Kongatják a vészharangot, Oroszország módosíthatja nukleáris doktrínáját

2024.09.02. 07:06
Oroszország változtatni fog a nukleáris fegyverek használatára vonatkozó doktrínáján az ukrajnai háború nyugati nyomásra történő eszkalációja miatt – jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes vasárnap.

A jelenlegi nukleáris doktrína, amelyet Vlagyimir Putyin elnök 2020-ban rendeletben rögzített, kimondja, hogy Oroszország csak akkor vethet be atomfegyvereket, ha ellenséges nukleáris vagy az állam létét fenyegető hagyományos fegyverekkel támadják a területét. Több katonai elemző azonban sürgeti Putyint, hogy módosítsa a doktrínát a nyugati ellenségek „kijózanítása” érdekében – írja a Reuters

Putyin júniusban közölte, hogy a nukleáris doktrína olyan „élő eszköz”, amely a világ eseményeitől függően változhat.

Rjabkov vasárnapi megjegyzései az eddigi legegyértelműbb kijelentések voltak arra vonatkozóan, hogy valóban lesznek változások.

Azt mondta ugyanis, hogy „a folyamat előrehaladott állapotban van”, és szerinte a döntés összefügg nyugati ellenfeleik eszkalációs terveivel az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban.

Moszkva azzal vádolja a Nyugatot, hogy Ukrajnát felhasználva proxyháborút vív ellenük, azzal a céllal, hogy „stratégiai vereséget” okozzon Oroszországnak és feldarabolja azt. Az Egyesült Államok és szövetségesei ezt tagadják – állításuk szerint csak segíteni akarnak Ukrajnának megvédeni a hazájukat. 

Új START-szerződés? 

Mint megírtuk, Vlagyimir Putyin már júniusban is azt nyilatkozta, hogy az orosz nukleáris doktrína módosítását fontolgatja. Szergej Lavrov külügyminiszter nemrég jemeni kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatóján pedig közölte, hogy az orosz vezetés pontosítja az ország nukleáris fegyverek alkalmazásáról szóló irányelveit. A nukleáris töltetek bevetési küszöbének csökkentéséről folyamatosan zajlanak az egyeztetések, emellett fejlesztenek olyan tölteteket, amelyeknek nagyon kicsi a teljesítményük. 

Putyin kijelentései után az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács képviselője arról számolt be, hogy Washington hajlandó lenne tárgyalni az orosz atomfegyverekről az ukrán háború kérdésén kívül. Egy olyan megállapodásról szeretnének beszélni, ami a Stratégiai Fegyverzetcsökkentési Szerződés, más néven START utódja lenne. Lavrov helyettese, Szergej Rjabkov azonban azt mondta, egy új START-egyezmény csak akkor jöhetne létre, ha az amerikai vezetés felhagy oroszellenes intézkedéseivel.

Mint ismert, Oroszország „felfüggesztette” részvételét az új START-szerződésben, amely korlátozza azoknak a stratégiai robbanófejeknek a számát, amelyeket Moszkva és Washington bevetésre készen tarthat. Miután a szerződés 2026-ban lejár, a paktumot valószínűleg nem fogják megújítani.

Az orosz–ukrán háború fejleményeit hétfőn is percről percre követjük ebben a cikkünkben.