Döntött Ursula von der Leyen sorsáról az Európai Parlament

További Külföld cikkek
-
A változásról álmodtak Európa közepén, de csak csalódást és adósságot kaptak
- Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
- Nagyszülei ölhették meg a 2023-ban eltűnt két és fél éves francia kisfiút
- Döntöttek az örmény képviselők, megindulhat az ország EU-csatlakozása
- Donald Trump rendelete milliókat foszthat meg a választójoguktól
Július 18-án, csütörtökön hallgatták meg az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén Ursula von der Leyent, a tagállamok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanács jelöltjét az Európai Bizottság élére.
Az Európai Parlament végül úgy döntött,
újabb öt évre Ursula von der Leyent választják az Európai Bizottság élére.
A szavazáson a mandátumát már átvevő 719 képviselőből 707 szavazott, 401 támogatta, 284 ellenezte, 15 pedig tartózkodott, míg volt 7 érvénytelen szavazat.
Az immáron ismét EB-elnökké választott von der Leyen kapcsán még az európai parlamenti választások utáni elemzésükben írtuk, hogy ugyan az egykori német honvédelmi minisztert a parlamentben többséggel rendelkező jobbközép-kereszténydemokrata Európai Néppárt (EPP), a szocialista S&D, illetve a liberális Renew Europe képviselőcsoportok többségében támogatják, ám mivel a koalíció képviselőiből páran már előre jelezték, hogy nem fognak mellette szavazni, így von der Leyen az EP-választások óta több ízben is egyeztetett e képviselőcsoportokkal, illetve a zöldekkel.
Hiába nyertek sok helyen Orbán Viktor potenciális szövetségesei, a mainstream pártok visszaverték a támadást
A választás utáni izgalmak még csak most kezdődnek.
Ráadásul ezen a héten tárgyalt a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök által elnökölt jobboldali-konzervatív, az uniós integráció kapcsán kritikus Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselőcsoporttal is, hogy biztosan meglegyen a 360 támogató szavazat – azért 360 szavazatra volt szükség, mert a katalán függetlenségpárti Antoni Comín még nem vehette fel a mandátumát.
Von der Leyen meghallgatása után tartott vita során az ECR vezérszónoka, az egyébként Meloni pártjában, a Fratelli d'Italiában politizáló Nicola Procaccini arról beszélt, szerinte az Európai Néppártnak nem lett volna szabad a szocialistákkal egyeztetnie, ugyanakkor képviselőcsoportja nem foglalt állást, képviselői miként szavazzanak, azaz elméletileg szabadon választhattak a képviselőik, bár a szavazás előtt egy gyors meetinget tartottak még.
Keményen izzasztják von der Leyent, jobbról és balról is támadják
Botrány zavarta meg Ursula von der Leyenről szóló EP-vitát.
az eredmény alapján vélhetően túl sokan nem támogatták az ECR-ből, ellenben a Zöldek többsége valószínűleg von der Leyen mellett szavazott.
A Zöldek ugyanis még a szavazás napján bejelentették, ők támogatják von der Leyen újrázását, a 45 képviselőjük többsége pedig valószínűleg mellette is szavazott.
Azzal, hogy von der Leyen jelölésére immáron az Európai Parlament is rámondta az igent, most már mind a három legfőbb uniós intézménynek van vezetője:
- a tagállamok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanács élére a korábbi szocialista portugál miniszterelnököt, Antonio Costát választották a vezetők, aki majd december 1-jén veszi át a mandátumát Charles Micheltől,
- míg a héten az Európai Parlament megszavazta a jobbközép Roberta Metsolát az EP élére;
- most pedig a szintén néppárti Ursula von der Leyent is a bizottság élére.
Döntött az Európai Parlament, Orbán Viktor új frakciójának helyzete is eldőlhet
Nem történt meglepetés, Roberta Metsola maradt az EP elnöke.
Még hónapokig kell várni az új bizottságra
Miután most ismét von der Leyent választották az Európai Bizottság élére, így a jövő héten az EB-elnök fel fogja kérni a tagállamokat, hogy javasoljanak biztosokat az új bizottságába, akiket az Európai Parlament még meghallgat, illetve szavaz is róluk.
Ez időigényes folyamat, az Európai parlament a nyári szünet után fog újra ülésezni legközelebb, így a biztosok meghallgatása leghamarabb is csak augusztusban vagy szeptemberben kezdődhetne meg.
Ráadásul előtte még von der Leyennek is meg kell hallgatnia a biztosjelölteket, akiket azután majd ő javasol az Európai Parlamentnek, azaz leghamarabb is csak kora ősszel, de leginkább október környékén állhat fel az új Európai Bizottság, de amennyiben az EP valamelyik biztosjelöltet megbuktatja, akkor további hetekkel húzódhat el a folyamat.
Von der Leyen hálás az Európai Parlamentnek
A szavazás eredményének kihirdetése után Roberta Metsola EP-elnök, illetve a frissen újraválasztott Ursula von der Leyen közösen tartott egy rövid sajtótájékoztatót.
Metsola először diplomatikusan gratulált von der Leyennek az újrázáshoz, szerinte a legjobb döntés született, mivel így folytonosság lesz az előző és a mostani ötéves ciklus között. Ezenkívül örömét fejezte ki, hogy az Európai Bizottság elnöke egy erősebb, a döntésekbe jobban bevont Európai Parlamentet szeretne, ami szerinte egy win-win szituáció mindenki számára. Ezután a máltai EP-képviselő kijelentette:
Eljött az ideje, hogy a lefektetett prioritásukat valósággá változtassuk minden európai számára
– fogalmazott Metsola, aki azt ígérte, ebben az Európai Parlament partnere lesz az Európai Bizottságnak, és az EP komolyan veszi a feladatát az új bizottság felállítása kapcsán.

Ursula von der Leyen először arról beszélt, hogy ez egy nagyon érzelmes és különleges pillanat a számára, majd három rövid megjegyzést tett a korábban elhangzottakhoz.
Először egy személyesebb megjegyzéssel kezdte. Elmondta, hogy nagyon hálás az Európai Parlamentnek, amiért bizalmat szavazott neki. Emlékeztetett, hogy jobban szerepelt, mint öt éve, amikor mindössze 9 szavazattal kapott többet a szükségesnél.
Ez fejlődés
– jelentette ki nevetve a láthatóan megkönnyebbült von der Leyen, amin Metsola is elmosolygott.
Szerinte az, hogy 401 képviselő támogatta, azt mutatja, hogy él a bizalom az irányába, és ez is bizonyítja, hogy elismerték az Európai Bizottság elmúlt öt évének kemény munkáját.
Másodikként arról beszélt: örült, hogy egy páneurópai kampányt folytatott az európai parlamenti választások előtt, hiszen járt Helsinkiben, Bukarestben vagy például Rómában is, emellett pedig több tévévitát is rendeztek a többi elnökjelölt társaságában, ami szerinte „sokkal élénkebbé teszi az európai demokráciát”.
Zárásként az újraválasztott EB-elnök arról beszélt, hogy az elkövetkezendő hetekben felkéri a tagállamok vezetőit, hogy tegyenek javaslatot a biztosjelöltjeikre, és csak úgy, mint öt éve, ezúttal is egy férfi és egy női jelöltet vár minden tagállamtól. Von der Leyen azt előre elárulta, hogy amennyiben a jelölt az elmúlt öt évben is biztos volt, akkor a folytonosság jegyében automatikusan őt fogja majd javasolni az Európai Parlamentnek, míg a többi jelölttel augusztus közepétől fog leülni.
Emellett von der Leyen azt is bejelentette, hogy csakúgy, mint öt éve, ismét egyenlő arányban szeretné a biztosi helyeket szétosztani férfiak és nők között.
(Borítókép: Ursula von der Leyen az Európai Parlamentben Strasbourgban, Franciaország 2024. július 18-án. Fotó: Johanna Geron / Reuters)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Az Audi 7500 munkahelyet szüntet meg
Az Audi győri dolgozóit nem érinti a leépítés.
március 20., 08:25
- Külföld
Amerikai helyett uniós támogatással tartaná életben a Szabad Európát a cseh külügyminiszter
Az Amerika Hangjának stábja máris kényszerszabadságon van.
március 20., 06:32
- Külföld
Bevallotta a szerb belügyminiszter, mégis vannak hangágyúik
Korábban tagadta, hogy Szerbiának lennének ilyen eszközei.
március 20., 08:06
- Mindeközben
Udvaros Dorottya: Egy féltékeny szeretőm volt, és abban a pillanatban, hogy nem adtam oda neki mindenemet, bosszút állt
51 perce
- Külföld
A változásról álmodtak Európa közepén, de csak csalódást és adósságot kaptak
Nem erről volt szó a választási kampányban.
19 perce
- Külföld
Orbán Viktor kártyái között Európa sorsa, rég volt ekkora a tét
Kérdés, eltéríti-e az EU-csúcsot a lapjaival.
március 20., 05:40
- Külföld
Egy ENSZ-alkalmazott is meghalt, miután támadás érte a szervezet egyik gázai létesítményét
A szervezet Projekttámogatási Hivatalának vezetője szerint nem baleset történt.
március 20., 06:52
- Külföld
Vlagyimir Putyin egy tollvonással elintézte az elfoglalt ukrán területeken élők sorsát
március 20., 05:52
- Külföld
Power bank okozott tüzet egy dél-koreai repülőgépen, szigorúbb akkumulátorszabályok léptek érvénybe
176 embert kellett a gép fedélzetéről evakuálni.
március 20., 06:29
- Címlapon
Már nem csak Magyar Péter mozog, de még mindig ő fut a legtöbbet
A Tisza Párt elnökének impulzív természete azonban növeli a hibázás kockázatát.
54 perce
- Mindeközben
Farm VIP: csalással bukott le az egyik csapat a termelési feladatban, nagy balhé kerekedett belőle
3 órája
- Külföld
Újabb támadásokat hajtott végre Izrael a Gázai övezetben, többen meghaltak
Katonai létesítmények voltak a célpontok.
március 19., 15:50
- Külföld
A temetetlen gyermekek – New York Pride, 1997
A Pride ma már nem egy kellemes hétvége, hanem egy egy hónapos indoktrináció minimum.
március 20., 08:54
- Mindeközben
Közös gyermeket szeretne Demcsák Zsuzsa és titokzatos férje: „Ha van csoda, akkor lesz csoda, én szeretném!”
4 órája
- Mindeközben
Lukács Miki: Jelenleg a kisfiunk igényei a legfontosabbak, szinte csak lopva alszunk két-három órát
5 órája
- Külföld
Donald Trump a faji megkülönböztetést engedélyező rendeletet hozott
Az amerikai elnök megszüntetett egy 1965-ből származó szabályt.
március 20., 08:30
- Külföld
Volodimir Zelenszkij reagált a Trump–Putyin-egyeztetésre, beszélni akar az amerikai elnökkel
Az ukrán elnök nem akar „Putyin étlapján” szerepelni.
március 19., 06:26
- Külföld
A Duna Aréna hőse Chicagóban tette oda magát a magyar ügyért
Sárkány Zalán 300 kilométert autózott, hogy részt vegyen a forradalmi megemlékezésen.
március 19., 06:51
- Külföld
Nyilvánosságra kerültek a John F. Kennedy akták
Sosem találtak elég bizonyítékot arról, hogy összeesküvés volt-e, vagy sem.
március 19., 20:43
- Címlapon
Vitézy Dávid átverve érzi magát, pedig néhány órája még közös terveik voltak Karácsony Gergellyel
5 órája
- Címlapon
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
Csak a nagy átkelők maradnak nyitva.
55 perce
- Külföld
Tarjányi Péter: Vlagyimir Putyin megette Donald Trumpot reggelire
A biztonságpolitikai szakértő szerint Oroszország feltételei egyoldalúan előnyösek.
március 19., 18:57
- Külföld
Elfogadták a szerb miniszterelnök lemondását
Egyelőre nem tudni, hogy kit kér fel kormányalakításra Alekszandar Vucsics.
március 19., 12:56
- Címlapon
Megszólalt a Mészáros Csoport a hatvanpusztai zebrákkal kapcsolatban
A közlemény szerint az állatok törődésből vannak tartva.
4 órája
- Külföld
Ha nincs változás, nyolcadszor is bukják a választást a magyarok
Gyimesi György szerint Szlovákiában egyetlen magyar párt sem fogja átlépni az 5 százalékos küszöböt.
március 19., 08:40
- Külföld
Benjamin Netanjahu szerint a halálos légicsapások hulláma Gázában csak a kezdet
Az izraeli miniszterelnök azt ígérte, hogy a támadások folytatódnak.
március 19., 08:33
- Mindeközben
Váratlan fordulat a Farm VIP-ban, MC Duckynak azonnali hatállyal véget ért a verseny
tegnap, 21:20
- Címlapon
Hatalmas csapást mért Moszkva a kulcsfontosságú ukrán területre, lángolnak az épületek
8 órája
- Címlapon
Sztrájkot hirdet a magyar köztisztviselők szervezete
Az illetékes főispánokat is beperelik.
2 órája
- Mindeközben
Horváth Gréta a volt férjéről: Mindent és még annál is többet megtett azért, hogy elnyomhasson
tegnap, 19:32
- Külföld
Magyar és indiai űrhajósok együtt repülnek fel a Nemzetközi Űrállomásra
Több mint négy évtizede nem járt indiai és magyar űrhajós a világűrben.
március 19., 11:48
- Külföld
Újabb négy vádlottat ítéltek el a novemberi antiszemita támadások miatt Hollandiában
Az ügynek 122 gyanúsítottja van.
március 20., 06:40
- Külföld
Fasiszta mozgalmak online népszerűsítéséért állított bíróság elé öt vádlottat a román legfőbb ügyészség
Egy meg nem nevezett elnökjelölt iránti hűségüket is kinyilvánították.
március 20., 08:42
- Külföld
Maszkos támadó lőtte lábon az adócsalással vádolt horvát vállalkozót
Véres figyelmeztetést kapott a luxuskereskedő.
március 19., 14:51
- Külföld
Hat halottja és negyven eltűntje van az Olaszország partjainál történt hajókatasztrófának
Egyre több bevándorló érkezik a tengeren keresztül.
március 19., 14:33