Eltűnt a norvég férfi, aki szintén érintett a Libanonban felrobbant csipogók ügyében
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Libanonban a héten több ezer ember megsérült, és legalább húszan meghaltak, miután egyszerre, nagy számban robbantak fel a Hezbollah terrorszervezet által használt kommunikációs eszközök. Korábban már kiderült, hogy az ügyben érintett egy Budapesten működő cég, a BAC Consulting Kft., valamint egy bolgár vállalat is. Az utóbbi cég norvég tulajdonosa a libanoni események óta eltűnt – írja a 24.hu a norvég VG beszámolója alapján.
A férfi kedden felszállt egy Oslóból Bostonba tartó repülőgépre, ahol egy konferencián vett volna részt munkáltatója megbízásából. Azóta azonban nem jelentkezett be az eseményre, és nem tudják elérni semmilyen módon.
„Mindent megteszünk, hogy kiderítsük, mi történt” – nyilatkozta a norvég VG-nek a férfi főnöke. Ő volt az, aki értesítette a hatóságokat, miután egy amerikai újságírótól megtudta, hogy munkavállalója kapcsolatban állhat a robbanásokkal. A férfi utoljára szerdán adott életjelet magáról, amikor egy munkával kapcsolatos e-mailt küldött egyik kollégájának.
Egyelőre nem tisztázott, milyen mértékben vett részt a férfi a kommunikációs eszközök eladásában. A norvég hírszerzés egyik tisztje újságírói kérdésre elmondta, hogy a férfi soha nem járt Bulgáriában, ahol cégét bejegyezte; a szükséges dokumentumokat az oslói bolgár konzulátuson írta alá. Jelenleg az a gyanú, hogy a vállalkozás fedőcégként működött a szállítási láncban.
A másik érintett vállalat, a magyarországi BAC Consulting Kft. 2022-ben alakult, és üzletviteli, valamint vezetési tanácsadással foglalkozik. Székhelye a zuglói Szőnyi úton található, ahonnan csak a postai küldeményeit továbbítják, irodái nincsenek.
Ez áll a csipogók felrobbanásának hátterében
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Libanonban és Szíriában a kedd délutáni csúcsforgalomban, amikor az üzletek zsúfolva voltak emberekkel, és az utcákon komoly forgalom hömpölygött, egyszerre szólalt meg több ezer személyi hívó.
Szemtanúk szerint mintegy tíz másodpercig jeleztek a készülékek, majd felrobbantak. Sok volt a szemsérült, mert amikor megszólalt a csipogó, többen az arcukhoz közel emelték, hogy elolvassák a szöveges üzenetet, és megnyomták az elnémító gombot, ami szintén aktiválta a detonátort: mintegy 3 ezer csipogó robbant fel nagyjából egy időben Libanon Hezbollah ellenőrizte területén és Szíriában.
Kilencen meghaltak, köztük egy gyermek, és több mint 2750 ember sebesült meg, közülük 170 állapota válságos. Ugyancsak megsérült az akcióban Irán libanoni nagykövete is. A Hezbollah elismerte, hogy a távirányításos támadásban nyolc emberüket vesztették el, és bosszút ígértek.
A nyugati sajtóhírek szerint a magyarországi székhelyű BAC Consulting a tajvani Gold Apollo megbízásából gyártotta a Libanonban és Szíriában felrobbant csipogókat. A műveletet ismerő források azt állítják, hogy a céget kifejezetten azért hozták létre, hogy a Hezbollahot rábírják, hogy tőlük vásároljanak kommunikációs eszközöket. Elmondásuk szerint legalább két másik fedőcéget is létrehoztak, hogy elfedjék a csipogók valódi készítőinek, vagyis az izraeli hírszerző tiszteknek a személyazonosságát.
Az NBC elérte a magyar cég vezetőjét, Cristiana Bársony-Arcidiaconót, aki megerősítette, hogy cége a Gold Apollóval dolgozott együtt. Amikor a személyhívókról és a robbanásokról kérdezték, azt felelte, hogy
nem én gyártottam, én csak közvetítő vagyok.
A kormány később reagált a hírre. Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, kormánybiztos, nemzetközi szóvivő elmondta, hogy a magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő vállalat, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a hivatkozott eszközök pedig sohasem jártak Magyarországon, valamint kiemelte, hogy Magyarország vonatkozásában az ügy nemzetbiztonsági kockázatot nem jelent.
A Telex megkereste az Alkotmányvédelmi Hivatalt is, ahol közölték, hogy nem áll titkosszolgálati védelem alatt Cristiana Bársony-Arcidiacono, a libanoni robbantásokkal összefüggésbe hozott BAC Consulting Kft. tulajdonosa.