- Külföld
- háború
- oroszország
- ukrajna
- vlagyimir putyin
- rendelet
- elnök
- orosz hadsereg
- létszámnövelés
- mozgósítás
- béke
Vlagyimir Putyint meglepő döntést hozott, rengeteg új fegyveres érkezhet az orosz hadseregbe
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Az orosz elnök rendelete egy kormányzati honlapon jelent meg. Vlagyimir Putyin ebben a rendeletben azt írta elő, hogy:
- Az orosz hadsereg teljes létszámát (beleértve ebbe a katonaságnál dolgozó, de nem fegyveres alkalmazottakat is) 2 389 130 főre kell emelni
- Ezenkívül 1,5 millió főre kell növelni az aktív fegyveresek számát.
- Mindezt pedig alig két és fél hónapon belül, 2024. december 1-jére már meg kell valósítani.
A TASZSZ hírügynökség ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az orosz elnök tavaly, 2023. december 1-jére vonatkozóan is kiadott egy hasonló rendeletet. Abban a dokumentumban a hadsereg teljes létszámát még 2 209 130 főben, az aktív fegyveres erőkét pedig 1,32 millió főben írták elő. Vagyis
az orosz elnök most arról rendelkezett, hogy a tavalyihoz képest 180 ezer fővel kell növelni az aktív fegyveres erők létszámát.
Mindez azt jelenti, hogy 13,64 százalékkal nőne az aktív fegyveres erők létszáma. A hadsereg létszámának újabb, ilyen mértékben történő növelése december 1-től egyértelműen azt jelezheti, hogy az orosz elnök jelen állás szerint egyáltalán nem számol azzal, hogy tűzszünet vagy béke lehetne az ukrajnai konfliktusban, legalábbis rövid távon semmiképp.
Nem mellékes, hogy a tavaly decemberi rendeletnél is jelentős, 170 ezer fős létszámnövelést írtak elő, és azt megelőzően is volt már egy 137 ezer fős létszámemelés a hadseregnél, az invázió kezdete után.
De honnan lesz ennyi katona?
A mostani rendeletben Vlagyimir Putyin azt is előírta, hogy a létszámnöveléshez a védelmi tárcának a központi költségvetés terhére biztosítania kell a szükséges anyagi forrásokat.
Az viszont nem egyértelmű, hogy pontosan milyen módon tervezi elérni az orosz elnök azt, hogy 180 ezerrel több aktív fegyverese legyen a hadseregnek – pláne úgy, hogy közben az Ukrajnában küzdő orosz katonák közül a tavalyi év vége óta nem kevesen meghaltak vagy harcképtelenné váltak (a veszteségekre vonatkozóan nincsenek pontos adatok, de az még az óvatosabb, nyilvános információkon alapuló becslések alapján is kijelenthető, hogy a szám akkor is több tízezres nagyságrendű lehetett, ha csak a 2023. december 1. óta eltelt időszakot nézzük).
Az elnöki döntést kommentálva Andrej Kolesznyik, a törvényhozás (Állami Duma) védelmi bizottságának tagja megjegyezte, hogy komoly és hosszú távú munka eredményeként döntöttek erről, és hogy „a számításokat a modern realitások figyelembevételével” végezték el. Hozzátette: úgy véli, hogy ezt az intézkedést „azoknak a harci műveleteknek a tapasztalatai alapján fogadták el, amelyekben az Orosz Föderáció fegyveres erői részt vettek”.
Mindeközben Andrej Kartapolov, a védelmi bizottság elnöke elmondta, hogy az aktív csapatok létszámának növelése része annak a tervnek, amely a fegyveres erők átalakítására és fokozatos növelésére irányul annak érdekében, hogy megfeleljenek a jelenlegi nemzetközi helyzetnek és „korábbi külföldi partnereink” viselkedésének.
Most például új struktúrákat és katonai egységeket kell kialakítanunk, hogy garantáljuk a biztonságot északnyugaton, mivel Finnország, amellyel határosak vagyunk, csatlakozott a NATO-blokkhoz
– mondta Kartapolov az orosz törvényhozás saját kiadványának nyilatkozva.
Azzal kapcsolatban, hogy milyen forrásokból oldanák meg a létszámnövekedést, a RIA Novosztyi állami hírügynökség két megjegyzést tett a Putyin döntéséről beszámoló cikkben:
- Az Orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, Dmitrij Medvegyev korábban azt közölte, hogy a 2024-es év első felében mintegy 190 ezer állampolgár kötött szerződést az orosz védelmi minisztériummal (bár Medvegyev már az utóbbi 1-2 évben is több százezres számokat mondott be ezzel kapcsolatban – tavaly decemberben például arról beszélt, hogy 452 ezer főt vettek fel a hadseregbe).
- És azt is megjegyezték, hogy Putyin szeptember elején azt mondta: az ukrán hadsereg Kurszki területre történt bevonulása után ugrásszerűen megnőtt azoknak a száma, akik szerződést írnának alá a hadsereggel (bár az orosz elnök nem mondott konkrétumot ezzel kapcsolatban).
Megoldás lehetne a létszámnövelésre még az is, ha egy újabb, a 2022. őszihez hasonló mozgósítást rendelnének el Oroszországban. A Kreml azonban mostanáig óvakodott egy ilyen lépéstől, és a jelek szerint továbbra is az önkéntes, szerződéses állományra akarnak támaszkodni az Ukrajna elleni harcokban.
A világ második legnagyobb hadserege lehet az orosz?
Azt már a Lenta.ru orosz portál tette hozzá az elnök döntésével kapcsolatban, hogy
ha valóban 1,5 millióra növelik az aktív fegyveresek számát, akkor azzal az orosz hadsereg a világ második legnagyobbja lehet ebben a kategóriában.
Ezzel kapcsolatban a Global Firepower katonai portál adataira hivatkoztak, aminek a legutóbbi kimutatásában – az aktív katonai erő létszámát tekintve – a világ legnagyobb hadserege a kínai (2 035 000 fő) volt, őket követte India (1 455 000 fő), az Egyesült Államok (1 328 000 fő), Észak-Korea (1 320 000 fő) és Oroszország (szintén 1 320 000 fő). Az 1,5 milliós létszám ennek tükrében a második helyre repítené az oroszokat, legalábbis akkor, ha a többi versenyző nem hajtana végre nagyobb változtatást.
Később egyébként a Reuters hírügynökség szintén azt jelezte előre a saját beszámolójában, hogy a 180 ezer fős emeléssel az orosz lehet a világ 2. legnagyobb hadserege – bár ők nem a Global Firepowerre, hanem az International Institute for Strategic Studies (IISS) adataira hivatkozva írták ugyanezt.
Van, aki kétségbe vonja, hogy tényleg megtörténik a bővítés
Dara Massicot, a Carnegie Endowment for International Peace kutatóközpont orosz hadsereggel foglalkozó szakértője megkérdőjelezte, hogy Moszkva kész-e kifizetni az aktív katonák létszámnövelésének árát.
„Vannak módszerek egy 1,5 millió fős állandó haderő személyi állományának összeállításához, de a Kremlnek ezek nem fognak tetszeni […]. Tényleg képesek növelni a védelmi költségvetést olyan mértékben, hogy fenntartsák a hadsereg ellátását ÉS még ezt a követelményt is teljesítsék?” – írta egy közösségi médiás posztban.
Megjegyezte: Moszkva e cél eléréséhez meghozhatná azt a népszerűtlen és nehéz döntést, hogy bővítenék a sorkatonaság létszámát, vagy változtatnának a törvényeken oly módon, hogy több nő dolgozhasson a hadseregben.
Figyeljük a jeleket azzal kapcsolatban, hogy ez egy valódi kezdeményezés lesz-e a toborzásra és a létszámbővítésre, vagy pedig csak egyfajta show-műsor mások megfélemlítésére. A jelenlegi önkéntesi módszer működik, de vannak nehézségei. Ez [a létszámbővítés – a szerk.] több kiadást/nehézséget jelent
– foglalta össze véleményét a szakértő.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin 2024. szeptember 11-én. Fotó: Alexander Kazakov / Reuters)