Emmanuel Macron nem fogadta el a francia miniszterelnök lemondását
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Gabriel Attalt hétfő délelőtt fogadta az államfő, hogy a köztársasági szokásjognak megfelelően a miniszterelnök felajánlja a lemondását. Emmanuel Macron viszont azt kérte tőle, hogy egyelőre maradjon a hivatalában – jelezte a megbeszélést követően az elnöki hivatal, utalva arra, hogy kevesebb mint három hét múlva kezdődnek az olimpiai játékok Párizsban.
A választások hivatalos végeredménye szerint
- a baloldali pártszövetség 182 mandátumot szerzett a korábbi 151 helyett,
- Emmanuel Macron Együtt párszövetsége – amely eddig 246 mandátummal relatív kisebbségben kormányzott –168 képviselővel fog rendelkezni,
- míg az első fordulóban élen végzett, Marine Le Pen által fémjelzett Nemzeti Tömörülés a harmadik helyre szorult, de a korábbi 89 képviselői helyét 143-ra tudta növelni.
- A jobbközép köztársaságiaknak továbbra is 60 fős frakciója lesz az új nemzetgyűlésben, amely július 18-án tartja meg alakuló ülését.
Mint ismert, július 7-én, egy héttel az első forduló után tartották Franciaországban az előrehozott parlamenti választás második fordulóját.
Ez vezetett a lemondáshoz
Az első fordulót magabiztosan a Marine Le Pen fémjelezte, Jordan Bardella által vezetett Nemzeti Tömörülés (RN) nyerte, amely az összes szavazat 33 százalékát szerezte, az 577 egyéni körzetből közel 300-ban az élen végezve. Azonban a francia választási rendszerben az első fordulóban csak az a jelölt szerez mandátumot, akire a szavazatok 50 százaléka plusz egy szavazat érkezett, így mindössze 76 jelölt szerzett parlamenti helyet az első forduló után.
Ráadásul a francia választási rendszer szerint a második fordulóba nem kizárólag a két legtöbb szavazatot szerző jelölt jut tovább, hanem minden olyan jelölt, aki 12,5 százalék felett teljesített, így több mint 300 körzetben hármas verseny alakult ki a második fordulóban.
Ez alapvetően Le Penéknek segített volna, azonban az Emmanuel Macron francia elnököt támogató centrista-liberális Ensemble! (jelentése: Együtt) pártszövetség, illetve a szélsőbaloldaltól a kommunistákon át a zöldeken keresztül a szocdemekig terjedő Új Népfront (NFP) jelöltjei a június 30-i első forduló után összesen 221 helyen léptek vissza egymás javára, hogy így állítsák meg a Le Pen-isták többségbe kerülését.
A baloldal és a centristák ilyen fajta együttműködése pedig bevált, hiszen Le Penék nemhogy többséget nem szereztek, de mindössze a harmadik helyet tudták megszerezni – igaz, a párt történetében még továbbra is ez a legjobb eredményük, és csakúgy, mint a nemrégiben rendezett nagy-britanniai választásokon, a jövőben Franciaországban is a politikai centrum további jobbratolódása várható Le Penék megerősödésének következtében.
Már az exit poll nyilvánosságra hozatala után biztossá vált, hogy az Ensemble! nem fogja megnyerni a választásokat, így Franciaország történetének legfiatalabb miniszterelnöke, Gabriel Attal már az éjszaka elmondta, hogy követve az ötödik köztársaság hagyományait, vesztes miniszterelnökként hétfőn benyújtja lemondását az Élysée-palotának. A francia választásokról az alábbi cikkünkben írtunk részletesen.