Tízezrek tiltakoztak Belgrádban a lítiumkitermelés ellen

2024.08.11. 17:59
A helyi hatóságok közlése szerint több tízezer tiltakozó a szerb főváros két pályaudvarát is elfoglalta. A felháborodást az váltotta ki, hogy a belgrádi kormány engedélyezte a Jadar-völgyben a lítiumkitermelést.

A rendőrség csak reggelre avatkozott közbe a vasúti közlekedést akadályozókkal szemben, a pályaudvarokról kiszorították a tiltakozókat, s Ivica Dacic belügyminiszter összesítése szerint 19 embert előállítottak. A rendőrség 24-27 ezer tüntetőről számolt be, míg a szervezők szerint 40 ezren vettek részt a megmozduláson.

Alekszandar Vucsics szerb elnök elítélte a pályaudvarok megbénítását, de jelezte, hogy kész a párbeszédre, illetve egy lehetséges referendumra a lítiumkitermelési projektről. A szerb államfő kijelentette, hogy a pályaudvarok elfoglalása „nem járul hozzá a demokráciához”. Mint mondta, a tervezett bányáról a helyi lakosokkal is beszélni fog. „Egyszerűen nem értem, hogy az emberek ebben az országban miért akarják tönkretenni Szerbia gazdaságát” – fogalmazott Vucsics. „Szerbiában az emberek valóban azt gondolják, hogy ostoba és bolond lennék, hogy valamit az országom és népem ellen tegyek?”– fogalmazott Vucsics.

A szerb kormány július 19-én Belgrádban írt alá szándéknyilatkozatot Olaf Scholz német kancellár és Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnökének jelenlétében a lítium kitermeléséről. A nyugat-szerbiai Jadar-völgyben található Európa legnagyobb lítiumlelőhelye – írja az MTI, hozzátéve: az egyebek között elektromos autók akkumulátoraiban felhasználható könnyűfém iránt világszerte nagy a kereslet.

A belgrádi kormány idén júliusban engedélyezte a kitermelést, miután két éve környezetvédők nyomására fel kellett függesztenie a kitermelés engedélyezését. Utóbbiak azzal érvelnek, hogy a kitermelés rendkívül káros az emberekre és a természetes környezetre, ugyanis nehézfémek juthatnak az ivóvízbe.

Németország és az EU a szerbiai lítiumkitermelési projekttel a Kínától való függőség csökkentésére törekszik. Kína ellenőrzi ugyanis világszerte a lítiumkitermelés és -feldolgozás túlnyomó részét.