Véletlenül szupertitkos amerikai vizidrónt fotózott a Google
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Újranyitjuk Magyarország damaszkuszi nagykövetségét
- Zelenszkij: Lukasenka bocsánatot kért, Trumppal megszülethet a megállapodás
- Új vírusjárvány jöhet Kínából, még vakcina sincs ellene
- Reuters: bármelyik pillanatban lemondhat a kanadai miniszterelnök
- Meghalt The Vivienne, a világhírű drag queen
Az elmúlt napokban viharos gyorsasággal terjedt az interneten egy műholdas felvétel. A kaliforniai Port Hueneme haditengerészeti támaszpont dokkjában ugyanis egy egészen egyedülálló vízi drón pihent – jelentette a New York Post.
A katonai fejlesztésű harci eszközről eddig nem sokat lehetett tudni a nevén kívül. A Manta Ray a méretes atlanti ördögrájáról kapta a nevét, mert formája hasonló a több mint egy tonnás haléhoz, amelynek hossza 3-5 méter, úszóinak fesztávolsága 4,5-7 méter, de 9,1 méteres példánnyal is találkoztak már. A Manta Ray a tengeri élőlényhez hasonlóan áramvonalas, sima felületű, és egyik ismérve, hogy alacsony fogyasztású üzemmódban hosszú ideig képes lesben állni a víz alatt.
Úgy néz ki, mint egy űrhajó a Csillagok háborújából
– jegyezte meg egy felhasználó az X-en.
Amerikai hadititkot szúrt ki a Google – írták a közösségi médiában.
Top-secret US aquatic drone weapon ‘Manta Ray’ spotted on Google Maps https://t.co/KQj1TSIRFS pic.twitter.com/8FmOi8s5SJ
— New York Post (@nypost) June 24, 2024
Mások közzétették a pontos koordinátákat, amelyekkel a Google térkép- vagy Föld-alkalmazásában bárki rákereshet a műholdas fotóra: 34°09'12"N 119°12'31"W.
És íme az eredmény:
Sikeres tesztelés
A Manta Rayt az amerikai haditengerészet megrendelésére a Northrop Grumman fejlesztette ki a nagy hatótávolságú víz alatti fegyverek projekt részeként. A gyártó szerint a kifinomult technológiával rendelkező, önjáró, autonóm víz alatti jármű „nagyon hosszú ideig” képes hibernálódni a tengerfenéken.
Az időtartamot nem részletezték, de a gyártó a három hónapig tartó sikeres víz alatti tesztek után közzétett egy felvételt a legénység nélküli, „motoros rájáról”.
A Manta Ray teljes körű próbája után bebizonyosodott, hogy a jármű készen áll a bevetésre
– tudatta közleményében Kyle Woerner, a Manta Ray programmenedzsere, aki szűkszavúan csak annyit árult el, hogy a drón „hatékony, felhajtóerő által vezérelt siklással közlekedik a vízben”.
Atomtöltettel is felszerelhető
Annyit tudni még róla, hogy „többféle méretű és típusú raktérrel tervezték”, így a legkülönbözőbb küldetésekre alkalmas.
Moduláris felépítésű, egyszóval szétszerelhető, így hagyományos konténerekben is szállítható. A Manta Ray tehát nem igényel különleges kikötői létesítményt.
A vízi dróntechnológia fejlesztésével az Egyesült Államok az orosz és a kínai tengeralattjáró-műveleteket próbálja ellensúlyozni – állítják katonai szakértők.
Az atomtöltetekkel is felszerelhető Manta Ray hatótávolsága – amerikai források szerint – csaknem tízezer kilométer, a sebessége pedig elérheti a 100 csomót, azaz több mint 180 kilométert óránként.
(Borítókép: Az amerikai haditengerészet egyik tisztje szolgálat közben Gdyniában, Lengyelországban 2022. szeptember 17-én. Fotó: Omar Marques / Getty Images)