További Külföld cikkek
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfire
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
- Előkerült egy videó arról, ahogy becsapódik a teherszállító repülőgép egy litván lakóházba
- Donald Trump máris megpecsételte az importáruk sorsát
Július 12-én elvesztette a bizalmi szavazást Puspa Kamal Dahal nepáli miniszterelnök a katmandui parlamentben, ezzel véget ért az egykori maoista lázadóparancsnok húsz hónapig tartó viharos hivatali szerepvállalása, és megnyílt az út egy új kormánykoalíció megalakítása előtt a himalájai országban.
A legnagyobb nepáli párt vezetőjét, Hadga Praszad Olit vasárnap nevezték ki miniszterelnöknek, miután a korábbi koalíciós kormány összeomlott.
A POLITIKUS NEGYEDSZER TÖLTI BE A HIMALÁJAI ORSZÁG MINISZTERELNÖKI TISZTSÉGÉT.
Két miniszterelnök-helyettes és 19 általa kinevezett miniszter szintén letette az esküt. A kabinet várhatóan tovább bővül a koalíciós csatlakozó partnerpártok tagjaival. A 72 éves Oli koalíciós kormányt fog vezetni, amelyet az általa vezetett Egyesített Marxista–Leninista Párt (UML) és a Nepáli Kongresszus Párt, Nepál két legnagyobb pártja alkot.
Ezek lesznek a legnagyobb kihívások
Az előző, Puspa Kamal Dahal vezette kormány pénteken bukott meg, miután Oli pártja, amely a koalíció tagja volt, visszavonta támogatását. Olinak egy hónapon belül bizalmi szavazást kell kérnie a parlamentben. Az új koalícióban a két párt képviselőinek száma meghaladja a többi pártét, így az elegendő a szükséges többség eléréséhez.
Oli legnagyobb kihívása miniszterelnökként az lesz, hogy egyensúlyt teremtsen Nepál és óriási szomszédai, India és Kína között, mivel mindkettő igyekszik befolyást gyakorolni a kis országra.
A tengerparttal nem rendelkező Nepált három oldalról India veszi körül, az olajat és a legtöbb ellátmányt Indiából importálja.
Közös határa van Kínával is. Oli egy kelet-nepáli faluban született, és fiatal kora óta részt vesz a politikában. Az általa vezetett pártban emelkedett a ranglétra csúcsára, miközben 14 évet töltött börtönben, mert ellenezte a nepáli uralkodók autokratikus uralmát.
A királyságban nem engedélyezték a politikai pártokat 1990-ig, amikor az utcai tüntetések arra kényszerítették az akkori királyt, Birendrát, hogy szabad választásokat tartson. Ezek Nepált alkotmányos monarchiává tették, amelyet 2008-ban hivatalosan is eltöröltek – összegezte az MTI.