- Külföld
- külföld
- orosz-ukrán háború
- oroszország
- amerika
- usa
- egyesült államok
- ukrajna
- excalibur
- orosz hadsereg
- rakétatámadás
- elektronikus hadviselés
- irányítórendszer
„Hiábavaló erőfeszítés” Ukrajnába küldeni az amerikai precíziós fegyvereket?
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Az orosz elektronikus hadviselés használhatatlanná tette az Egyesült Államokból érkező precíziós rakétákat az Ukrajna elleni háborúban – írta a The Wall Street Journal.
A GPS-irányítású M982 Excalibur típusú fegyvereket 2022-ben szállították az Oroszország által megtámadott államba. A szakértők azt mondták róluk, hogy „nagy fájdalmat fognak okozni az oroszoknak”. Ukrán tisztek elmondása alapján egyes darabokat hadba állításuk után mindössze pár évvel kellett visszavonni a frontról.
Az orosz hadsereg a vártnál gyorsabban alkalmazkodott az új típusú fegyverekhez. Az afgán és és iraki háborúkban jól működő rakétákat az oroszok könnyen hatástalanítani tudják a fejlett elektronikai haditechnikának köszönhetően –
például hamis koordinátákat adnak a lövedékeknek, vagy egyszerűen kikapcsolják a gyújtószerkezetüket, így becsapódás után nem robbannak.
A szovjetek még az 1980-as években kezdték el feljeszteni az elektronikus hadviselésüket, hiszen az Egyesült Államok ekkor kezdett komolyabban foglalkozni a precíziós, irányított rakéták kifejlesztésével. „Az oroszok nagyon jók lettek az irányított fegyverek zavarásában” – mondta William LaPlante védelmiminiszter-helyettes.
Több fegyver vált hatástalanná az elektronikus hadviselés következtében
Nem ez az első eset, hogy az oroszok ellenszert találtak egy Ukrajnában használt nyugati fegyverrel szemben. A Boeing és a svéd Saab által fejlesztett földi indítású, kis átmérőjű bombák (GLSDB) 2024 elején kerültek a támadás alatt álló országba, viszont nem sokkal később ki is vonták őket a harcmezőről – szintén az orosz elektronikus hadviselés miatt, írja a Mandiner a The Wall Street Journal cikke alapján. Ilyen sorsra jutottak a nyugatról Ukrajnába szállított GMLRS rakéták, amelyek jóval pontatlanabbak az orosz ellentámadások miatt.
Az Excaliburokat katonai szakértők csodafegyverként jellemezték, viszont a Kreml többször hangoztatta, hogy egyik nyugati rendszer sem akadályozhatja meg őket a győzelemben, azok Ukrajnába szállítása „hiábavaló erőfeszítés”.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, szombati, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.