Oroszország megépítette a Repülő Csernobilt

2024-09-02T123652Z 1508713796 RC2BP9AP75PH RTRMADP 3 RUSSIA-NUCL
2024.09.11. 20:06
Oroszország már építi Burevesztnyik nevű kísérleti, nukleáris meghajtású cirkálórakétája − amelynek NATO-kódneve SSC–X–9 Skyfall − első telepítési helyét. A létesítmény majdnem készen van, ami arra utal, hogy az új eszköz hamarosan szolgálatba állhat a Stratégiai Rakétaerőknél.

A telephely egy nukleárisrobbanófej-tároló létesítményben található, amit a jelentések szerint Vologda–20-nak neveznek, és nagyjából 600 kilométerre van Oroszország Finnországgal és Észtországgal közös határától. Kilenc rögzített indítóállást tartalmaz, amelyek mellett rakétakezelő létesítmények és nukleárisrobbanófej-tároló bunkerek találhatók. Mivel az indítóállások, a rakéták és a robbanófejek mind ugyanazon a helyszínen vannak, valószínű, hogy a Burevesztnyik (Viharmadár) egy készenléti rakéta lesz, ami pillanatok alatt készen áll a kilövésre.

A Burevesztnyik körül jelentős a felhajtás: amerikai tisztviselők elítélték Oroszország „sugárzást okádó, nukleáris meghajtású cirkálórakétáinak” fejlesztését, és a rendszert „Repülő Csernobilnak” nevezték. A hagyományos cirkálórakétákkal ellentétben, amelyek meghajtását sugárhajtóművek adják, a Burevesztnyik egy árnyékolatlan atomreaktort használ ehhez. Ezáltal szinte korlátlan távolságra képes repülni − legalábbis elméletben.

A Burevesztnyik lenne az első ilyen típusú rakéta, amelyet ténylegesen bevetnének. Az Egyesült Államok az 1950-es és 1960-as években a Pluto projekt keretében vizsgálta a nukleáris meghajtású rakéták koncepcióját, de a projektet leállították, mivel aggályosnak tartották, hogy a rendszer veszélyt jelentene az Egyesült Államok lakosságára. Ezek az aggodalmak 2019-ben igazolódtak be, amikor teszt során felrobbant egy Burevesztnyik, és több orosz rakétakutatót megölt − írja a Foreign Policy hasábjain Decker Eveleth, a washingtoni székhelyű CNA nonprofit kutatási és elemző szervezet munkatársa, aki műholdfelvételek segítségével tanulmányozza a külföldi nukleáris fegyverek helyzetét. 

A Burevesztnyik meghajtórendszere és gyakorlatilag korlátlan hatótávolsága lehetővé teheti Oroszország számára, hogy a rakétát radikálisan új módon használja. Az Egyesült Királyság katonai hírszerzésének vezetője, James Hockenhull tábornok 2020-ban újságíróknak azt mondta, hogy Moszkva olyan nukleáris meghajtású cirkálórakéta-rendszert tesztel, aminek „globális a hatósugara, és ami váratlan irányokból is lehetővé teszi a támadást”, valamint „közel korlátlan tartózkodási időt” biztosít, vagyis a rakéta hosszú ideig repülhet egy kijelölt célpont körül, mielőtt támadna, potenciálisan akár a földet is megkerülve.

Aggodalmakat keltett, hogy Oroszország válsághelyzetben Burevesztnyik rakétákat indíthat, amelyek aztán a megfelelő parancsokra várva amerikai és NATO-célpontok közelében cirkálhatnak. Ez lehetővé tenné Moszkva számára, hogy egy támadásra vonatkozó parancs kiadása után azonnal lecsapjon, így jelentősen lerövidítve az időt, amelyet a NATO az orosz agresszióra való reagálásra tud fordítani. Egyes elemzők azt is feltételezik, hogy Oroszország a Burevesztnyikeket jelzésként átrepültethetné az európai területek felett, mielőtt visszafordítaná őket Oroszországba, amivel potenciálisan megfélemlíthetné a NATO-szövetségeseket, hogy meghátráljanak és engedjenek az orosz követeléseknek.

Korlátozott képességek

Oroszország azonban valószínűleg nem használja ilyen módon az új rakétát, mivel két tényező korlátozza képességeit és lehetséges felhasználási módjait: a hatótávolság és a láthatóság.

Az orosz védelmi minisztérium állításai ellenére – ezek szerint a rakéta hatótávolsága gyakorlatilag korlátlan – a nagy távolságokra történő repülésnek vagy a hosszú ideig tartó, egy lehetséges célpont környékén való körözésnek jelentős költségei vannak. A rakéták általában a műholdakkal való kommunikáció révén tudják meghatározni helyzetüket, de a műholdas jelek könnyen zavarhatók vagy meghamisíthatók. Annak érdekében, hogy a rakéta műholdakra való támaszkodás nélkül is működhessen, azt inerciális navigációs rendszerrel is felszerelik, ami a rakéta helyzetét a holtpont-meghatározás folyamatán keresztül azonosítja. A mechanikus gyorsulásmérők és giroszkópok segítségével a rakéta a sebesség és az irány, valamint a repülés hosszának pontos rögzítésével tudja meghatározni a helyzetét.

Idővel azonban a rakéta irányítórendszerének apró hibái súlyosbodnak, hasonlóan egy mechanikus óra pontatlanságának folyamatos növekedéséhez. Így a rakéta hosszú ideig tartó repülése nagy kockázatot jelentene, ugyanis a letérne az útvonaláról és nem találná el a célját.

Oroszország megpróbálhatná távolról irányítani rakétáit, de az orosz kommunikációs rendszerek korlátozott hatótávolsága − a föld görbületéből adódó problémával együtt − drasztikusan leszűkítené azt a területet, ahol Oroszország erre képes lenne. Nem valószínű, hogy Oroszország rakétákat tudna küldeni messze az országtól, úgy, hogy közben megbízhatóan kommunikálni tud velük. Ha Oroszország végül mégis megoldaná a távvezérlést, a rakéták akkor is sebezhetők lennének az elektronikus hadviseléssel szemben.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Burevesztnyik megnövelt hatótávolságát nem lehet kihasználni. A cirkálórakéták gyakorlatilag „eldobható repülőgépek”; a repülőgépekhez hasonlóan hatótávolságukat üzemanyag-hatékonysági tényezők határozzák meg. A magasság, amin a rakéta repül, fontos kompromisszumot jelent a hatótávolság és a felderíthetőség között. Minél magasabbra repül egy hagyományos sugárhajtóműves rakéta, annál üzemanyag-takarékosabb lesz; mivel a levegő ritkább, így kisebb a légellenállás. A nagyobb magasságban repülő cirkálórakétákat azonban a radarok is könnyebben észlelik. Ezzel szemben a magasság csökkentése lehetővé teszi, hogy a rakéták könnyebben elkerüljék azt, hogy észleljék őket, de a sűrűbb levegő miatt a sugárhajtóműveknek több üzemanyagot kell elégetniük, ami jelentősen lerövidíti a rakéták hatótávolságát. A Burevesztnyik nukleáris meghajtásának nagy előnye, hogy nem kell kompromisszumokat kötni az üzemanyag-hatékonyság és a felderíthetőség között.

Kapcsolódó
Atomfegyvert tesztelhetett Oroszország

Atomfegyvert tesztelhetett Oroszország

Az orosz elnök szerint sikerrel zárult a teszt.

Egyedülállóan ostoba fegyver

A fegyver ellentmondásos múltja és tervezési korlátai azonban kétségeket ébresztettek a Reuters által megkérdezett nyolc szakértő körében azzal kapcsolatban, hogy a fegyver bevetése megváltoztatná-e a nukleáris téteket.

A Nuclear Threat Initiative (NTI), egy nukleáris, biológiai és újonnan megjelenő technológiai kockázatok csökkentésére összpontosító érdekvédelmi csoport szerint a Burevesztnyiknek 2016 óta legalább 13 ismert tesztje van, mindössze két részleges sikerrel.

A kudarcok közé tartozik a 2019-es robbanás egy árnyékolatlan atomreaktor rosszul kivitelezett visszaszerzésekor, amit egy prototípus lezuhanását követően egy évig hagytak a Fehér-tenger fenekén „parázslani”.

Az orosz állami nukleáris ügynökség, a Roszatom közölte, hogy egy rakéta augusztus 8-i tesztelésekor öt munkatársuk meghalt. Putyin legmagasabb állami kitüntetéseket adott át özvegyeiknek, mondván, az általuk kifejlesztett fegyver páratlan a világon.

Ráadásul a nukleáris hajtómű azzal fenyeget, hogy sugárzást bocsát ki a repülési útvonala mentén, és a telepítése is balesetveszélyes, mivel megfertőzheti a környező régiót − mondta Cheryl Rofer, egy egykor amerikai atomfegyverekkel foglalkozó tudós.

A Skyfall egy egyedülállóan ostoba fegyverrendszer, egy Repülő Csernobil, ami nagyobb veszélyt jelent Oroszországra, mint más országokra

− értett egyet Thomas Countryman, az amerikai külügyminisztérium egykori vezető tisztviselője.

Pavel Podvig, az orosz atomfegyverek nemzetközileg elismert szakértője a Burevesztnyiket „politikai fegyvernek” nevezte, amit Putyin arra használt, hogy 2018-as újraválasztása előtt fenntartsa az erős ember imázsát. 

A fentieket összefoglalva a Burevesztnyik nem csodafegyver, és az általa a NATO biztonsága számára jelentett kihívások nem újak és nem is kezelhetetlenek. Papíron ijesztőnek tűnhet, de komoly használatának technikai megvalósíthatatlansága korlátozza a fenyegetést. A rakéta körüli felhajtás nagy része az orosz kardcsörtetésből ered. Ebben az összefüggésben talán az egyik legjobb dolog, amit a NATO tehet, hogy ezt a fegyvert annak nevezi, ami − terrorfegyver, nem pedig csodafegyver. Eddig legalábbis a Burevesztnyik még csak a saját tervezőit ölte meg

Kapcsolódó

A Roszatom fegyverfejlesztéssel emlékezik a meghalt nukleáris szakemberekre

A szakemberek az augusztus 8-ai tragédia idején egy új, különleges találmányon dolgoztak.

(Borítókép: Műholdfelvételen egy orosz nukleáris meghajtású cirkálórakéta feltételezett telepítési helye Vologdában 2024. szeptember 2-án. Fotó: Planet Labs PBC / Reuters)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit

A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit

Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.

március 25., 06:24

  • Külföld
Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt

Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt

Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követelte.

március 25., 06:37

  • Külföld
Lendületből tarolják le a világot Donald Trump haveri techmilliárdosai

Lendületből tarolják le a világot Donald Trump haveri techmilliárdosai

Mára zöld utat kapott a kemény kéz politikája.

március 24., 19:48

  • Külföld
Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét

Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét

Két órája repültek, mikor kiderült a baki.

március 25., 06:27

  • Címlapon
Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel

Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel

Országjáráson voltunk a volt kormányfővel.

15 perce

  • Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.

5 órája

  • Külföld
„Marokkói” kanyaróvírus-variánst találtak Brüsszel szennyvizében

„Marokkói” kanyaróvírus-variánst találtak Brüsszel szennyvizében

Hollandiában, Spanyolországban és Franciaországban is fokozódik a járvány.

március 24., 21:16

  • Külföld
Szijjártó Péter a héten az orosz kormánnyal tárgyal

Szijjártó Péter a héten az orosz kormánnyal tárgyal

Azt ugyanakkor nem árulta el, hogy Moszkva részéről ki lesz a résztvevő.

március 24., 15:06

  • Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak

Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak

A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.

március 25., 07:49

  • Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!

Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!

Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.

5 órája

  • Külföld
Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen

Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen

A szerb kormány tavaly kötött megállapodást Jared Kushner befektetési cégével.

március 25., 07:26

  • Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?

Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?

Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.

március 25., 08:51

  • Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt

Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt

A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.

március 24., 06:56

  • Külföld
Videón, ahogy egy férfi fejszével fejbe vág egy medvét Szlovákiában

Videón, ahogy egy férfi fejszével fejbe vág egy medvét Szlovákiában

Az állat meg is sérülhetett a támadásban.

március 24., 11:21

  • Külföld
Több államban is erdőtűz pusztít az Egyesült Államokban

Több államban is erdőtűz pusztít az Egyesült Államokban

A lakosság egy részét evakuálták.

március 24., 10:20

  • Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt

Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt

Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.

március 24., 07:04

  • Külföld
A gázai tűzszünetről és békéről tárgyaltak, de kevés előrehaladás történt

A gázai tűzszünetről és békéről tárgyaltak, de kevés előrehaladás történt

Izrael ismét szárazföldi hadműveletekbe kezdett a palesztin enklávéban.

március 24., 08:40

  • Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit

Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit

Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.

március 24., 07:32

  • Külföld
Donald Trump megint a grönlandiak bajszát húzogatja, ami nem tetszik a szigetországiaknak

Donald Trump megint a grönlandiak bajszát húzogatja, ami nem tetszik a szigetországiaknak

A leköszönő grönlandi kormányfő szerint az amerikaiak növelni fogják a nyomást.

március 24., 09:40

  • Külföld
26 éve támadta meg a NATO a korábbi Jugoszláviát

26 éve támadta meg a NATO a korábbi Jugoszláviát

Az áldozatok száma 1200 és 1500 fő közé tehető.

március 24., 09:17

  • Külföld
Megúszta a felelősségre vonást a megbízott dél-koreai elnök, visszakapta korábbi hivatalát

Megúszta a felelősségre vonást a megbízott dél-koreai elnök, visszakapta korábbi hivatalát

Ismét Han Dokszu Dél-Korea miniszterelnöke.

március 24., 08:27

  • Külföld
Buszmegállóba hajtott, majd lövöldözött egy férfi Izraelben

Buszmegállóba hajtott, majd lövöldözött egy férfi Izraelben

Egy ember meghalt, egy katonát pedig megsebesített.

március 24., 13:31