Negyven évvel ezelőtti gyilkosságsorozat nyomozását zártak le Brüsszelben
A „brabanti gyilkosok” – ahogy a média nevezte őket – Brabant tartományban követték el a fegyveres áruházi rablásokat. A támadások két hullámban zajlottak, és az elkövetők ezalatt a 28 halálos áldozat mellett 40 embert súlyosan megsebesítettek. Az ámokfutásukhoz használt fegyvereket a banda tagjai 1981 végén lopták el egy brüsszeli csendőrlaktanyából.
A banda 1985-ben hirtelen beszüntette tevékenységét. Az ezt követő nyomozás során nem sikerült kézre keríteni az elkövetőket, és azt sem tudták megfejteni a hatóságok, hogy miért kísérték a rablásokat példátlanul véres mészárlások.
A nyomozás sikertelensége parlamenti vizsgálathoz vezetett, és több olyan feltételezés látott napvilágot, hogy a banda tagjai a belga vagy külföldi állambiztonsági szervek megbízásából titkos küldetéseket hajtottak végre, vagy politikai terrorizmust folytattak – írja az MTI.
Annak ellenére, hogy a BBC közlése szerint a belga szövetségi ügyészség 2018-ban újra a vizsgálni kezdte az ügyet, a nyomozati technika fejlődésével, a több mint 1200 DNS-teszt elvégzésével több év alatt sem jutottak eredményre, az emiatt látókörükbe került 3000 ezer ember kihallgatása is eredménytelenül zárult. Végül most pénteken bejelentették a nyomozás lezárását.
Azonosított elkövetők hiányában a vádiratban arra a következtetésre kellett jutni, hogy a nyomozást meg kell szüntetni
– közölte a belga ügyészség.
Ann Fransen szövetségi ügyész a sajtónak a következő nyilatkozatot adta: „megállapíthatjuk, hogy ebben az ügyben már nem történtek aktív nyomozati lépések”. Mint mondta, a döntést már korábban közölték a gyilkosságok áldozatainak családtagjaival.
„Nem kellemes ezt az üzenetet sem közvetíteni, sem hallani. Tisztában vagyunk azzal, hogy ez egy megsemmisítő csapás az áldozatok szerettei számára, és nagyon együtt érzünk velük” – jelentette ki. Az ügy lezárását a belga bírósági tanácsnak is meg kell még erősítenie.