A CIA ismét informátorokat toboroz Észak-Koreában, Iránban és Kínában
További Külföld cikkek
- The Spectator: Donald Trump győzelmével beköszönt az ukrajnai háború végének kezdete
- Meghalt a háromszoros Emmy-díjas televíziós műsorvezető
- Olaf Scholz kirúgta a pénzügyminisztert, véget érhet a német kormánykoalíció
- Reagált a kormány a szlovák nyelvtörvény szigorítására, Szijjártó Péter azonnali tárgyalásokba kezdett
- Magyar turisták ülhettek abban az autóban, amire egy szikla zuhant Üzbegisztánban
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, vagyis a CIA új akciót indított informátorok toborzására Kínában, Iránban és Észak-Koreában – írja a BBC.
A szervezet szerdán mandarin, fárszi és koreai nyelven tett közzé üzeneteket a közösségi média fiókjain, amelyekben tájékoztatta a felhasználókat, hogyan léphetnek vele biztonságos módon kapcsolatba.
Biztosítani akarjuk, hogy más autoriter rezsimekben élő személyek tudják, nyitottak vagyunk a közös munkára
– áll a CIA hivatalos indoklásában.
The CIA has released instructions in Farsi, Mandarin and Korean to make it safer for informants living under authoritarian regimes to communicate “securely” with the agency. https://t.co/Y29ffrJyrX
— NBC News (@NBCNews) October 2, 2024
A toborzó üzenetek – amelyeket olyan platformokon helyeztek el, mint az X, a Facebook, a YouTube, az Instagram, a Telegram és a LinkedIn, valamint a dark web – az egyének nevét, tartózkodási helyét és elérhetőségét kérték.
A felhasználók számár írt részletes utasításokban az áll, hogy a CIA hivatalos weboldalán keresztül lépjenek kapcsolatba a hírszerző ügynökséggel, megbízható, titkosított virtuális magánhálózatok (VPN) vagy a Tor-hálózat néven ismert anonim webböngésző segítségével, amelyet gyakran használnak a dark webhez való hozzáféréshez.
Mason Richey, a szöuli Hankuk Külföldi Tanulmányok Egyetemének nemzetközi politikával foglalkozó docense nem emlékszik hasonló toborzási kísérletre, vagy hogy valaha is ilyesmire használták volna a YouTube-ot vagy a közösségi médiát koreai nyelven.
Úgy tűnik, hogy ezt az oroszországi sikerre alapozzák, de megkérdőjelezném, hogy ez mennyire lesz hatékony, tekintve, hogy a legtöbb észak-koreai nem fér hozzá az internethez
– mondta a BBC-nek a docens, hozzátéve, hogy az Amerikai Egyesült Államok talán azokat az észak-koreai kereskedőket veszi célba, akik informálisan átlépik a Kínával közös határt, és esetleg hozzáférhetnek a VPN-hálózatokhoz.
#CIA Recruitment Drive:
— Aditya Raj Kaul (@AdityaRajKaul) October 2, 2024
CIA is providing instructions in multiple languages (Mandarin, Persian & Korean) on how to securely contact us. Our global mission demands that individuals be able to reach CIA securely from anywhere. Be cautious of accounts that claim to represent CIA. pic.twitter.com/wchkgfYpl3
Hidegháborús állapotok
Az amerikai hírszerzés Észak-Koreát, Iránt és Kínát „nehéz célpontnak” tekinti a hírszerzés terén, tekintettel arra, hogy valamennyi ország szigorú megfigyeléssel igyekszik elfojtani a másként gondolkodókat. Ez a legújabb erőfeszítés részükről egy módja lehet annak, hogy a CIA alkalmazkodjon a fokozott állami elnyomás és globális felügyelet új környezetéhez. „Rengeteg olyan ember van, aki hozzáfér információkhoz, és aki elégedetlen a kínai Hszi-rezsimmel” –mondta David Cohen, a CIA igazgatóhelyettese a Bloombergnek.
Liu Pengyu, a kínai nagykövetség szóvivője szerint az USA „szervezett és szisztematikus” dezinformációs kampányt folytat Kína ellen. „Minden olyan kísérlet, amely éket ver a kínai nép és a KKP (Kínai Kommunista Párt) közé, vagy gyengíti szoros köteléküket, elkerülhetetlenül kudarcot vall” – tette hozzá.
Richey szerint az, hogy az Egyesült Államok egy ilyen méretű, különböző országokra kiterjedő kampányt indított, jól mutatja, hogyan látja nemzetbiztonsági kihívásait és most már nem csupán kétoldalú konfrontációkba ütközik Kínával és Oroszországgal, Iránnal és Észak-Koreával, hanem egy egész feltörekvő blokkal áll szemben. Ez pedig a professzor szerint a hidegháborút idézi.