Politico: Georgia Észak-Korea útjára lép, ha betiltják az országban a legnagyobb ellenzéki pártokat

2024.08.24. 10:56 Módosítva: 2024.08.24. 11:11
Hiába van veszélyben jogállamisági problémák miatt Georgia európai uniós csatlakozása, úgy tűnik, tovább romlik az Európai Unió és a dél-kaukázusi ország viszonya, miután Irakli Kobakhidze elnök megígérte, hogy betiltja a Nyugat-barát ellenzéki pártokat. Szakértők szerint ha a georgiai kormánypárt beváltja ígéretét, az a demokrácia végét jelentené az országban.

Georgia kormánypártja, a Georgiai Álom ígéretet tett, hogy, amennyiben győzelmet arat az idei év végére kitűzött parlamenti választásokon, minden politikai ellenfelét törvényen kívül helyezi – írja a Politico.

A bejelentésre napokkal azután került sor, hogy a georgiai kormánypárt feloszlatással fenyegette a parlament legnagyobb ellenzéki csoportosulását, a Miheil Szaakasvili volt georgiai elnök által alapított Egyesült Nemzeti Mozgalmat. Irakli Kobakidze miniszterelnök azonban tovább ment, és pénteken már arról beszélt, hogy a kormány több mint fél tucat politikai párt működését kívánja betiltani.

Kobakhdze elmondása szerint az Egyesült Nemzeti Mozgalom mellett a többi, parlamenti mandátummal rendelkező Nyugat-barát frakciót azért fenyegeti a betiltás, mert „valójában ezek mind egy politikai erő”. Hozzátette, hogy ezeknek a pártoknak a színeiben induló képviselők nem juthatnak parlamenti mandátumhoz.

Úgy vélem, hogy a parlamenti mandátumok eltörlése logikus folytatása lesz e pártok betiltásának. A bűnöző politikai erők bűnöző tagjai nem gyakorolhatnak olyan státuszt, mint a georgiai parlament tagsága

– fogalmazott az elnök.

Ez lenne a georgiai demokrácia vége

A vitatott lépés egy olyan időszakban történik, amikor Georgia európai uniós csatlakozási pályázata egyébként is veszélybe került az emberi jogok és a jogállamiság miatt fennálló problémák miatt. Az ellenzéki pártok betiltása tovább rombolná az egyébként is mélyponton lévő viszonyt. A Politico megkereste az Európai Bizottságot, hogy kommentálják Kobakhidze terveit, amelyek az elnök szerint nem állnak az európai uniós csatlakozás útjában.

Az Európai Bizottság ugyan még nem reagált a fejleményekre, Tinatin Akhvlediani, az Európai Politikai Tanulmányok Központjának kutatója elmondta véleményét a georgiai elnök fenyegetéséről. „Ez gyakorlatilag betilt minden olyan ellenzéket, amelyre a Georgiai Álom fenyegetésként tekint. Párhuzam az ilyesmire Aljakszandr Lukasenka Fehéroroszországban, vagy Észak-Korea. Ez lenne a georgiai demokrácia vége” – véli a szakember.

Iralkli Kobakidze azonban elhárította azokat a felvetéseket, amelyek szerint az ország diktatúrába süllyedhet, és emlékeztetett, hogy Ukrajna és Moldova is tiltott be politikai pártokat anélkül, hogy felégette volna a Nyugat felé vezető hidakat. „Ugyanez fog történni Georgia esetében is” – mondta.

A lap szerint az tény, hogy a két kelet-európai ország betiltott bizonyos Moszkva-barát frakciókat az Ukrajna elleni orosz inváziót követően, de ennek ellenére továbbra is élénk többpártrendszer működik Ukrajnában és Moldovában is.

Tina Bokucsava, az Egyesült Nemzeti Mozgalom vezetője szerint a pártja betiltása irányába tett lépés azt bizonyítja, hogy a Georgiai Álom „Putyin-féle tekintélyelvű kormányzássá” vált.

A kaukázusi ország nemcsak az Európai Unióval rúgta össze a port, hanem az Egyesült Államokkal is, miután a korábbi fontos szövetségese reagált Georgia Kreml felé fordulására, és felfüggesztette a Kobakhidze által vezetett ország számára égetően szükséges finanszírozásokat.