Soha nem látott orosz veszélyre figyelmeztették Moldovában, miközben kulcsfontosságú választás közeleg
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
„Moldova a választók megvesztegetésével néz szembe, ami dezinformációk terjesztésével párosul, ehhez hasonlót még soha nem látott országunk” − nyilatkozta az ország rendőrfőnöke csütörtökön a Politicónak.
A nyomozók jelentése szerint csak az elmúlt hónapban több mint 15 millió dollár érkezett Oroszországból mintegy 130 ezer moldovai állampolgár bankszámlájára. Emiatt csütörtökön sajtótájékoztatót tartanak, ahol az ügy megoldásáról is értekeznek.
Ez a Moszkvából irányított hálózat az elnökválasztás és az uniós népszavazás előtt a választók befolyásolását célozza
− mondta a moldáv rendőrfőnök.
A nyomozók állítása szerint egy betiltott oroszbarát párt alapítója moshatta tisztára a szavazók megvesztegetésére szánt pénzeket egy bankhálózaton keresztül.
Továbbá az orosz koordinátorok helyi aktivistákat bíztak meg azzal, hogy a pénzt a Telegramon keresztül juttassák el a címzettekhez.
Ilor Shor és a moldáv kampány
Az oroszbarát moldovai politikusok és a Kreml azért kampányolnak, hogy a lakosság az október 20-ai népszavazáson az Európai Unióhoz való csatlakozás ellen szavazzon, valamint hogy a Nyugat-barát Maia Sandu elnököt leváltsák.
Az Ilor Shor moldáv–izraeli milliárdos által alapított pártot 2023-ban alkotmányellenesnek nyilvánították és betiltották, ennek ellenére szoros kapcsolatot ápol más oroszbarát ellenzéki csoportokkal − állítják a moldáv hatóságok.
Moldova nemzetbiztonsági tanácsadója elárulta, hogy szerinte Oroszország „példátlan propaganda- és megfélemlítési támadást” indított az október 20-ai szavazás előtt. „Oroszország idén mintegy 100 millió eurót fog költeni a moldovai demokratikus folyamatokba való beavatkozásra” − jósolta.
Kisinyov is az Európai Unióba igyekszik
Moldova 2022 júniusában kapta meg a tagjelölti státuszt az Európai Uniótól, és 2024 nyarán megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások az országgal, annak ellenére, hogy szomszédjában zajlik az orosz–ukrán háború.
Moszkva azonban az ország energiaellátása feletti ellenőrzését és az állami intézményekbe való beavatkozását igyekszik felhasználni arra, hogy ellenőrzést gyakoroljon a volt szovjet köztársaság felett.
Az Európai Unió missziót küldött a tagjelölt országba, hogy segítse az orosz fenyegetés elhárítását. 2023-ban az ukrán hírszerzés figyelmeztetett, hogy megakadályozott egy, a moldáv kormány megdöntésére irányuló összeesküvést. Ennek egyik fő mozgatórugójaként Ilor Short nevezték meg, aki ellen Brüsszel szankciókat rendelt el.