Betegszabadságon lévő alkalmazottak otthonába küldött ellenőröket a Tesla
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
A Tesla németországi elektromosautó-gyárának egyik igazgatója ellenőröket küldött az üzem betegszabadságon lévő munkavállalóinak otthonába – írta pénteki cikkében a The Guardian. Elon Musk amerikai központú autógyártó vállalatának lépése felháborodást váltott ki az IG Metall szakszervezetben, amely a Berlin-Brandenburgban működő gigaüzem 12 000 dolgozójának egy részét képviseli.
Az IG Metall tiltakozást indított a Tesla németországi gyárában kialakult „indokolatlanul” hosszú munkaidővel járó kemény munkakörülmények, valamint a rossz egészségügyi és biztonsági előírások ellen. „A gyár szinte minden területéről érkező munkavállalók rendkívül magas munkaterhelésről számoltak be” – mondta Dirk Schulze, a szakszervezet regionális igazgatója. „Amikor létszámhiány van, a beteg dolgozókat nyomás alá helyezik, az egészségeseket pedig pluszmunkával terhelik meg” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy „ha a gyár vezetői valóban csökkenteni akarják a betegállományt, akkor meg kell törniük ezt az ördögi kört”.
A betegszabadságok aránya a Berlin külvárosában található gyárban, amely a szakszervezet szerint a „félelem kultúrájával” működik, általában eléri vagy meghaladja a 15 százalékot.
André Thierig, az üzem gyártási igazgatója szerint azonban egyes munkavállalók kihasználják a németországi munkavédelmi törvényeket. Elmondta, hogy a gyár 1500 kölcsönzött dolgozója körében, akik a teljes munkaidőben foglalkoztatottakhoz hasonló feltételek mellett dolgoznak, a betegség miatti hiányzások átlagos aránya mindössze 2 százalék.
A munkahelyi jelenlétre vonatkozó elemzéseink során néhány jelenség nyilvánvalóvá vált: péntekenként és a késői műszakokban körülbelül 5 százalékkal több munkavállaló vesz ki betegszabadságot, mint más hétköznapokon
– mondta André Thierig, hozzátéve, hogy „ez nem a rossz munkakörülmények mutatója, mivel a munkakörülmények minden munkanapon és minden műszakban azonosak”. „Ez arra utal, hogy a német szociális rendszert bizonyos mértékig kihasználják” – fogalmazott az igazgató.
André Thierig az elmúlt hetekben menedzsereket küldött, hogy otthonukban ellenőrizzenek mintegy két tucat munkavállalót, akik az elmúlt kilenc hónap során továbbra is kaptak fizetést, miközben betegszabadságon voltak.
Az igazgató elmondta, hogy az otthoni látogatások bevett gyakorlatnak számítanak az iparágban, és hogy a vállalat egyszerűen csak „a dolgozók munkamoráljára akart apellálni”. A vállalat mintegy kétszáz olyan munkatársat azonosított, akiket még mindig fizetnek, de idén egyáltalán nem jelentek meg a munkahelyükön. „Legalább hathetente új beteglapot nyújtanak be az orvostól” – mondta az üzem gyártási igazgatója.
Tavaly októberben a Tesla elutasította az IG Metall azon állításait, hogy a gyárban nem megfelelőek az egészségügyi és biztonsági előírások. A Berlintől délkeletre, Grünheide-ben található gyárat 2022-ben nyitották meg, és ez az elektromos autógyártó első gyára Európában.