Emmanuel Macron a szélsőségek elleni szavazásra buzdította a franciákat

2024.06.22. 17:28
Emmanuel Macron francia elnök a szélsőségek elleni szavazásra buzdította a franciákat a június 30-án és július 7-én esedékes kétfordulós előhozott nemzetgyűlési választásokon, amelyeket a pártjának az európai parlamenti választásokon elszenvedett veresége után írt ki.

„Június 9-én egy nagyon súlyos, nagyon nehéz döntést hoztam, és elmondhatom, hogy ez nagyon sokba került nekem. Nem, nem, nem, nem szabad félni” – mondta a köztársasági elnök péntek este az elnöki rezidencia, az Élysée-palota udvarán a Zene Ünnepe alkalmából rendezett koncerten.

Emmanuel Macron francia elnök a június 9-i európai parlamenti választáson elszenvedett veresége után jelentette be, hogy feloszlatja a parlamentet, és előrehozott választásokat ír ki, mivel szerinte nem lehet figyelmen kívül hagyni a politikai átrendeződést.

A Macron pártjával, a Reneszánsszal együtt induló pártszövetségre a választók 14,6 százaléka szavazott, addig a Bardella vezette Nemzeti Tömörülésre több mint duplaannyian, 31,37 százaléknyian szavaztak.

Macron biztosan nem mond le

A köztársasági elnök most szombaton pedig arra utalt, a döntését nagyon ellentmondásosan fogadták a politikai pártok és az elemzők, miután arról előzetesen még a kormánya tagjaival sem konzultált, így meglepetésként érte az egész országot.

A parlamenti választások legnagyobb esélyese az európai választáson is győzelmet arató, Marine Le Pen által fémjelzett Nemzeti Tömörülés (RN), amely egy pénteken közzétett mandátumbecslés szerint 250-300 képviselői helyet szerezhet meg az 577 fős nemzetgyűlésben.

Az abszolút többséghez 289 helyre van szükség. Eszerint a felmérés szerint, amelyet az Odoxa intézet készített a Le Nouvel Obs című hetilap megbízásából, az Új Népfront nevű baloldali összefogás 160-210 képviselői helyet, az elnöki tábor pedig 70-120-at tudna megszerezni, ha most vasárnap lennének a választások.

„Vannak olyan szélsőségek, amelyeket nem hagyhatunk szó nélkül!” – mondta az államfő, majd hozzátette: „most felelősségteljesen kell viselkednünk”.

Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés nemzetgyűlési frakcióvezetője, korábbi és 2027-es elnökjelöltje úgy vélekedett, hogy „egy esetleges politikai válságból az egyetlen kiút az lenne, ha az elnök lemondana”, ugyanakkor hozzátette: ezt nem fogja kérni. Macron még a június 12-i sajtótájékoztatóján jelezte, nem mond le, bármi is legyen a nemzetgyűlési választások eredménye.

Érdemes azt is felidézni, hogy nem indul jól a kampányidőszak Emmanuel Macron francia elnök számára, hiszen miközben elutasítottsága miatt pártja minél kevesebb szereplést vár el tőle, addig egy új botrányba is sikerült keverednie: baloldali kihívóinak programját oly módon kritizálta, hogy transzfóbiával vádolták meg.