Egymásnak feszültek a szlovák kormánykoalíció tagjai az LMBTQ+-ellenes intézkedések miatt
További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) – amely Robert Fico miniszterelnök Smer pártjával és a szociáldemokrata Hlas (Hang) párttal együtt tagja a szlovák kormánykoalíciónak – két héttel ezelőtt bejelentette, hogy szeptemberben „LMBTQ+-ellenes propagandatörvényt” fog javasolni az iskolákban.
A törvényjavaslat célja „olyan feltételek megteremtése, amelyek biztosítják, hogy az oktatás semleges maradjon és a hagyományos értékekre összpontosítson” – közölték a Politico beszámolója szerint.
A Hlas párti Tomás Drucker azonban szerdán kijelentette, hogy „abszolút” elutasítja a javaslatot. A kormánykoalíció három pártja közötti megállapodás felosztotta a minisztériumokat, a Hlas autonómiát kapott az oktatásügyben.
„Az oktatási tartalmakról kizárólag szakértők és tanárok döntenek majd oktatási miniszteri megbízatásom alatt – mondta Drucker szerdai sajtótájékoztatóján, amelyen egy 89 iskolai reformból álló csomagot jelentett be. – Teljes mértékben elutasítom az oktatás bármiféle átpolitizálását és az oktatásba való indulatos beavatkozást.”
Nagyobb szakadás is jöhet a kormánykoalícióban
A lap szerint ez a nézeteltérés akár nagyobb szakadást is hozhat a kormánykoalícióban, mivel a Smer és az SNS több képviselője is támogatja az LMBTQ+-emberek jogainak csorbítását. Martina Simkovicová szlovák kulturális miniszter a múlt hónapban a szexuális kisebbségeket tette felelőssé Európa alacsony termékenységi rátájáért, míg Robert Fico miniszterelnök a „genderideológiák” elleni küzdelmet nevezte kormánya egyik prioritásának.
Tomás Drucker kijelentései pont akkor hangzottak el, amikor több ezren tiltakoztak és lemondásra szólították fel Simkovicovát a médiaszabadságot és a kulturális intézmények függetlenségét veszélyeztető döntései miatt. Bulgária a hónap elején hasonló, LMBTQ+-ellenes törvényt fogadott el, amely országszerte tiltakozásokat váltott ki.