- Külföld
- oroszország
- hadsereg
- rakéta
- csodafegyver
- nukleáris fegyver
- burevesztnyik
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- ukrajna
Oroszország megépítette a Repülő Csernobilt

További Külföld cikkek
- Transzfóbia és homofóbia vádjával rúgtak ki az iskolából egy kisgyereket Angliában
- Leégett Olaszországban egy Tesla-üzlet, még nem biztos, hogy gyújtogatás történt
- Új KRESZ-tábla jelent meg Európában, amit nem kötelező betartani
- Tragédia Spanyolországban, öten meghaltak egy bányarobbanásban
- Határozott választ ígér Irán egy amerikai támadás esetén
A telephely egy nukleárisrobbanófej-tároló létesítményben található, amit a jelentések szerint Vologda–20-nak neveznek, és nagyjából 600 kilométerre van Oroszország Finnországgal és Észtországgal közös határától. Kilenc rögzített indítóállást tartalmaz, amelyek mellett rakétakezelő létesítmények és nukleárisrobbanófej-tároló bunkerek találhatók. Mivel az indítóállások, a rakéták és a robbanófejek mind ugyanazon a helyszínen vannak, valószínű, hogy a Burevesztnyik (Viharmadár) egy készenléti rakéta lesz, ami pillanatok alatt készen áll a kilövésre.
A Burevesztnyik körül jelentős a felhajtás: amerikai tisztviselők elítélték Oroszország „sugárzást okádó, nukleáris meghajtású cirkálórakétáinak” fejlesztését, és a rendszert „Repülő Csernobilnak” nevezték. A hagyományos cirkálórakétákkal ellentétben, amelyek meghajtását sugárhajtóművek adják, a Burevesztnyik egy árnyékolatlan atomreaktort használ ehhez. Ezáltal szinte korlátlan távolságra képes repülni − legalábbis elméletben.
A Burevesztnyik lenne az első ilyen típusú rakéta, amelyet ténylegesen bevetnének. Az Egyesült Államok az 1950-es és 1960-as években a Pluto projekt keretében vizsgálta a nukleáris meghajtású rakéták koncepcióját, de a projektet leállították, mivel aggályosnak tartották, hogy a rendszer veszélyt jelentene az Egyesült Államok lakosságára. Ezek az aggodalmak 2019-ben igazolódtak be, amikor teszt során felrobbant egy Burevesztnyik, és több orosz rakétakutatót megölt − írja a Foreign Policy hasábjain Decker Eveleth, a washingtoni székhelyű CNA nonprofit kutatási és elemző szervezet munkatársa, aki műholdfelvételek segítségével tanulmányozza a külföldi nukleáris fegyverek helyzetét.
A Burevesztnyik meghajtórendszere és gyakorlatilag korlátlan hatótávolsága lehetővé teheti Oroszország számára, hogy a rakétát radikálisan új módon használja. Az Egyesült Királyság katonai hírszerzésének vezetője, James Hockenhull tábornok 2020-ban újságíróknak azt mondta, hogy Moszkva olyan nukleáris meghajtású cirkálórakéta-rendszert tesztel, aminek „globális a hatósugara, és ami váratlan irányokból is lehetővé teszi a támadást”, valamint „közel korlátlan tartózkodási időt” biztosít, vagyis a rakéta hosszú ideig repülhet egy kijelölt célpont körül, mielőtt támadna, potenciálisan akár a földet is megkerülve.
Aggodalmakat keltett, hogy Oroszország válsághelyzetben Burevesztnyik rakétákat indíthat, amelyek aztán a megfelelő parancsokra várva amerikai és NATO-célpontok közelében cirkálhatnak. Ez lehetővé tenné Moszkva számára, hogy egy támadásra vonatkozó parancs kiadása után azonnal lecsapjon, így jelentősen lerövidítve az időt, amelyet a NATO az orosz agresszióra való reagálásra tud fordítani. Egyes elemzők azt is feltételezik, hogy Oroszország a Burevesztnyikeket jelzésként átrepültethetné az európai területek felett, mielőtt visszafordítaná őket Oroszországba, amivel potenciálisan megfélemlíthetné a NATO-szövetségeseket, hogy meghátráljanak és engedjenek az orosz követeléseknek.
Korlátozott képességek
Oroszország azonban valószínűleg nem használja ilyen módon az új rakétát, mivel két tényező korlátozza képességeit és lehetséges felhasználási módjait: a hatótávolság és a láthatóság.
Az orosz védelmi minisztérium állításai ellenére – ezek szerint a rakéta hatótávolsága gyakorlatilag korlátlan – a nagy távolságokra történő repülésnek vagy a hosszú ideig tartó, egy lehetséges célpont környékén való körözésnek jelentős költségei vannak. A rakéták általában a műholdakkal való kommunikáció révén tudják meghatározni helyzetüket, de a műholdas jelek könnyen zavarhatók vagy meghamisíthatók. Annak érdekében, hogy a rakéta műholdakra való támaszkodás nélkül is működhessen, azt inerciális navigációs rendszerrel is felszerelik, ami a rakéta helyzetét a holtpont-meghatározás folyamatán keresztül azonosítja. A mechanikus gyorsulásmérők és giroszkópok segítségével a rakéta a sebesség és az irány, valamint a repülés hosszának pontos rögzítésével tudja meghatározni a helyzetét.
Idővel azonban a rakéta irányítórendszerének apró hibái súlyosbodnak, hasonlóan egy mechanikus óra pontatlanságának folyamatos növekedéséhez. Így a rakéta hosszú ideig tartó repülése nagy kockázatot jelentene, ugyanis a letérne az útvonaláról és nem találná el a célját.
Oroszország megpróbálhatná távolról irányítani rakétáit, de az orosz kommunikációs rendszerek korlátozott hatótávolsága − a föld görbületéből adódó problémával együtt − drasztikusan leszűkítené azt a területet, ahol Oroszország erre képes lenne. Nem valószínű, hogy Oroszország rakétákat tudna küldeni messze az országtól, úgy, hogy közben megbízhatóan kommunikálni tud velük. Ha Oroszország végül mégis megoldaná a távvezérlést, a rakéták akkor is sebezhetők lennének az elektronikus hadviseléssel szemben.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Burevesztnyik megnövelt hatótávolságát nem lehet kihasználni. A cirkálórakéták gyakorlatilag „eldobható repülőgépek”; a repülőgépekhez hasonlóan hatótávolságukat üzemanyag-hatékonysági tényezők határozzák meg. A magasság, amin a rakéta repül, fontos kompromisszumot jelent a hatótávolság és a felderíthetőség között. Minél magasabbra repül egy hagyományos sugárhajtóműves rakéta, annál üzemanyag-takarékosabb lesz; mivel a levegő ritkább, így kisebb a légellenállás. A nagyobb magasságban repülő cirkálórakétákat azonban a radarok is könnyebben észlelik. Ezzel szemben a magasság csökkentése lehetővé teszi, hogy a rakéták könnyebben elkerüljék azt, hogy észleljék őket, de a sűrűbb levegő miatt a sugárhajtóműveknek több üzemanyagot kell elégetniük, ami jelentősen lerövidíti a rakéták hatótávolságát. A Burevesztnyik nukleáris meghajtásának nagy előnye, hogy nem kell kompromisszumokat kötni az üzemanyag-hatékonyság és a felderíthetőség között.
Atomfegyvert tesztelhetett Oroszország
Az orosz elnök szerint sikerrel zárult a teszt.
Egyedülállóan ostoba fegyver
A fegyver ellentmondásos múltja és tervezési korlátai azonban kétségeket ébresztettek a Reuters által megkérdezett nyolc szakértő körében azzal kapcsolatban, hogy a fegyver bevetése megváltoztatná-e a nukleáris téteket.
A Nuclear Threat Initiative (NTI), egy nukleáris, biológiai és újonnan megjelenő technológiai kockázatok csökkentésére összpontosító érdekvédelmi csoport szerint a Burevesztnyiknek 2016 óta legalább 13 ismert tesztje van, mindössze két részleges sikerrel.
A kudarcok közé tartozik a 2019-es robbanás egy árnyékolatlan atomreaktor rosszul kivitelezett visszaszerzésekor, amit egy prototípus lezuhanását követően egy évig hagytak a Fehér-tenger fenekén „parázslani”.
Az orosz állami nukleáris ügynökség, a Roszatom közölte, hogy egy rakéta augusztus 8-i tesztelésekor öt munkatársuk meghalt. Putyin legmagasabb állami kitüntetéseket adott át özvegyeiknek, mondván, az általuk kifejlesztett fegyver páratlan a világon.
Ráadásul a nukleáris hajtómű azzal fenyeget, hogy sugárzást bocsát ki a repülési útvonala mentén, és a telepítése is balesetveszélyes, mivel megfertőzheti a környező régiót − mondta Cheryl Rofer, egy egykor amerikai atomfegyverekkel foglalkozó tudós.
A Skyfall egy egyedülállóan ostoba fegyverrendszer, egy Repülő Csernobil, ami nagyobb veszélyt jelent Oroszországra, mint más országokra
− értett egyet Thomas Countryman, az amerikai külügyminisztérium egykori vezető tisztviselője.
Pavel Podvig, az orosz atomfegyverek nemzetközileg elismert szakértője a Burevesztnyiket „politikai fegyvernek” nevezte, amit Putyin arra használt, hogy 2018-as újraválasztása előtt fenntartsa az erős ember imázsát.
A fentieket összefoglalva a Burevesztnyik nem csodafegyver, és az általa a NATO biztonsága számára jelentett kihívások nem újak és nem is kezelhetetlenek. Papíron ijesztőnek tűnhet, de komoly használatának technikai megvalósíthatatlansága korlátozza a fenyegetést. A rakéta körüli felhajtás nagy része az orosz kardcsörtetésből ered. Ebben az összefüggésben talán az egyik legjobb dolog, amit a NATO tehet, hogy ezt a fegyvert annak nevezi, ami − terrorfegyver, nem pedig csodafegyver. Eddig legalábbis a Burevesztnyik még csak a saját tervezőit ölte meg.
A Roszatom fegyverfejlesztéssel emlékezik a meghalt nukleáris szakemberekre
A szakemberek az augusztus 8-ai tragédia idején egy új, különleges találmányon dolgoztak.
(Borítókép: Műholdfelvételen egy orosz nukleáris meghajtású cirkálórakéta feltételezett telepítési helye Vologdában 2024. szeptember 2-án. Fotó: Planet Labs PBC / Reuters)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Áttörés a tűzszünetben, Ukrajna és Oroszország is elfogadta a megállapodást
március 25., 06:07
- Külföld
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit
Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.
március 25., 06:24
- Külföld
Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt
Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követelte.
március 25., 06:37
- Mindeközben
Schmuck Andor A Nagy Duettből való kiesése után vallotta be, hogy súlyos betegséggel küzd: „Elkezdődhet az életmentő kezelésem”
27 perce
- Külföld
25 százalékos vámot vetne ki azokra az országokra Donald Trump, amelyek Venezuelától vásárolnának olajat
Konfliktus adódhatott a két állam között.
március 24., 20:34
- Külföld
Lendületből tarolják le a világot Donald Trump haveri techmilliárdosai
Mára zöld utat kapott a kemény kéz politikája.
március 24., 19:48
- Külföld
Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét
Két órája repültek, mikor kiderült a baki.
március 25., 06:27
- Címlapon
Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel
Országjáráson voltunk a volt kormányfővel.
15 perce
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
5 órája
- Külföld
„Marokkói” kanyaróvírus-variánst találtak Brüsszel szennyvizében
Hollandiában, Spanyolországban és Franciaországban is fokozódik a járvány.
március 24., 21:16
- Külföld
Szijjártó Péter a héten az orosz kormánnyal tárgyal
Azt ugyanakkor nem árulta el, hogy Moszkva részéről ki lesz a résztvevő.
március 24., 15:06
- Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak
A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.
március 25., 07:49
- Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!
Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.
5 órája
- Mindeközben
Egy fiatal nő azzal spórol, hogy mindössze egy fürdőszobát bérel albérletként, sokkoló, mennyiért bérli
3 órája
- Címlapon
Új KRESZ-tábla jelent meg Európában, amit nem kötelező betartani
Egy tábla, ami csak javasol.
42 perce
- Mindeközben
Elindultak Malajziába az Ázsia Expressz új évadának szereplői, ez a nyolc pár vág bele a kalandreality-be
4 órája
- Külföld
Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen
A szerb kormány tavaly kötött megállapodást Jared Kushner befektetési cégével.
március 25., 07:26
- Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?
Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.
március 25., 08:51
- Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt
A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.
március 24., 06:56
- Mindeközben
Sydney Sweeney románca tartja lázban a fél világot, ebbe a kollégájába szerethetett bele
5 órája
- Mindeközben
Molnár Anikó megmutatta a titokzatos pincét, ahol lakik, de nem nevezhető szegényesnek
6 órája
- Külföld
Szürreális jelenetek a bolgár ötös lottón: olyan számot húztak ki, amelyet nem lehetett volna
Utána újra kellett húzni.
március 24., 12:56
- Külföld
Videón, ahogy egy férfi fejszével fejbe vág egy medvét Szlovákiában
Az állat meg is sérülhetett a támadásban.
március 24., 11:21
- Külföld
Több államban is erdőtűz pusztít az Egyesült Államokban
A lakosság egy részét evakuálták.
március 24., 10:20
- Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt
Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.
március 24., 07:04
- Mindeközben
Alekosz öccse kinézte magának Kiara Lordot, nyilvánosan tett neki ajánlatot egy bizarr randiról
7 órája
- Külföld
A gázai tűzszünetről és békéről tárgyaltak, de kevés előrehaladás történt
Izrael ismét szárazföldi hadműveletekbe kezdett a palesztin enklávéban.
március 24., 08:40
- Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit
Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.
március 24., 07:32
- Külföld
Donald Trump megint a grönlandiak bajszát húzogatja, ami nem tetszik a szigetországiaknak
A leköszönő grönlandi kormányfő szerint az amerikaiak növelni fogják a nyomást.
március 24., 09:40
- Külföld
26 éve támadta meg a NATO a korábbi Jugoszláviát
Az áldozatok száma 1200 és 1500 fő közé tehető.
március 24., 09:17
- Mindeközben
Fenyvesi Barna azzal állt elő, hogy exmenyasszonya, Nemazalány több magyar zenésszel is megcsalta
9 órája
- Mindeközben
Bokszringre cserélte a kifutót egy szépségkirálynő, miután megelégelte, hogy tévesen ítélik meg a külseje alapján
10 órája
- Külföld
Megúszta a felelősségre vonást a megbízott dél-koreai elnök, visszakapta korábbi hivatalát
Ismét Han Dokszu Dél-Korea miniszterelnöke.
március 24., 08:27
- Külföld
Leégett Olaszországban egy Tesla-üzlet, még nem biztos, hogy gyújtogatás történt
Tizenhét autó semmisült meg a tűzben.
7 perce
- Külföld
Tovább forrong Isztambul, ezrek vonultak utcára a letartóztatott polgármester miatt
március 24., 06:34
- Külföld
Buszmegállóba hajtott, majd lövöldözött egy férfi Izraelben
Egy ember meghalt, egy katonát pedig megsebesített.
március 24., 13:31