Borítókép: Bóka János 2024. június 13-án. Fotó: Hegedüs Róbert / MTI)