Nagy dilemmát okozó kényes ügy volt az egyes nyugati országok, valamint Oroszország és Belarusz között megvalósítandó fogolycsere-megállapodás − jelentette ki pénteken Annalena Baerbock német külügyminiszter.
„A német kormány nem könnyű szívvel hozta meg a döntést” − mondta Baerbock a BR24 német rádiónak nyilatkozva, különösen arra utalva, hogy az alku keretében el kellett engedni Németországból a gyilkosság miatt életfogytig bebörtönzött Vagyim Kraszikovot, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) korábbi magas rangú tisztjét. Kraszikov 2019-ben Berlin belvárosában meggyilkolt egy korábban Csecsenföldön harcoló hadvezért.
A csütörtöki fogolycserében a két oldal összesen 26 embert adott át a másiknak Ankarában. Baerbock elismerte, hogy az ügy heves vitát váltott ki, de a végén megkönnyebbülést hozott. Joe Biden amerikai elnök csütörtökön nyilvánosan is köszönetet mondott Olaf Scholznak a fogolycsere-megállapodásban játszott szerepéért, mondván, hogy a német kancellár „jelentős engedményeket” tett.
Boris Pistorius német védelmi miniszter dél-koreai látogatásán azt mondta az ügyről, hogy a megszületett megállapodás a tárgyalások sikerét tükrözi.
„Úgy vélem, a kancellári hivatal ebben az esetben briliánsan tárgyalt, és jó eredményt sikerült elérnie […], ami nyilvánvalóan vitatható, hiszen az egyik ember bánata a másik öröme az ügyben” − fogalmazott a védelmi tárcavezető. Hangsúlyozta, hogy az ügy kulcsfontosságú mozzanata az, hogy ártatlan embereket sikerült orosz börtönökből kiszabadítani.
Csütörtökön az oroszok drónokkal támadták Kijevet, ahol Ilja Ponomarjov egykori Duma-képviselő is megsérült. Az orosz politikust az ukrán fővárosi otthonánál érte a csapás, amelyet úgy jellemzett, hogy ez volt „a második születése”.
Ponomarjov volt az egyetlen orosz parlamenti képviselő, aki a Krím 2014-es annektálása ellen szavazott. 2016-ban vonult száműzetésbe, miután sikkasztással vádolták, a februári orosz inváziót követően pedig Vlagyimir Putyin erőszakos eltávolítása mellett érvelt.
Az ukrán Obozrevatel értesülései alapján számolt be a The Moscow Times arról, hogy szerda éjszaka három drón támadta meg Ponomarjov házát.
A képviselő közölt magáról egy képet, ahol az arcát és mellkasát is vér borítja.
A száműzött képviselő túlélte a támadást, amely során az egyik drón öt méterre csapódott be a bejárati ajtótól. Azóta elrendelték a biztonsági őrizetét.
Üdvözöljük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború történéseiről. Az előző nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!