Ukrajna bejelentette: új atomerőművet építenek az országban
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítani, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccskísérlet Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
A múlt héten az állami tulajdonban lévő Enerhoatom bejelentette, hogy új atomerőművet – a Csernyihivszki területen található csihirini atomerőművet – tervez építeni.
Ene Energoatom is preparing to implement the project for the construction of the Chyhyryn NPP
— Energoatom (@energoatom_ua) August 28, 2024
🇺🇦🏗️ ⚛ More at: https://t.co/2EqwKHfVjw#nuclearpower #nuclearnews #nuclearbuilding pic.twitter.com/kirn8qAlqH
Az RBK ukrán hírportál arról számolt be, hogy a szovjet időkben miért „állították le” a csihirini atomerőművet, reális-e egy atomerőmű építése, és mennyire célszerű.
Ukrajna 2050-ig szóló energiastratégiája előírja a nukleáris termelőkapacitás kiépítését. Ehhez az Enerhoatom új telephelyet is keres, és a legígéretesebbnek az Orbita város melletti Csihirint tartja. A tervek szerint ott egy négy blokkból álló, AP1000-es technológián alapuló atomerőművet építenének.
A vállalat szerint a múlt héten megtették az első lépést a projekt megvalósításához. Ennek oka a csihirini városi tanács döntése volt, amely érinti többek között a telekosztási projektre vonatkozó engedély kiadását és 38 hektárnyi földterület átadását az Enerhoatom használatára.
Petro Kotin, az Enerhoatom vezetője szerint Orbitát a modern szatellitvárosok mintájára kívánják újjáéleszteni.
E tervek sikeres megvalósítása jelentős beruházást jelent a háború utáni újjáépítésbe és az állam energiabiztonságának támogatásába. Az innovatív nukleáris technológiák bevezetése Ukrajnát az atomenergia vezető országává teszi, amely egyedülálló tapasztalatokkal és saját technológiai megoldásokkal rendelkezik
– tette hozzá.
Már régóta készülnek az atomerőmű tervei
Először még a 2000-es években állították azt, hogy elkészülhet az erőmű (akkor még ez orosz segítséggel ment volna végbe), de konkrét lépések nem történtek.
Ezt követően 2021-ben esett szó ismét az erőmű megépítésének szándékáról. Kotin akkoriban megjegyezte, hogy a helyi lakosok több mint fele pozitívan állt az atomenergiához, és támogatta az építkezést.
Az ok, amiért újra beszélni kezdtek a csihirini atomerőműről, az amerikai Westinghouse vállalattal kötött memorandum volt.
ennek a tervnek értelmében az AP1000-es technológián alapuló új nukleáris blokkok telepítését terveznék, és a Hmelnickiji atomerőműnek kísérleti helyszínnek kellene lennie ehhez.
Az oroszok teljes körű inváziója előtt a csihirini létesítményt ígéretesnek tartották, mivel az ország középső részén található, és a régió munkaerővel és korlátlan vízkészlettel rendelkezik. Az orosz energiafenyegetések és az energiahiány miatt a nukleáris energiatermelés ismét napirendre került.
AZ RBK azt is hangsúlyozta az atomerőmű építését illetően, hogy egy teljesen új projektről van szó, nem pedig a korábbi orosz projekt újjáélesztéséről.
Ilyen lenne az új atomerőmű
Az új atomerőművet négy, a Westinghouse AR1000 technológiáját alkalmazó erőműegységgel szerelnék fel. Az Enerhoatom tavaly decemberben írt alá megállapodást a berendezések beszerzéséről. Összesen kilenc erőműegységet terveznek, az első kettőt a Hmelnickij atomerőműben helyezik üzembe.
A III+ generációs AR1000-es nukleáris blokkokat biztonságosabbnak és jobban manőverezhetőnek tartják. Ez ma az egyik legfejlettebb technológia.
Ez lehetővé teszi az atomerőmű biztonsági rendszereinek fenntartását még áramszünet és a dízelgenerátorok vagy más áramellátó rendszerek hiánya esetén is
– mondta Petro Kotin.
Az orosz–ukrán háború fejleményeit hétfőn is percről percre követjük ebben a cikkünkben.