Brüsszelben továbbra is kérdéses az uniós biztosok kiléte, Magyarország kész az azonnali lépésre
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítani, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccs Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nyomást gyakorol a tagországokra, hogy jelöljenek nőket a következő ciklusra, igyekszik elkerülni a férfiak által dominált testületet. Ugyanakkor a legtöbb ország nem tett eleget a kérésnek.
Az atv.hu beszámolójában arról ír, hogy a tagállamok által benyújtott 26 jelöltből mindössze 9 női jelölt van. Orbán Viktor miniszterelnök Várhelyi Olivér eddigi bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztost jelölte újra a posztra július végén. Amennyiben az Európai Bizottság elnöke nem éri el az egyensúlyt a nemek között, akkor kénytelen lesz szembenézni a Parlamenttel, és megmagyarázni, miért nem tudta teljesíteni ígéretét.
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter a témával kapcsolatban a portálnak kiemelte, hogy lezárult a jelölési folyamat, valamennyi tagállam jelölt egy vagy több személyt a biztosi pozícióra. A következő lépés, hogy Ursula von der Leyen tájékoztatást ad a tagállamoknak az általa javasolt bizottsági kollégium összetételéről.
Ezt a javaslatot még nem kaptuk meg. Amint megkapjuk, a magyar elnökség ezt kész azonnal a tanács illetékes testületének a napirendjére tűzni, azért, hogy a biztosjelöltek meghallgatása az Európai Parlamentben minél hamarabb megtörténhessen
– összegezte Bóka János a kérdésünkre. A hírek szerint Ursula von der Leyen szeptember 11-én jelentheti be, kiket ajánl uniós biztosoknak az új, általa vezetett bizottságba.
Bóka János a napokban interjút adott az Indexnek. Itt többek között arról is beszélt, hogy
- milyen a kapcsolata Orbán Viktorral;
- hogyan kötődik Gulyás Gergelyhez és Varga Judithoz;
- miért kritizálja a magyar kormány az Európai Uniót;
- pontosan mennyi Magyarországnak járó uniós forrást nem kaptunk meg;
- illetve hogy sikeres volt-e a kormányfő békemissziója.