Elviselhetetlen a hőség a texasi börtönökben, egyesek szerint halálra főzik a foglyokat
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Amikor Jason Wilsont júniusban átszállították a texasi Coffield egységbe, egy férfibörtönbe, hogy letöltse kiszabott büntetését, kezdetben örült a környezetváltozásnak. Tisztában volt azzal, hogy a zárka nyáron kihívást jelenthet, mivel nincs légkondicionáló és a cellákban nagy a hőség, de úgy gondolta, hogy „itt biztosan jobb lesz” – írta ügyvédjének e-mailben a The Guardian beszámolója szerint.
A következő hetekben Wilson e-mailjeinek hangneme egyre sötétebb lett. Június végére a hőség egyre fokozódott, és arról számolt be, hogy cellájában 46 Celsius-fok volt.
Elviselem a hőséget, de az, hogy naponta csak egyszer osztanak vizet, ahogy egyre melegebb van, nem jó érzés.
– mondta.
Egyik nap a 47 éves Wilson, 17.53-kor ezt írta: „Ma egyáltalán nem osztottak ki hideg vizet. Ez nevetséges”. Az egyik utolsó e-mailje július 1-jén érkezett. „Elég meleg van ma [...] egyáltalán nincs hideg víz [...] 17.45 van [...] hideg vízre van szükségünk, most”.
Július 7-én az ügyvéd, Brittany Robertson kapott egy e-mailt, amelyet Wilson e-mail fiókjáról írtak: „Azonnal ellenőrizni kell Jason Wilsont. Nem hiszem, hogy jól van”. Az ügyvéd felhívta a börtönt, és azt a tájékoztatást kapta, hogy az őrök elvégezték a fogoly egészségügyi ellenőrzését, és a fogoly jól van. Miközben telefonált, üzenetet kapott Wilson apjától.
„Jason két nappal korábban, július 5-én halt meg a cellájában” – írta Wilson apja. Robertson számon kérte a börtönőröket, hogy miért mondták neki, hogy Wilson jól van, amikor valójában a holtteste már 48 órája a hullaházban volt. A tisztviselő a kérdésre azt válaszolta: „Csak azt tettem, amit mondtak nekem”.
„Halálra főzik a foglyokat”
A kegyetlen viszonyok miatt eljárást indítottak Texas állam ellen. Jason Wilson halála, egy négynapos meghallgatáson is szóba került a texasi Austin szövetségi bíróságán, ahol az állam büntető igazságügyi minisztériumát perelik, amiért az amerikai alkotmány által tiltott kegyetlen és szokatlan büntetésnek vetik alá a rabokat.
A kereset első sora egyenesen azt állítja: „A texasi foglyokat halálra főzik”.
Mivel Texas a következő napokban éri el nyári hőmérsékleti csúcspontját, a panasz szerint a rabok naponta szenvednek a 40 Celsius-fokos hőségtől. A felperesek szerint évente átlagosan 14 ember hal meg a cellájukban a rendkívüli hőség miatt – ezt a számot az állam vitatja.
A jogi kereset célja, hogy a texasi büntetés-végrehajtási minisztériumot (TDCJ) arra kényszerítsék, hogy valamennyi börtönét klimatizálja, amelyeknek jelenleg mintegy kétharmadában nincs légkondicionáló. Jelen pillanatban a becslések szerint több tucat büntetés-végrehajtási intézetben mintegy 85 000 fogvatartottat fenyeget a hőguta, a kimerültség, a hányinger és más, hőséggel kapcsolatos állapotok, akár halálos kimenetelű veszélye.
Letartóztatnának, ha így bánnék egy kutyával
– vallotta Bernie Tiede, aki jelenleg is börtönbüntetését tölti. Tetteiről film is készült.
„Texas minden évben megöl olyan embereket, akiket nem ítéltek halálra” – jellemezte a körülményeket egy rab, aki abban az intézményben tölti büntetését, ahol Jason Wilson meghalt.
A meghallgatáson az állami börtönszolgálat vezetője, Bryan Collier a pénzhiányt okolta azért, hogy nem sikerült kezelni a hőségproblémát. „Ez nem egy egyszerű megoldás” – mondta, és elmondta a bíróságnak, hogy sokkal több pénzt kell felszabadítani, hogy fedezni lehessen a légkondicionáló berendezések telepítésének költségeit az egész börtönrendszerben. Texasnak jelenleg 33 milliárd dollárnyi (12 ezer milliárd forint) tartaléka van.
Cáfol a minisztérium
A TDCJ tagadja, hogy 2012 óta bármilyen hő okozta haláleset történt volna, és kitart amellett, hogy a nyári hónapokban bekövetkező halálesetek a rabok alapbetegségeivel magyarázhatók.
Az egyik elhunyt, a 37 éves Elizabeth Hagerty 2023 júniusában halt meg, néhány nappal a tervezett szabadulása előtt. A kinti hőmérséklet akkoriban 40 Celsius-fok fölött volt, a nő hőkiütéssel és légzési nehézségekkel küzdött.
Légkondicionáltan cellájában egy táblát helyezett el, amelyen az állt, hogy „kérem, adjanak vizet”. Ezt figyelmen kívül hagyták.
A Texas Newsroom megszerezte a három fogoly boncolási jegyzőkönyvét. Egyikük, a 32 éves John Castillo esetében a halál beálltakor 42 Celsius-fokos maghőmérsékletet mértek.
Texas Prisons Community Advocates nevű szervezet egyik dolgozója, aki egyben az ügy felperese, a bírósági meghallgatáson elmondta, hogy a nyáron számos állami börtönben olyan rossz körülmények uralkodtak, hogy a rabok tüzet gyújtottak, hogy az őröket a soraikba csalogassák, hogy a hőségben összeesett, beteg foglyokkal foglalkozzanak.