18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Ma már a világ egyik legveszélyesebb országa fizeti a Pokol angyalait

GettyImages-89612278
2024.09.20. 06:15

Irán – más államokhoz hasonlóan – egyre inkább arra támaszkodik, hogy Nyugaton helyi bűnözőkkel végeztesse el a piszkos munkát és merényleteket kövessenek el az otthonról elmenekült ellenzéki személyiségek ellen. Úgy tűnik, ez így egyszerűbb és olcsóbb, mintha a titkosszolgálatok beépített emberei végeznék el a műveleteket.

Magas rangú biztonsági tisztviselők a The Washington Postnak elmondták, hogy a kormányok által alkalmazott helyi bűnözők még nehezebbé tették azoknak a védelmét, akik az autokráciákból az Egyesült Államokban vagy Európában kerestek menedéket. Azok a biztonsági szolgálatok, amelyek korábban az orosz katonai elhárítás (GRU) vagy az iráni Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) ügynökeinek felkutatására összpontosítottak, most azzal szembesülnek, hogy a megbízó idegen kormányok ma már a nyugati társadalomba mélyen beágyazott bűnözői hálózatoknak adnak át – gyakran titkosított csatornákon keresztül – tervezeteket a műveletekről. 

Az elmúlt évekből bizonyítékok vannak arra, hogy Irán gyilkosságokat és emberrablásokat szervezett ki a Hells Angels, azaz a Pokol angyalai motorosbandának, az orosz maffiának, egy iráni kábítószer-kereskedő által vezetett szindikátusnak és más erőszakos bűnözői csoportoknak Skandináviától Dél-Amerikáig.

Az alvilágból felbérelt bérgyilkosok segítségével Irán a lap által feldolgozott interjúk és feljegyzések szerint merényletet követett el vagy tervezett elkövetni egy Marylandben álnéven élő volt iráni katonatiszt, egy Brooklynban, száműzetésben élő amerikai iráni újságíró, egy svájci nőjogi aktivista, németországi LMBTQ+-aktivisták az Iran International nevű londoni emigráns iráni hírcsatorna legalább öt újságírója, valamint fél tucat más országban élő disszidens és rendszerkritikus ellen.

Más országok is elkezdték átvenni ezt a stratégiát. Amerikai és kanadai tisztviselők szerint India biztonsági szolgálatai bűnözői csoportokat alkalmaztak, hogy tavaly Kanadában megöljenek egy szikh aktivistát, egy másikat pedig New Yorkban. Oroszország, amely hagyományosan saját ügynökeire szokott támaszkodni az ilyen merényletek esetén, tavaly a spanyolországi maffia tagjaihoz fordult, hogy megöljenek egy pilótát, aki Ukrajnába disszidált.

Felbérelni a Pokol angyalait

Irán legalább öt bűnszövetkezetnek szervezett ki gyilkosságokat és emberrablásokat. Ennek a hálózatnak a középpontjában egy iráni heroincsempész banda főnöke, Naji Sarifi Zindasti áll.

Az idén nyilvánosságra hozott amerikai vádemelések olyan rendszert vázolnak fel, amelyben Zindashti 350 ezer dolláros szerződést kötött két kanadai Hells Angels-taggal egy iráni disszidens és felesége megölésére, akik hamis személyazonossággal éltek Marylandben.

A Pokol angyalai a legismertebb amerikai motoros banda, amely különböző, egymással lazán kapcsolódó helyi fiókszervezetekből áll. A bandát még az 1940-es évek végén alapították és az 1960-as években tett szert komolyabb ismertségre az amerikai ellenkultúra körében. 

A Hells Angels tagjai közül sokan részt vesznek a szervezett bűnözésben, például a kábítószer-kereskedelemben, és gyakran keverednek erőszakos konfliktusokba. Emiatt számos nemzetközi hírszerző ügynökség, köztük az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma, a Kanadai Bűnügyi Hírszerző Szolgálat, az Ausztrál Szövetségi Rendőrség és az Europol szervezett bűnözői hálózatként kezeli a csoportosulást. 

A leendő bérgyilkosok titkosított szöveges üzenetekben beszéltek arról, hogy ügyfelük ragaszkodott ahhoz, hogy a gyilkosságot szimbolikusan hajtsák végre. Az egyikük biztosította a másikat, hogy „gondoskodik róla, hogy legalább a fél tárat beleüríti a fickó fejébe” – áll a vádiratban, és hozzátette: „leszakítjuk a fejét”.

A kiszemelt disszidens nevét nem hozták nyilvánosságra, de amerikai tisztviselők szerint az illető az 1979-es forradalom után létrehozott Iszlám Forradalmi Gárdában (IRGC), a közvetlenül az iráni legfelsőbb vezető alá rendelt fegyveres testületben szolgált tisztként, majd a CIA informátora lett.

A tisztviselők szerint az iszlám teokrácia és a hírhedt motoros banda közötti furcsa partnerséget részben a szükségszerűség vezérelte, ugyanis az amerikai biztonsági ügynökségek számos komoly erőt fordítottak arra, hogy megakadályozzák Iránt abban, hogy ügynököket küldjön az Egyesült Államokba.

A Pokol angyalainak azonban országszerte vannak szervezetei és Kanada kábítószer-kereskedelmét is részben kézben tartják. Már korábban is voltak kapcsolatok Irán és a Hells Angels között. Egy másik összeesküvésben Irán a banda egyik német tagját, Ramin Yektaparast, aki Teheránba menekült a gyilkossági vádak elől, használta fel egy esseni zsinagóga felrobbantásának megszervezésére.

A marylandi merényletterv főszereplője egy Damion Ryan nevű bandatag volt, akit a bírósági feljegyzések szerint Kanadában többször is elítéltek kábítószer-kereskedelem, testi sértés, rablás és betörés miatt. Az iratokban olyan álnevek szerepelnek, mint „Berserker” és „Mr. Wolf”.

A 43 éves Ryan egy fiatalabb Hells Angels-tagot, a 29 éves Adam R. Pearsont bérelte fel, aki Minneapolisban bujkált, mert Kanadában gyilkossággal vádolták. Az amerikai vádirat szerint 2021 márciusára a páros megegyezett egy hat számjegyű vérdíjban, és Zindasti fotókat és térképeket küldött nekik, valamint egy 20 ezer dolláros előleget. Nem világos, hogy Iránnak hogyan sikerült azonosítania a disszidens tartózkodási helyét.

Aztán, amikor az utolsó szakaszába lépett, a cselekmény elakadt. A vádirat nem ad magyarázatot arra, hogy Pearson miért nem utazott Marylandbe, de még ugyanabban a hónapban az európai biztonsági szolgálatok olyan áttörést értek el, amely az egész világon végigsöpört a bűnszövetkezeteken.

A titkosított üzenetek vezették célba a hatóságokat

Zindasti és a két Hells Angels-tag a Sky ECC nevű titkosított üzenetküldő szolgáltatáson keresztül levelezett egymással. A 2008-ban egy vancouveri székhelyű vállalat által bevezetett rendszer a bűnszövetkezetek egyik fő kommunikációs eszközévé vált azáltal, hogy a közönséges mobiltelefonokat gyakorlatilag áthatolhatatlan eszközökké alakította át, hatástalanítva azok kameráit, mikrofonjait és GPS-nyomkövetőit, miközben egy külön gombot is beépített a terhelő adatok törléséhez.

2021 elejére azonban a belga és holland biztonsági szolgálatok megtalálták a módját, hogy feltörjék a hálózat biztonsági kódjait. Március 9-én a belga rendőrség több száz razziát hajtott végre, több tucat feltételezett bűnözőt tartóztatott le és 17 tonna kokaint foglalt le. A Belgiumban és Hollandiában őrizetbe vettek között voltak a Hells Angels tagjai is.

Az amerikai tisztviselők szerint a marylandi merénylettervre akkor figyeltek fel, amikor a nyomozók a Sky ECC tárházát szűrték át. Pearsont az FBI Minnesotában tartóztatta le és adta ki Kanadának. 2022 februárjában Ryant is letartóztatták az ottawai házában tartott razziakor, ahol a hatóságok fegyvereket, testpáncélt és nagyjából 95 ezer dollár készpénzt találtak.

(Borítókép: Egy Hells Angels-tag tetoválása 2009. augusztus 5-én. Fotó: Christopher Furlong / Getty Images)

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport